Orli Znojmo Orli Znojmo
36. kolo
ICE Hockey League - čt 6. 1. 2022
Znojmo
5:3
0:1, 2:1, 3:1
Vídeň
22'
32'
51'
56'
58'
4'
33'
60'

Orli Vídni drama nedovolili a v závěru ovládli derby

Znojmo v derby s Vídní sice brzy prohrávalo, ale ve druhé třetině se bravurně dokázalo vrátit do utkání a své vedení si v závěru již pohlídalo.

Znojemští si na počátku třetiny počínali aktivněji, dokázali se usadit v útočném pásmu a hned po prvním střeleckém pokusu od modré čáry se kotouč otřel o brankovou konstrukci. Soupeř ale zareagoval výtečným způsobem. Z první větší akce se odražený puk zakutálel na hůl Alexe Walla, který jej šikovně poslal k tyči Kantorovy svatyně. Orli dostali záhy šanci zareagovat v početní výhodě. Tu však trestuhodně promarnili a vůbec se jim nepodařilo ohrozit Kickerta mezi tyčemi rakouské klece. Až při hře pět na pět si domácí vytvořili drtivý tlak, vyrovnáním zaváněla pěkná kombinace Kövera a Kvasnici.

Tlak Znojma vyústil v další přesilovku, která již vypadala o poznání lépe, gólem však opět neskončila. Vídeňští se poté zvládli vykroutit z náporu Orlů a dali o sobě vědět po rychlém Wallově průniku, při němž se rozezvučila levá tyč za znojemským brankářem. Na druhé straně se blizoučko gólu ocitl nejlepší střelec týmu Radek Prokeš, jeho dorážku Kickert s vypětím všech sil pokryl. Domácím se tak nepodařilo protrhnout střeleckou smůlu a do šaten odcházeli s jednobrankovým mankem.

Orli vstoupili i do prostřední dvacetiminutovky početní výhodou a do třetice již nezaváhali. Po milimetrovém přechodu do útočného pásma dostal krásně do kruhu nabito Ryan Culkin a z první napálil kotouč za Kickerta. Vyrovnávací gól hráče viditelně nakopl a brzy se mohli dokonce prodrat do vedení, přečíslení Svobody s Ahlem však do sítě nezapadlo. Znojemští si zcela viditelně šli za dalším přesným zásahem a brzy byli vyslyšeni. Dvojice Luciani a Gorčík vystihla rozehrávku Vídně a po pohledné kombinaci přesně pálil Sebastian Gorčík.

Domácí dostali příležitost navýšit své vedení v další přesilovce, stalo se však to nejhorší, co jen mohlo přijít. Orli propadli v obraně a Vídni se podařilo srovnat krok zásluhou Jamese Shepparda. Tým ale vyrovnávací gól nikterak nepoložil, své následné oslabení zvládl perfektně, navíc Svoboda mohl po vzoru soupeře skórovat po přečíslení. Již při hře pět na pět se v obrovské šanci objevil Gorčík, jenž nadvakrát sám pálil před Kickertem. Ještě v posledních vteřinách třetiny se před vídeňskou klec natlačil Luciani s bránícím hráčem nalepeným na zádech, jeho zakončení pokryl připraveným betonem Kickert.

Do rozhodující části zápasu vlétly týmy velmi bojovně. Hra přeskakovala z jedné strany kluziště na druhou a ani gólmani se nenudili. Za znojemské barvy zahrozil nebezpečným bekhendem Matuš, štiplavý bekhend Neala musel krotit i Kantor. Minuty ale neskutečně rychle ubíhaly a hráči tvrdě zápolili o každý kotouč. Pořádnou euforii do řad Orlů napumpoval devět minut před sirénou Filip Ahl, jenž si přijel až k bráně pro odražený kotouč, nabral jej na hůl a bekhendem propasíroval za Kickertova záda.

Vídeňští logicky převzali iniciativu a nasměrovali veškeré své síly na Kantorovu svatyni. Z tlaku ale nevyprodukovali prakticky žádnou vážnější střelu a naopak otevřeli vrátka do své obrany. Orli toho využili, nastěhovali se před soupeřovu klec a kapitán Radim Matuš nepohrdl přihrávkou do mezikruží, z níž napálil kotouč z první nechytatelně do sítě. Capitals sáhli více jak tři minuty před koncem duelu ke hře bez gólmana a tato varianta jim tentokrát vůbec nevyšla. Po pár vteřinách vyvezl kotouč Sebastian Gorčík a do prázdné klece přidal pátou trefu potvrzující znojemské vítězství. Jen kosmeticky na 5:3 upravil šest vteřin před koncem Luke Moncada. Na domácích oslavách to však nemohlo již nic změnit.


Autor: Lukáš Caha, Petra Matůšová

Potřebovali jsme nutně vyhrát, má jasno Sebastian Gorčík

Orel Sebastian Gorčík se pod znojemskou výhru proti Vídni podepsal dvěma přesnými zásahy. Na ledě byl díky své rychlosti a tvrdosti znovu nepřehlédnutelný, čímž nasměroval svůj tým k důležitému vítězství.

