Orli Znojmo Orli Znojmo
43. kolo
EBEL - pá 1. 2. 2019
Znojmo
5:2
2:1, 1:1, 2:0
Salzburg
14'
20'
40'
53'
58'
1'
22'

Prokletí zlomeno! Orli doma udolali Salzburg

Nelichotivá série šesti domácích proher v řadě byla utnuta! Orli se v předposledním utkání základní části vytáhli a spolu se svými fanoušky mohli po dlouhé době společně slavit. Třemi body se blýskl Allan McPherson, gólman Lassila naopak čelil čtyřiceti pěti střelám soupeře.

Horší vstup do utkání si znojemští hokejisté mohli jen těžko představit. Ještě ani neuplynula první minuta a už se měnilo skóre. Thomas Raffl po přečíslení dva na jednoho poslal kotouč k tyči Lassilovy klece. Orli mohli záhy odpovědět, ale v přesilové hře ztroskotal unikající Hlava na pohotové lapačce Herzoga v bráně Salzburgu. V dalších minutách přebrali otěže zápasu hosté, kteří drželi puk na svých hokejkách a snažili se kombinovat. Znojemská defenzíva v čele s Lassilou ale nepolevila. Nečekaný úder tak přišel na druhé straně ledové plochy. Kombinaci druhého útoku zakončil mezi betony gólmana Allan McPherson. Navíc v atraktivním závěru třetiny došlo k dokonalému obratu díky proměněnému samostatnému úniku, jenž měl na svědomí Anthony Luciani.

Prostřední dějství odstartovalo velmi podobně jako to předchozí, tedy přesnou trefou Salzburgu. V oslabení si po ztrátě kotouče vysprintoval do samostatného úniku Florian Baltram a rázem bylo vyrovnáno. V následující fázi se hra trochu zklidnila a neměla takový spád, přesto pár solidních šancí se objevilo na obou stranách kluziště. Více se ale začalo blýskat opět až v posledních minutách periody. Vyloučeného Heinricha na straně Rakušanů brzy následoval i znojemský Kalus a při hře čtyři na čtyři se zaskvěl nebezpečnou dorážkou Parkkonen. O další vlnu vzrušení se postaral v čase 39:37 Nicolas Hlava střelou, po níž se puk po šikovném odrazu o gólmana zakutálel až za brankovou čáru.

Stav nejvyššího ohrožení rezonoval Nevoga arénou i na začátku třetí třetiny, a to hlavně díky přesilové výhodě Salzburgu. Ta sice zůstala nevyužita, nicméně aktivita se usídlila na hokejkách Býků. Atraktivita průběhu zápasu tak opět vzrostla, navíc domácí fanoušci mohli být stále spokojenější. Další krok směřující k výhře Orlů s sebou přinesla 53. minuta, kdy Petr Mrázek krátce po buly propálil Herzoga pod rukou. Nepopiratelná snaha rakouského celku o další zdramatizování duelu nepolevovala, hosté dokonce odvolali gólmana. Ani tento tah však nevyšel, naopak pojistku v podobě páté trefy poslal do prázdné brány Allan McPherson.


Autor: Petra Matůšová

Klíč k úspěchu je jednoduchý. Odsunout ego a hrát jako jeden tým, prozrazuje Miroslav Fryčer

Orli čeká již jen poslední zápas základní části. Jak jsou na blížící se nadstavbu připraveni, zhodnotil v rozhovoru hlavní trenér Miroslav Fryčer.

Od začátku prosince se vás držela černá domácí série. Až proti Salzburgu se ji podařilo prolomit...
Ta domácí série je hrozná. Doufám, že dnešním dnem jsme ji zlomili. Takovou neúspěšnost na domácím ledě jsem během mých pětadvaceti let u hokeje nezažil. Já pořád tvrdím, že je to v hlavách, psychice a individuálním postoji hráčů. Už to bylo i v jejich podvědomí. Doma si zkrátka nevěřili. V prvních deseti minutách inkasovali, nevyužili své šance a dostali se pod tlak soupeře.

Fanoušci vás nepřestali podporovat, a i přes nepříznivé výsledky nezapomněli na cestu do Nevoga areny...
Obdivuji je za jejich podporu a trpělivost. Rád bych jim poděkoval. Naše hra na domácím ledě není dlouhodobě ideální, oni nás ale nadále podporují. Dnes nám navíc pomohli, když nezačali pískat po rychle vsítěném gólu ani v neúspěšné přesilovce.

Tým musel nedávno opustit ze zdravotních důvodů Ryan Kujawinski, jak vás to ovlivnilo?
Toho je velká škoda. Ryan je skvělý hráč, který se těžko dá nahradit. My se můžeme akorát semknout ještě víc jako tým, aby jeho ztráta nebyla tak výrazná. Mrzelo ho, když musel opustit klub. Zároveň ale ukázal svůj charakter, když odmítl sedět na tribuně a pobírat plat a radši se odjel dát dohromady. Jak to s ním bude příští sezónu nevím, v kontaktu nejsme.

V brance máte dvě silné opory. Lassila i Halász vás několikrát v sezóně podrželi, že?
Máme vyrovnanou a spolehlivou brankářskou dvojici. Teemu Lassilovi vděčíme za to, na jaké pozici jsme, chytá fantasticky. Měl kratší výpadek, mezitím ho ale skvěle zastoupil Tomáš Halász. Teď už si Teemu odpočinul a předvádí opět skvělé výkony.

Plánujete ještě nějaký transfer?
Pokud by se objevil na trhu nějaký hráč, který by se nám hodil, pak bychom jeho příchod zvážili. Určitě ale není nutné přibírat někoho jen z důvodu závěru sezóny.

V jakém rozpoložení jsou hráč před nadstavbou?
Je pravda, že výkony našeho mužstva byly velice proměnlivé. Teď se už snad ale bude náš výkon jen zvedat. Kluci jsou v dobré fyzické kondici, takže rozhodující je psychika. Nejdůležitější je, aby nehráli na sebe a osobní statistiky, ale za tým. Pokud si to srovnají v hlavách, odsunou stranou ego a budou hrát jako jeden celek, pak můžeme jen překvapit.


Autor: Nikola Katolická

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 0 0
Jan Bulín 0 0 0 0 0
Nicolas Hlava 1 0 1 1 0
Marek Kalus 0 0 0 0 2
Michal Kruckovyč 0 0 0 0 0
Jan Lattner 0 0 0 0 0
Anthony Luciani 1 2 3 1 0
Radim Matuš 0 1 1 2 0
Allan McPherson 2 1 3 1 0
Petr Mrázek 1 0 1 1 2
Erik Němec 0 1 1 1 0
Patrik Novák 0 1 1 1 0
Vladimír Oščádal 0 0 0 0 0
Patrik Parkkonen 0 0 0 0 2
Adam Sedlák 0 1 1 -1 0
Jakub Stehlík 0 1 1 1 0
C.J. Stretch 0 0 0 0 2
Marek Špaček 0 0 0 0 0
Dominik Tejnor 0 1 1 4 0
Mikko Vainonen 0 0 0 2 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Teemu Lassila 60 45 2 43 95,56 0 0

Ohlasy k utkání

Miroslav Fryčer: Dnes jsme předvedli solidní a zodpovědnou hru. To je přesně to, co očekáváme od této fáze sezóny, kdy tým musí zvládnout držet pospolu. Kluci dodržovali, co jsme po nich požadovali. Kromě pár individuálních chyb předvedli opravdu dobrý výkon a zaslouženě vyhráli.

Fotogalerie

Související články