Orli Znojmo Orli Znojmo
52. kolo
ICE Hockey League - ne 27. 2. 2022
Znojmo
2:3p
0:0, 2:1, 0:1 – 0:1
Pustertal
33'
34'
32'
43'
61'

Orli musí do předkola, s Pustertalem padli v prodloužení

Vyrovnanou bitvu o poslední volné místo s přímým postupem do čtvrtfinále Znojmo nezvládlo. Proti Pustertalu vedlo po gólech Matuše a Ahla po dvou třetinách 2:1, ale soupeř vyrovnal a bod mu k šestému místu stačil. Druhý pak Pustertal získal v prodloužení.

Jako první měli příležitost otevřít skóre duelu hosté a Hannoun po chybné znojemské rozehrávce prověřil z bezprostřední blízkosti Kantorův postřeh. Orli zase zahrozili po svižném průniku Gorčíka, který se pokoušel zasunout kotouč za záda ležícího gólmana Pustertalu. Znojemští hráči se snažili více kombinovat a připravovali si i více šancí, v jedné z nich pádil Zubov na italskou klec, tísněn bránícím hráčem však neměl klid na zakončení. Sudí zatím nechávali hře volnější průběh, a tak brzy přišly i první potyčky. Na znojemském ledě také zazvonila tyčka po jednom z rychlých protiútoků, na jehož konci stál střílející Hannoun.

Orli se ještě v závěru třetiny dostali k náporu a Sholl musel být v permanenci po kombinaci Ahla a Gorčíka. Znojemský útočník Ahl to zkoušel i v posledních vteřinách svým bekhendem, po úvodní dvacetiminutovce se však oba rivalové odporoučeli do šaten ve smíru.

Po návratu na led se znovu chopili otěží domácí borci a již po pár vteřinách hry přišla zatím největší znojemská šance. Ahl dostal nabito zpoza brány a v ideální pozici mezi kruhy mířil jen do připravené hrudi Sholla. Orlí nápor v dalších minutách byl drtivý a ostřelování italské klece vystavil stopku až trest pro Lucianiho. V přesilovce si Pustertal vynutil krátký tlak, během kterého vstřelil gól do posunuté Kantorovy brány, tudíž nebyl po krátké poradě rozhodčích uznán. Také Znojemští dostali svou početní výhodu, tu sehráli výborně, znovu však chybělo přesné zakončení. I když střely Culkina či Gorčíka volaly po ukončení gólového půstu v Nevoga aréně.

Oběma týmům šlo o hodně a krok k důležitým bodům udělali jako první hosté. Po rychlém přechodu do útočného pásma se před Kantorovo brankoviště sjel chumel hráčů a po několika dorážkách došťouchal kotouč do sítě Emil Kristensen. Orli se ale nenechali zaskočit a ihned se jim podařilo najít dokonce dvojitou odpověď. Nejdříve se o vyrovnání zasloužil Radim Matuš, po uplynutí šedesáti čtyř sekund se o bleskový obrat ve skóre postaral pohlednou individuální akcí a přesným zakončením nad beton gólmana Filip Ahl. Hra dostala pořádný náboj, domácí střídali jednu útočnou akci za druhou a mezi střídačkami to znovu začalo jiskřit.

Závěrečné dějství přineslo velmi rychlé vyrovnání. Nepřesností v obranném pásmu Znojma dokázal soupeř beze zbytku využít a Maxwell Gerlach propálil z předbrankového prostoru Kantora – 2:2. Vlci byli i nadále velmi nebezpeční a Orli se museli hodně otáčet, aby tuto pasáž utkání ustáli. Další obrat visel ve vzduchu a fanoušci si hodně oddechli zvláště po střele nejproduktivnějšího hráče italského celku Johana Harju. Čas se nebezpečně krátil a Jihomoravané nenacházeli recept na obranu svého soka. Poslední pětiminutovku odstartoval štiplavou ránou Ahl a už to vypadalo, že si domácí zadělávají na tlak. Další laciné ztráty puků ale opět výrazně snižovaly jejich šance na tolik potřebné tři body.

Utlumení Orli již nedokázali zareagovat, a utkání se tak přehouplo do prodloužení. Pustertal, jenž již měl jistotu čtvrtfinále play-off, se ani v nastaveném čase nerozpakoval. Po devatenácti vteřinách se hosté ocitli v přečíslení a Johan Harju zajistil pro své barvy i bonusový bod.


Autor: Lukáš Peroutka, Petra Matůšová

Nejdůležitější část sezóny je teprve před námi, ví kapitán Radim Matuš

Orli byli v posledním zápase proti Pustertalu blízko přímému postupu do čtvrtfinále play off. Chvilková nepozornost na začátku třetí třetiny ale poslala svěřence Glena Hanlona do předkola. Tam se orlí letka utká ve dvojzápase s rakouským Grazem. Po posledním zápase základní části jsme se zeptali na bezprostřední pocity kapitána Radima Matuše.

