Orli Znojmo Orli Znojmo
N1
EBEL - út 12. 2. 2019
Znojmo
4:0
1:0, 0:0, 3:0
Villach
18'
43'
54'
56'

Orli vletěli do nadstavby bravurně! Lassila s čistým kontem

Znojemským hokejistům se vstup do nadstavby vydařil na jedničku! V utkání proti Villachu zazářila především dvojice Anthony Luciani – Allan McPherson, která se podílela na všech čtyřech gólech domácího celku. Čisté konto si navíc připsal Teemu Lassila.

Od prvních minut vyrovnaná podívaná přinesla hned zkraje pár střeleckých příležitostí na obou stranách. Za znojemskou střídačku jistě stojí za zmínku přečíslení Mrázka s Kalusem, po němž však Bakala zasahovat nemusel. Zato Lassila si první ostrý zákrok připsal po individuální akci Downa, jehož bekhend vytěsnil hbitým betonem. Stálý tlak si vytvořili Orli až v přesilové hře z 12. minuty, ale střely Sedláka a Lattnera dokázal gólman Villachu pokrývat. Stejná šance v podobě početní výhody se domácím naskytla i o chvíli později, ale překonat skvělého Bakalu se i tentokrát zdálo nemožné. Znojemský nápor po dvou přesilovkách ale přeci jen nepřišel nazmar. Gólem do šaten zařídil vedení svých barev po samostatném úniku Anthony Luciani.

Přesilovku si vyzkoušeli na startu prostřední části hry i hosté. Ti se sice dokázali usadit před Lassilou, ale dobrá obranná činnost Orlů nedovolovala zakončit s patřičnou přesností. S přibývajícím časem se zase dostávali více k puku Znojemští a brzy mohl být náskok vyšší. Tentokrát ale Luciani sám před Bakalou neměl tolik prostoru něco vymýšlet a kotouč si cestu za brankovou čáru nenašel. Villach se do střeleckých šancí dostával sporadicky, přesto v 31. minutě musel předvést efektní zákrok lapačkou Lassila po bleskové střele DeSantise. Už méně zajímavá druhá část třetiny nepřinesla žádné větší vzrušení, hubený náskok Orlů tedy zůstal nezměněn.

Aktivní nástup znojemských hokejistů do třetího dějství byl záhy odměněn. V početní výhodě se po křídle probil před brankáře Radim Matuš a poslal kotouč ke vzdálenější tyči. Hosté jen těžko hledali jakoukoli odpověď, recept na obranu Orlů a klidného Lassilu nenacházeli. Navíc sami faulovali, a domácím tak hodně ulehčovali situaci. Definitivní ránu pak soupeři zasadil agilní Anthony Luciani, jenž si najel do mezikruží a ránou z otočky propálil gólmana. Třešničkou na vítězném znojemském dortu se pak stal gól Allana McPhersona, jenž famózně unikl rakouské obraně a přehodil Bakalu. McPherson si v zápase připsal již čtvrtý bod! Po předchozích třech asistencích přidal i přesnou trefu. Závěrečnou minutu poznamenalo několik pěstních soubojů dvojiček hráčů, které trochu pozdržely oslavy tříbodového vítězství Orlů.


Autor: Lukáš Caha, Petra Matůšová

Musíme takhle pokračovat dál, velí čtyřbodový McPherson

Byl to zápas druhé útočné formace Orlů. Anthony Luciani, Radim Matuš a Allan McPherson si mezi sebe rozdělili všechny čtyři branky v úvodním zápase nadstavby proti Villachu. Tři z nich připravil právě McPherson. „Celý náš útok hrál velmi dobře," kvituje šikovný Kanaďan.

Nasbíral jste čtyři body, váš útok vstřelil všechny branky týmu. Jak hodnotíte pro vás úspěšný duel s Villachem?
Myslím si, že celý náš útok hrál velmi dobře. Je pěkné, že mně osobně se zadařilo i bodově, ale hlavně to byl výborný týmový výkon v útoku i obraně. V první třetině jsme se vyrovnali tlaku soupeře, zvykli si na zápasové tempo po přeci jen delší pauze a nakonec dokázali uspět.

“Pokud budeme v tomhle trendu pokračovat a bojovat jako jeden muž, bude to dobré.“

9 Allan McPherson (útočník Orlů)

V letošní sezóny jste doma odehráli hodně gólových přestřelek, tenhle zápas byl ale jiný. Byl to váš záměr?
Když bojujete o play-off, nemůžete si dovolit hrát takové gólové přestřelky, jako jsme tu dříve viděli. Je těžké takové zápasy zvládat a vyhrávat. Víme, že potenciál na to dát hodně branek tenhle tým má, ale hlavně nesmíme tolik gólů dostávat. To se nám podařilo.

Trenér po zápase chválil celý tým za povedený a zodpovědný výkon. Souhlasíte s tím, že se vám zápas povedl?
Určitě souhlasím. Nejen, že jsme hráli dobře, ale taky chytře, a to je důležité. Pokud budeme v tomhle trendu pokračovat a bojovat jako jeden muž, bude to dobré.

Jak vůbec hodnotíte systém nadstavby, kdy se týmům smažou body po základní části?
Je to něco jiného, než na co jsem zvyklý ze zámoří. Většinou se prostě dostanete mezi nejlepších osm a hrajete play-off. Ale i tenhle systém se mi líbí, udržuje napětí do posledního kola. Nás teď čeká důležitých sedm utkání. To první se nám podařilo, máme drobný náskok, ale musíme pokračovat ve stejném duchu i dál.


Autor: Lukáš Peroutka

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 0 0
Jan Bulín 0 0 0 0 0
Nicolas Hlava 0 0 0 0 7
Marek Kalus 0 0 0 0 25
Michal Kruckovyč 0 0 0 0 0
Jan Lattner 0 0 0 0 0
Anthony Luciani 2 2 4 3 0
Radim Matuš 1 1 2 3 0
Allan McPherson 1 3 4 3 0
Petr Mrázek 0 0 0 0 0
Erik Němec 0 0 0 0 0
Patrik Novák 0 0 0 1 0
Vladimír Oščádal 0 0 0 0 0
Patrik Parkkonen 0 0 0 1 0
Adam Sedlák 0 0 0 0 0
Jakub Stehlík 0 0 0 0 0
C.J. Stretch 0 0 0 0 0
Marek Špaček 0 0 0 0 0
Dominik Tejnor 0 0 0 2 25
Mikko Vainonen 0 2 2 2 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Teemu Lassila 60 23 0 23 100,00 0 0

Ohlasy k utkání

Miroslav Fryčer (Znojmo): Byl to takový typický hokej pro play-off. Oba týmy hrály zezadu, nepouštěly se do větších akcí. Z naší strany jsme to zvládli velmi dobře, dodrželi to, co jsme si řekli před utkáním, a proměnili šance. Můžu před mužstvem jen smeknout, v prvním zápase doma svou úlohu zvládli výborně. Zaslouženě jsme vyhráli. Všechny góly dala jedna pětka, ale já chválím celé mužstvo. Příští zápas se může prosadit zase jiný útok, důležité je, že vyhráváme jako mužstvo.

Gerhard Unterluggauer (Villach): Byl to náš dosud nejdůležitější zápas sezóny a my nepřevedli dobrý výkon. Jsem opravdu zklamaný. Byli jsme horší v bruslení, proměňovaní šancí, ve všem. Nevím, co se stalo, ale musíme se z toho rychle vzpamatovat.

Fotogalerie

Související články