Orli Znojmo Orli Znojmo
18. kolo
ICE Hockey League - út 16. 11. 2021
Znojmo
3:5
0:0, 2:0, 1:5
Lublaň
24'
27'
60'
44'
49'
49'
59'
60'

Z dramatického závěru Orli body nevykřesali

Po bezbrankové první třetině se Orli prosadili ihned po přestávce a to hned dvakrát. Třetí dějství patřilo naopak Lublani, která zápas čtyřmi góly otočila a i přes snahu domácích v posledních minutách zápasu svůj tříbodový zisk uhájila.

V Nevoga aréně jsme v úvodu utkání sledovali opatrnou hru, první větší šanci si vytvořil až na sklonku třetí minuty dorážející Jezovšek. Orli se rozkoukávali o něco déle, postupně se však také osmělili. Výlet do soupeřova obranného pásma podnikl Luciani, po další akci se dokonce strhla před bránou Lublaně potyčka, po níž rozhodčí vylučovali na obou stranách. Hosté byli i nadále aktivnější, navíc Znojemští nabídli několik chyb v rozehrávce, které ale soupeř nedokázal trestat. Ani Slovinci se nevyvarovali hrubek a po jedné takové zakončoval z přečíslení na vyrážečku gólmana Němec.

Orly trápil přechod do útočné třetiny, a když už se usídlili před slovinskou klecí, její obléhání nemělo dlouhého trvání. Hráči Lublaně výborně bruslili a Znojmu nedávali příliš prostoru. Rychlé akce, ze kterých zakončovali Gorčík a Prokeš, zase řešil s přehledem Hölsä. I proto se po první siréně oba týmy rozešly smírně.

O poznání zajímavější podívaná nás čekala ve druhém dějství. Zvláště domácí na soupeře doslova vlétli a ve velké šanci se objevil sám před gólmanem Gorčík, po vyjetí zpoza brány zkoušel štěstí Zubov, uchytil se však až únik dvojice Tomáš Svoboda a Vojtěch Němec, který druhý jmenovaný proměnil rychlým blafákem v první trefu zápasu. A za dvě minuty bylo Znojemským ještě veseleji. Střela Ryana Culkina od modré čáry doplachtila skrz několik těl až do horního růžku slovinské svatyně.

Lublaň se však rozhodně nesložila a dál trpělivě čekala na svou příležitost. Blízko ke snížení byl Kalan, jenž dostal ideálně nabito před Kantora. Na druhé straně kluziště zase pálil z prostoru kruhu Kvasnica, gólman Hölsä ale tvrdou ránu pokryl. V závěru třetiny si odpykával dvouminutový trest Brittain, přesilovka se hostům nepovedla, naopak to byli Orli, kteří zahrozili. Samostatný únik Tomáše Svobody zakončený bekhendovým blafákem nechal vyniknout dovednostem finského brankáře v kleci Slovinců. Ti dostali v posledních vteřinách ještě další početní výhodu, jejíž část si přenesli do dalšího dějství.

Ani tentokrát v ní ale nic zajímavého nedokázali vymyslet, a tak se za stavu 2:0 pokračovalo i nadále. Toto skóre ale nemělo platit dlouho. Hosté se přeci jen dočkali snížení. Po rychlém přechodu před Kantora pálil od modré čáry Mark Čepon a puk se zřejmě s přispěním teče zastavil až ve znojemské síti. Lublaň postupně převzala iniciativu, usadila se před Kantorem a po zmatcích ve znojemské obraně zakončoval za záda znojemského gólmana Blaž Tomaževič. Ani skóre 2:2 však nevydrželo dlouho. Slovinský tým znovu vlétl do domácí defenzívy a Luka Kalan se postaral o bleskový obrat.

Orli si vzali oddechový čas a napnuli své síly do útoku. Jejich snahu však brzy přibrzdil další menší trest. I toto oslabení zvládli bez potíží, větším problémem byl zbývající čas, tedy pouhých pět minut do konce třetí třetiny. Velká pobídka přišla od Lublaně čtyři minuty před sirénou, kdy si Znojmo vybojovalo početní výhodu. Tu sehrálo skvěle, ostřelovalo slovinskou klec ze všech možných pozic, ale k vymodlenému gólu nevedlo ani přezkoumání jedné z ošemetných situací na videozáznamu. Znojemští sáhli k vabanku v podobě hry bez gólmana, který ale neměl dlouhého trvání. Alexander Magovač navýšil náskok svých barev trefou do prázdné brány.

To ale ještě nebylo vše, týmy si pro nás připravily dramatickou koncovku. Přišel další trest pro Slovince a početní výhodu tentokrát Znojmo bleskově využilo díky Filipu Ahlovi - stav 3:4. Orlům zbývalo ještě padesát vteřin. Trenérská lavička znovu odvolala Kantora z brány, Znojemští ale neudrželi útočné pásmo a už konečnou podobu utkání dal do prázdné svatyně Guillaume Leclerc.