Výsledek proti Pustertalu vás posílá do předkola play off, jak byste zhodnotil klíčový zápas, který nedopadl podle vašich představ?
Bezprostředně po utkání mám pocit, že prohrál lepší mančaft. Byli jsme aktivnější, chtěli jsme to víc. Bohužel nám ale nevyšel začátek třetí třetiny, kdy Pustertal vyrovnal. Nechci říct, že by nás ten gól úplně srazil, přeci jen stále bylo dost času. Nakonec se ale ukázalo, že to byl zlomový moment.

Čím to, že nevyšel vstup do třetí třetiny, kdy jste přitom vedli 2:1? Mohlo to být i nervozitou?
To si nemyslím, máme dost zkušený tým, abychom si s takovou situací poradili. Problém byl v tom, že jsme si nepohlídali tu situaci při vyrovnávací brance. Jejich hráč tam vyplaval úplně sám na hranici brankoviště. Tohle se nám nesmí stávat. Musíme se na to podívat na videu a rozebrat si, kde jsme udělali chybu.

Co podle vás chybělo k tomu, aby z toho nakonec byl přímý postup do čtvrtfinále play off?
No… uhrát někde o tři body víc během sezóny. Pak bysme to nemuseli honit v posledním zápase, proti soupeři, kterému stačil bod. Pustertal ale rozhodně nešel do zápasu s tím uhrát bod. Takhle k tomu nejde přistupovat. Kdo kdy hrál nějaký vrcholový sport, tak moc dobře ví, že se tohle může vymstít. Šli do zápasu s tím ho vyhrát, stejně jako my.

Já jsem na kluky ale pyšný, dali jsme do toho všechno, bojovali jsme, což museli lidi vidět. Teď už se musíme dívat jenom dopředu. Tímhle zápasem jsme si to sice udělali těžší, o to sladší ta sezóna ale nakonec možná bude. Poslední zápas s Pustertalem musíme hodit za hlavu a připravit se na následující zápasy.

Nejdůležitější část sezóny je teprve před námi, teď půjde o všechno. Musíme být na sebe přísní a hlavně si musíme věřit ve finální fázi sezóny. Několikrát jsme se přesvědčili, že kádr tu máme skvělý, teď to musíme potvrdit. V play off rozhodují maličkosti a na ty se teď musíme zaměřit. Jedině postupnými kroky můžeme dojít k úspěchu.

“Tímhle zápasem jsme si to sice udělali těžší, o to sladší ta sezóna ale nakonec možná bude.“

Radim Matuš (TESLA ORLI ZNOJMO)

Autor: Marek Hruška

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Filip Ahl 1 0 1 0 0
Jan Bartko 0 1 1 -1 0
Josh Brittain 0 0 0 0 0
Ryan Culkin 0 0 0 -1 0
Tor Eriksson Immo 0 1 1 0 0
Sebastian Gorčík 0 0 0 -1 0
Josef Hrabal 0 0 0 1 0
Jakub Köver 0 0 0 0 0
Michal Kvasnica 0 1 1 1 0
Anthony Luciani 0 0 0 -2 2
Radim Matuš 1 0 1 1 0
Brett Neumann 0 0 0 0 0
Radek Prokeš 0 0 0 -1 0
Adam Sedlák 0 0 0 0 0
David Stránský 0 0 0 0 0
Tomáš Svoboda 0 1 1 1 0
Dominik Tejnor 0 0 0 -1 2
Alexander Younan 0 0 0 1 0
Ilja Zubov 0 0 0 -1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Pavel Kantor 60 26 3 23 88,46 0 0

Ohlasy k utkání

Jiří Beroun (Znojmo): Při vyrovnávací brance na začátku třetí třetiny jsme se zbytečně tlačili do útoku a propadli ve středním pásmu. V takovém důležitém zápase jsme to neměli dopustit. Sice jsme pak tlačili a snažili se přidat třetí gól, bohužel nám to tam už ale nespadlo. Celý zápas byl hodně důrazný. Soupeř hrál to, co potřeboval. Nám chybělo více tlaku do brány. Během základní části jsme nasbírali bodů docela dost, ale nedokázali jsme si vytvořit dostatečný bodový polštář, a tak jsme se museli dlouho strachovat o účast v play off.

Raimo Helminen (Pustertal): Dnešní utkání bylo znovu velmi vyrovnané a sneslo přísná měřítka. My jsme do utkání vstoupili velmi dobře a domácí jsme v některých aspektech přehráli. Ve druhé třetině jsme sice šli jako první do vedení, poté jsme se ale dostali do problémů díky tříminutovému výpadku, kdy domácí utkání otočili. Ve třetí třetině jsme se ale vrátili k naší hře, dokázali jsme si vytvořit spoustu brankových příležitostí a jednu z nich proměnit. Před třetí třetinou jsme si řekli, že musíme přidat na rychlosti a dostat soupeře pod tlak, což se povedlo a díky tomu jsme dnes uspěli.

Fotogalerie

Související články