ICE Hockey League - pá 24. 9. 2021
Klagenfurt

Orli srazili šesti góly úřadujícího mistra na kolena

I druhý domácí zápas nové sezóny vyšel Znojmu parádně. Po obratu s Vídní si Orli vyšlápli na mistrovský Klagenfurt, kterému v každé třetině nadělili po dvou brankách. A protože Dominik Groh sám žádnou neinkasoval, mohli se radovat z vysokého a velmi cenného vítězství.

Po úvodním oťukávání se dostal do první větší šance utkání Fejes, který se zkušeně uvolnil v útočné třetině a prověřil Dahma v klagenfurtské kleci. Orli si také poměrně brzy vyzkoušeli přesilovou hru a tu po půl minutě využili. První útočná formace sevřela Rakušany před bránou a po brilantní přihrávce napříč pásmem zakončoval za záda přesouvajícího se gólmana Tomáš Svoboda. Znojemští hokejisté i v dalších minutách doslova létali po ledě a soupeř nevěděl, co dřív. Velkou šanci spálil Gorčík, po jehož zásahu z ostrého úhlu prosvištěl kotouč těsně kolem brány. Dominance domácích ale brzy přinesla další gól. Svobodovu střelu ještě Dahm vyrazil, ale puk doputoval až na hůl Filipa Ahla, jenž neměl problém zamést jej do sítě.

Až v posledních pěti minutách se probojovali ke slovu také hosté. Nejdříve celkem bez obtíží přestáli druhé oslabení, poté sami výrazněji zahrozili zásluhou Ganahla z bezprostřední blízkosti. Hru okořenila také menší potyčka před Dahmovou klecí. V samotném závěru třetiny ještě prověřil Grohovu pozornost z mezikruží osamocený Matt Fraser, znojemský gólman ale kotouč vyrazil do bezpečí. Po dvaceti minutách hry tak Znojemští odcházeli z ledu s dvoubrankovým náskokem.

Prostřední partie přinesla hned zkraje několik slibných příležitostí na straně Klagenfurtu. V té nejzajímavější se představil Lukas Haudum, který vystihl špatnou rozehrávku domácích, ale sám před bránou ztroskotal na skvěle chytajícím Grohovi. V podobné situaci se o pár okamžiků později ocitl na druhé straně kluziště Tomáš Svoboda, ten naopak trestal beze zbytku a z mezikruží propálil Dahma. Orly gól nakopl a jejich hra se znovu zvedla. Dokonale pak klagenfurtskou obranu zaskočila druhá znojemská formace, která v početní výhodě překvapila dlouhou přihrávkou přes pásmo, na níž si počkal Anthony Luciani a z bezprostřední blízkosti přiklepl kotouč do brány.

Po klidnější pasáži se znovu osmělili hosté a byla z toho Haudumem nastřelená tyč znojemské svatyně! Z rychlého přečíslení se pokoušel před Grohem prosadit i zakončující Bischofberger, ale ani on recept na znojemského gólmana nenašel. V úplném závěru třetiny šli Orli do čtyř, větší část početní výhody si ale hosté přenesli do posledního dějství.

V doznívající početní výhodě se Klagenfurtští usadili před jihomoravskou klecí, ale kromě dorážejícího Hundertpfunda neměla domácí obrana v čele s Grohem žádnou velkou práci. Orli však nechtěli připustit sebemenší komplikace, a tak oblíbená „Pátá“ přišla již ve 46. minutě - rychlý průnik do rakouské obrany zakončil přesnou dorážkou Vladimír Oščádal. Znojmo si zápas zcela jednoznačně urvalo jen pro sebe a skvělou hrou nasycení diváci už v půlce třetiny tvořili mexické vlny. Zcela rozhozeného soupeře pak dorazil šestým přesným zásahem od modré čáry Adam Sedlák.

Zápas už se ve výtečné, téměř exhibiční atmosféře jen dohrával, několik potyček v posledních minutách sice trochu rozkouskovalo hru, Orli ale naprosto zaslouženě ukořistili tři body a Dominik Groh se blýsknul čistým kontem.

Ohlasy trenérů

Tomáš Jakeš (Znojmo): Dlouho jsme se na zápas připravovali, rozebírali všechny možné situace. Věděli jsme, že Klagenfurt je silný soupeř. Výborně nás držel Dominik Groh, my se uklidnili po prvním gólu, hráli tu hru, kterou se chceme prezentovat, a dá se říct že zaslouženě vyhráli. Nechtěli jsme jim nechat prostor, což se podařilo, kluci hráli zodpovědně a bojovali jeden za druhého.

Petri Matikainen (Klagenfurt): Znojmo je pro nás těžké místo. Moc se nám tu nedařilo ani v minulosti a dnes na nás domácí vlétli, bruslili výborně a my měli celý zápas těžké nohy. Nedařilo se nám hrát, co jsme chtěli, udělali jsme pár hloupých chyb a to bylo přesně to, co soupeř chtěl. Skončilo to výsledkem, který vidíte. Nemůžeme takhle hrát, musíme si z toho vzít ponaučení a být lepší v neděli.