Orli Znojmo Orli Znojmo
17'
40'
59'

Orli po dvou rychlých trefách ve třetí třetině ožili, na vyrovnání ale nedosáhli

Znojmo vstupovalo do třetí třetiny za nepříznivého stavu 0:3, avšak v sedmačtyřicáté minutě se při svém debutu trefil Doherty a o minutu později snížil na rozdíl jedné branky Svoboda. Závěrečná powerplay však přinesla rozhodující trefu Villachu.

Oba týmy se na znojemském ledě dostávaly do tempa pomaleji. První větší šanci utkání měl na svědomí Bartoš, jenž však z bezprostřední blízkosti minul Maxwellovu klec. Poté se začal více hlásit ke slovu Villach, který svého soupeře také výrazně přestřílel. Groh ale dlouho odolával, zuby si na něm vylámal po přečíslení Maxa, poradil si i s individuální akcí Pollastroneho. K otevření skóre tak došlo až v 15. minutě, kdy se po rychlé akci prosmýkl mezi domácími bránícími hráči Patrick Bjorkstrand a Groh již nestačil zareagovat. O pár vteřin později přišlo také první vyloučení duelu. V přesilové hře se rakouský tým usadil v útočném pásmu a dlouho kombinoval. Už to vypadalo, že se Orli ubrání, pak se ale na modré čáře napřáhl Jamie Fraser a znojemský gólman jen bezmocně švihl lapačkou.

Na startu prostředního dějství rozhodně nešla domácím borcům upřít snaha o aktivitu, útočným snahám však chyběla potřebná přesnost v zakončení. Zlom mohl přijít v početní výhodě, v níž Orli stupňovali svůj tlak. Klec Villachu však odmítala povolit, nepropadl pokus McRae z úhlu, stav se neměnil ani po zmatku před rakouským brankovištěm, kdy několik znojemských hráčů dolovalo kotouč zpod dezorientovaného gólmana. Na druhé straně kluziště naopak fanouškům zatrnulo po přečíslení Rakušanů. Brzy přišly další dvě po sobě jdoucí přesilovky Znojma, v té první ještě dokázali domácí zahrozit, druhou ale trestuhodně promarnili. Když navíc v poslední minutě třetiny unikl domácí defenzívě ve vlastním oslabení Jerry Pollastrone, odcházeli Orli do kabin s nepříjemným třígólovým mankem.

Hodně neuspořádanou podívanou si hráči připravili do prvních minut závěrečné třetiny. I znojemský stadion na pár chvil ztichl a vůbec to nevypadalo na to, že by se domácí ještě dokázali zvednout. Pak ale přišla rána z čistého nebe a stadionem zavanula vlna naděje.Taylor Doherty oslavil svůj první start za Znojmo velmi stylově, tedy tečí a gólem naděje na 1:3. Přesně takovou vzpruhu Orli potřebovali. O devadesát vteřin později, v signalizované početní výhodě, se z mezikruží parádně trefil Tomáš Svoboda. Villachu se po zmatcích podařilo zklidnit hru, bez větších potíží ustál i oslabení a vrhl se do poctivého bránění. Šancí pro Znojemské výrazně ubylo, i když zajímavě vypadalo přečíslení, po němž zakončoval Matuš do přesouvajícího se Maxwella. Domácí střídačka více než minutu před koncem odvolala Groha, ale prázdná klec byla výzvou pro Bernda Wolfa, jenž pojistil svým barvám tři body.

Autor: Lukáš Caha, Petra Matůšová

Taylor Doherty: Ve středu v Americe a v pátek už první gól za Orly

Přijít a hned v prvním zápase skórovat. To je v letošní sezóně tradice, které se držel i obránce Taylor Doherty. Kanaďan dorazil do Česka teprve ve čtvrtek, přesto se zvládl aklimatizovat a proti Villachu si rovnou připsal gól.

Jak byste zhodnotil zápas proti Villachu?
V první třetině se nám nedařilo. Byli jsme zmatení. Ve druhé a třetí části to bylo lepší. Tam už jsme měli šance skórovat.

První zápas v dresu Orlů jste se hned prosadil. Jak se celá akce odehrála?
Měli jsem za úkol být aktivní a tlačit se dopředu. Kluci kombinovali na vrcholu třetiny, a tak jsem sjel k bráně a nechal hokejku na ledě, abych mohl střelu tečovat. Nezáleží ale na tom, kdo gól bude mít ve statistikách. Nejdůležitější teď je, abychom vyhráli v neděli.

Dorazil jste teprve den před utkáním. Jak bylo těžké se aklimatizovat a hned naskočit na led?
Letěli jsme ve čtvrtek v noci. Hokej hraji dlouho, tak se s tím zvládnu vypořádat. Soustředil jsem se hlavně na to, abych si zase zvykl na větší led. Ve druhé a třetí třetině mi to už šlo lépe.

Bylo jednodušší zvyknout si na větší ledovou plochu díky tomu, že jste minulou sezónu strávil v Liberci a nehrajete v Evropě poprvé?
Určitě. V Česku už jsem byl, a tak vím, že se tu hraje taktičtější hokej než v Americe. Všechno to mám zažité. Chci si co nejrychleji na vše opět zvyknout a být hlavně přínosný pro tým. Doufám, že se zvedneme a další zápasy vyhrajeme.

Co myslíte, že byste jako tým měli v příštím zápase změnit?
Pokud budeme hrát jako dnes ke konci zápasu, můžeme být příště úspěšní. Ligu sice moc neznám a s týmem jsem odehrál jen jeden zápas, myslím si ale, že pokud budeme předvádět stejnou hru jako dnes v posledních minutách, máme velkou šanci v neděli vyhrát.

Autor: Nikola Katolická

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Dominik Groh 59 25 3 22 88,00 0 0

Ohlasy k utkání

Miroslav Fryčer (Znojmo): Je to už čtvrtý zápas po sobě, který prohráváme o gól nebo o dva. Bohužel je to opět to samé, z toho minima šancí, které si vytvoříme, nedokážeme dát gól. Z posledních čtyř utkání nám tři góly dali beci a je vidět, že na útočníky už doléhá taková ta deka. Chtějí ten gól dát hrozně moc, řeší ty situace rychle a sami o ty příležitosti přicházíme. Volnost a lehkost je pryč. Nemáme před sebou dalších dvacet zápasů, musíme už každé utkání hrát na krev.

Rob Daum (Villach): Povedl se nám výborný vstup do zápasu a celá první třetina. V té druhé jsme inkasovali zbytečná vyloučení, ale naše hra v oslabení byla dobrá a udrželi jsme náskok až do přestávky. Hráli jsme proti dobrému týmu, takže když pak ve třetí části Znojmo dostalo nějaké šance, dokázalo je využít. Ale naštěstí jsme rozhodli do prázdné branky a vezeme odsud důležité vítězství.