Autor: Lukáš Caha, Petra Matůšová

Po prvním gólu Lublaně jsme jen čekali na smrt, litoval vstupu do třetí třetiny Němec

Svým šestým gólem v sezóně prolomil Vojěch Němec na začátku druhé třetiny lublaňskou obranu a poslal své barvy do vedení, které Orli nakonec v body nepřetavili. Jaký byl z pohledu pětatřicetiletého útočníka první zápas pod novým trenérem?

Zápas s Lublaní jste měli dvě třetiny ve svých rukou. Během pěti minut na začátku třetí dvacetiminutovky bylo vše jinak. Co se stalo?
Myslím, že jsme hráli výborný hokej. Dodržovali jsme přesně to, co jsme chtěli. Pak jsme ale dostali gól a všechno to šlo o 90 % dolů. Čekali jsme jen na smrt a ta bohužel přišla.

Vy jste otevíral skóre z brejku. Jak se ta situace seběhla?
Naštěstí (smích) jsem se nestihl vrátit a naši beci to tam vypíchli. Jen mi to přistrčili a já to měl před sebou prázdný. Zaplaň pánbůh, že to tam spadlo. Byl bych ale šťastnější, kdybychom dnes vyhráli.

V uplynulých pěti kolech jste se střetli dvakrát s Lublaní a dvakrát se Salzburgem...
Bylo to všechno dost podobné. Ty týmy hrají bruslivý hokej. Salzburg si hodně hlídá puk, na modré čáře ho prakticky neztrácí. Lublaň hraje více kombinačně. Obě mužstva jsou ale hodně technicky založená. Je to na stejné bázi.

Odehráli jste první zápas pod trenérem Hanlonem. V čem byl jiný?
Byl to úplně rozdílný zápas. Hodně na té střídačce žije a komunikuje s hráči. Snaží se být hodně slyšet. Jirka Beroun byl spíš takový konzervativní, mluvil s námi spíše o přestávkách. Věřím, že jsme pochytili to, co po nás nový trenér chce. Snažili jsme se to plnit, ale bohužel to nedopadlo.

V pátek vás čeká soupeř z opačného konce tabulky - Dornbirn. Už jste s ním letos hráli. Co očekávat?
Budou hrát tvrdší hokej a nebudou tak zdatní na puku, jako byla třeba ta Lublaň. Je ale těžké předjímat. Pak můžou přijet a spláchnout nás kombinačním hokejem. My se podíváme na videu na jejich zápasy, ale uvidíme až v pátek na ledě, s čím přijedou.


Autor: Lukáš Caha

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Filip Ahl 1 0 1 1 0
Jan Bartko 0 0 0 -1 0
Josh Brittain 0 0 0 -2 2
Ryan Culkin 1 1 2 0 0
Sebastian Gorčík 0 0 0 -2 0
Filip Haman 0 0 0 -1 0
Jakub Köver 0 0 0 0 0
Michal Kvasnica 0 0 0 0 0
Anthony Luciani 0 1 1 -4 0
Radim Matuš 0 0 0 -1 0
Vojtěch Němec 1 1 2 0 2
Vladimír Oščádal 0 0 0 0 2
Radek Prokeš 0 0 0 -3 0
Adam Sedlák 0 0 0 1 2
David Stránský 0 0 0 -1 0
Tomáš Svoboda 0 2 2 0 0
Dominik Tejnor 0 0 0 -1 0
Alexander Younan 0 0 0 -2 0
Ilja Zubov 0 0 0 -1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Pavel Kantor 59 19 3 16 84,21 0 0

Ohlasy k utkání

Glen Hanlon (Znojmo): Myslím si, že první dvě třetiny jsme hráli dobře. Poté jsme příliš často ztráceli puky. Celkově si ale nemyslím, že to byl špatný výkon. Líbilo se mi naše nasazení, dali jsme do toho velké úsilí. Lublaň je velmi rychlá, mají čtyři vyrovnané pětky, ale myslím, že jsme se jí v rychlosti vyrovnali. Líbila se mi naše čtvrtá pětka: mladí kluci Kvasnica, Köver a Oščádal dnes hráli velmi dobře. Byl to první zápas, kde jsme se snažili dodržovat některé nové věci. A bude chvíli trvat si je zažít.

Mitja Sivič (Lublaň): V první třetině jsme hráli dobře, měli jsme šance, náš výkon byl v pořádku. Ale ve druhé třetině bylo Znojmo jasně lepší, vyhrávali každý souboj o puk, byli silnější fyzicky, celkově lepší. Před třetí částí jsme si řekli, že to nevzdáme, budeme bojovat a když se nám podaří dát gól, může se stát cokoliv. To se potvrdilo. Pro psychiku je to dnes velké vítězství, jsme za něj rádi. Ano, měli jsme na konci trochu štěstí, ale tomu jsme šli naproti. Jsme spokojeni.

Fotogalerie

Související články