Dokázali jste Vídni oplatit nedávnou porážku a berete všechny body, jak probíhalo utkání z vašeho pohledu?
Potřebovali jsme nutně vyhrát. Od začátku jsme mysleli jen na tři body, protože nám začal ujíždět trochu vlak a my jsme se potřebovali zase bodově dotáhnout na týmy před námi. Je super, že se nám to povedlo. Teď je strašně důležité pokusit se na to navázat a posbírat co nejvíce bodů před play off.

Proti Vídni Vás byl doslova plný led. Dal jste dvě branky, uštědřil tvrdý hit, ale zároveň také inkasoval v několika šarvátkách…
Snažím se pořád hrát fyzický hokej. Moje hra je na tom založená, takže v tomto ohledu to beru jako normální zápas. Za vstřelený góly jsem samozřejmě rád. Při prvním jsem to dostal pěkně od Radka Prokeše, ten druhý byl do prázdné brány. Nejdůležitější je pro mě ale týmový výkon a to, že jsme vyhráli.

Čím to, že doma se vám daří sbírat pravidelně body a naopak z venku se moc nedaří?
Těžko říct. Opravdu nevím, čím to může být. Opakujeme si to pravidelně a snažíme se s tím něco udělat. Moc dobře víme, že venku nejsme ani poloviční. Zatím se nám to ale nedaří zlomit. Teď jsou před námi nesmírně důležité zápasy s Villachem a Valpusterii. Tam se může lámat chléb.

Proti Vídni tentokrát nebyla k dispozici trojice hráčů Zubov, Immo, Němec. Jak moc byla na ledě cítit jejich absence?
Chyběli hodně, to je jasné. Nejvíc asi jejich zkušenosti. Bylo náročné hrát jen na tři lajny, ale naštěstí jsme to utáhli a hlavně zvítězili.

Jak moc nepříjemná byla pro vás situace s odloženým zápasem proti Fehérváru na poslední chvíli?
Tu zprávu jsme se dozvěděli ráno po rozbruslení. Bylo to pro nás všechny nepříjemné. Přišlo to až v den zápasu, kdy už se těšíte na zápas a všechno k němu směřujete. Dá se říci, že to bylo zklamání. Taková je ale doba, my s tím bohužel nic neuděláme.

Jak hodnotíte podporu fanoušků, navzdory složité době?
Líbí se mi to moc. Podle mě je tady atmosféra velmi dobrá, ačkoliv chodí omezená kapacita diváků. Na začátku to bylo samozřejmě ještě lepší. Ale přes to všechno je ta kulisa skvělá.


Autor: Marek Hruška

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Filip Ahl 1 0 1 0 0
Jan Bartko 0 1 1 1 0
Josh Brittain 0 0 0 -2 0
Ryan Culkin 1 1 2 1 0
Sebastian Gorčík 2 0 2 3 4
Filip Haman 0 0 0 -1 0
Jakub Köver 0 0 0 -2 0
Michal Kvasnica 0 0 0 -1 0
Anthony Luciani 0 2 2 1 0
Radim Matuš 1 1 2 1 0
Vladimír Oščádal 0 0 0 0 0
Radek Prokeš 0 2 2 2 0
Adam Sedlák 0 1 1 1 0
David Stránský 0 0 0 0 0
Tomáš Svoboda 0 2 2 0 0
Dominik Tejnor 0 0 0 2 0
Alexander Younan 0 0 0 -1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Pavel Kantor 60 21 3 18 85,71 0 0

Ohlasy k utkání

Jiří Beroun (Znojmo): Kluci dnes byli hodně nabuzení, i přestože jsme zápas odehráli na tři pětky. Teď toho mají všichni takříkajíc plný zuby, vydali se. Všechny čtyři zápasy s Vídni se odehrály ve vysokém tempu. S takhle silným týmem je to o proměňování šancí a v tom jme byli tentokrát lepší my. Dnes byla klíčová naše vůle dojít si pro faul. Z přesilovky jsme pak dokázali i skórovat. Na Villach bychom měli mít zase kompletní čtyři pětky. Situaci samozřejmě řešíme, třeba po obránci se díváme už více než měsíc, ale je složité teď někoho přivést. Chci dnes poděkovat týmu za výborný výkon a fanouškům za jejich podporu.

Dave Barr (Vídeň): Po dvaceti minutách jsme vedli 1:0, ale Znojmo nás jasně přehrávalo. Nakonec rozhodla třetí třetina, ale nemyslím si, že jsme dnes hráli dobře. Obecně se nám venku v této sezóně nedaří tak, jak bychom chtěli. Nebyli jsme připraveni čelit tak hladovému týmu. Znám Glena Hanlona, je to tvrdě pracující trenér a tým pod ním přesně takto hraje. Domácí měli spoustu šancí z nebezpečných pozic, některé z nich nakonec proměnili. Dlouho jsme hráli v oslabení. Nejsem si jistý, že souhlasím s některými našimi vyloučeními, nebyly to zákroky hokejkou nebo jasné věci. Pro mě hodně na hraně. To nám samozřejmě sebralo síly. Pokud chceme tyhle zápasy vyhrávat, musíme podat lepší výkon.

Fotogalerie

Související články