Orli Znojmo Orli Znojmo
ČF4
ICE Hockey League - út 15. 3. 2022
Znojmo
0:1
0:1, 0:0, 0:0
Salzburg
2'

Orli se loučí se sezónou, Salzburg rozhodl ve druhé minutě zápasu

Jediná branka rozhodla čtvrté čtvrtfinále mezi Znojmem a Salzburgem. Hosté udeřili již ve druhé minutě a Orli na tento gól nedokázali najít odpověď.

V Nevoga aréně hosté velmi rychle otevřeli skóre – po sedmdesáti sedmi vteřinách se na modré čáře napřáhl Brennnan a Jan Mikael Järvinen tečoval kotouč za Kantorova záda. Tlak Salzburgu ale pokračoval i nadále a Orli se nemohli na delší dobu osvobodit ze svého obranného pásma. Znojemští poprvé ohrozili Lamoureuxe až na startu šesté minuty, kdy po rychlém brejku pálil do připravené lapačky gólmana Younan. Red Bull si počínal zkušeně, nepouštěl domácí hokejisty do velkých příležitostí a sám kontroloval hru. Navíc mohl sám navýšit po pěkné individuální akci, kterou bekhendem nepřesně zakončil Schneider.

Salzburg si ke konci třetiny vyzkoušel i čtyřminutovou početní výhodu. Tu sice nesehrál v nejlepším rozpoložení a prakticky neohrozil Kantora, ale dlouhá přesilovka mu zajistila klidný odchod do kabin s jednogólovým náskokem.

I do prostředního dějství měli znovu o něco lepší nástup hosté. Loney se již po pár odehraných vteřinách natlačil před brankoviště a Kantor musel kotouč schovat pod svou lapačku. Znojemský gólman byl znovu zasypán sprškou střel, které s vypětím všech sil odrážel. Orli se trápili směrem dopředu, vázla rozehrávka a Lamoureux zprvu nemusel téměř vůbec zasahovat. Až postupně se domácí osmělili a v jedné z šancí dokázal Luciani po vyhraném buly protáhnout salzburgského maskovaného muže, o chvíli později ještě Svoboda tvrdě pálil pouze do masky Lamoureuxe, která si poté vyžádala k nelibosti domácích několik minut úprav.

Znojemští o sobě dali ještě vědět při nasazení třetí formace. Ta si vynutila krátký tlak zakončený střelou Ahla do betonu trochu dezorientovaného gólmana Salzburgu. Orli se snažili pálit ze všech pozic, ale jejich pokusy neměly gólové parametry a nemohly nikterak výrazně zamávat se zatím nepříznivým skóre 0:1, které si oba týmy přenesly i do rozhodující části.

Třetí třetinu otevřely velké příležitosti na obou stranách kluziště. Nejdříve po rychlém brejku zazvonila tyčka za zády Kantora, domácí však v dalších minutách přiložili pod kotel a vytvořili si opravdu veliký tlak, který byl odměněn i obrovským potleskem z tribun. V dobré pozici pálil Prokeš, před Culkinem se zase otevírala odkrytá klec Lamoureuxe, Ahl to zkoušel na lapačku...ale prokletá nula na znojemské straně se nechtěla pohnout. Ani hosté nezapomínali útočit a předvedl to hlavně ve své akci Schneider, jenž ztroskotal až na připraveném Kantorovi.

Oba týmy přidaly na důrazu, nechyběly ani tvrdší zákroky a potyčky. Domácím však scházelo to hlavní – vyrovnávací trefa. Té byl znovu neskutečně blízko Younan, jenž tvrdě napálil jen výstroj Lamoureuxe. Orli bojovali, v posledních minutách ostřelovali salzburgskou klec, ale nebylo jim přáno. Býci si tak po fotbalovém výsledku dokráčeli pro čtvrté vítězství v sérii.


Autor: Lukáš Caha, Petra Matůšová

Radek Prokeš: Každý zápas v sérii jsme mohli vyhrát, o to víc to teď bolí

Nejproduktivnější hráč Znojma i celé ligy, Radek Prokeš, byl bezprostředně po vyřazení hodně zklamaný. Orlům ukončil sezónu v nejkratším možném termínu Salzburg, třebaže všechny čtyři zápasy byly hodně vyrovnané. Co bylo podle domácího útočníka klíčovým faktorem v celé sérii, a jak hodnotí celou sezónu, jsme se ho zeptali bezprostředně po rozhodujícím domácím zápase.

Radku, jak byste zhodnotil čtvrté utkání se Salzburgem, po kterém sezóna bohužel končí?
Špatný začátek. Druhá třetina také nic moc. Naopak třetí třetina byla možná vůbec nejlepší v celé sérii. Znovu jsme ale těsně prohráli, takže jsme zklamaný. Těžko se mi hledají slova, odehráli jsme vyrovnané zápasy, ale stav série je 4:0. Nevím, co k tomu říct.

Poslední zápas ovlivnil rychlý inkasovaný gól, přesto byla spousta času pokusit se o obrat…
Stoprocentně nás to ovlivnilo, ale nebylo to zároveň nic katastrofálního. Měli jsme v podstatě šedesát minut na to, se do zápasu dostat zpátky. Když ale nedokážeme dát doma gól, tak je to špatný, co k tomu víc říct…

V prvních dvou třetinách vám puk přeskakoval hokejky, vázla i kombinace a přechod přes střední pásmo, čím to?
Upřímně, bylo to na palici prohrávat v sérii 3:0, navíc po tak vyrovnaných zápasech. Chtěli jsme to doma ve čtvrtém zápase konečně urvat. Ale ne jenom v tomto zápase, chtěli jsme to každý den. Každý z těch zápasů jsme mohli vyhrát, a o to víc to teď bolí.

Když se bezprostředně po vypadnutí ohlédnete za všemi zápasy se Salzburgem, kde se podle vás série lámala?
Obrovsky důležitý faktor byl, že jsme neproměňovali přesilovky. Celý rok jsme v nich přitom měli neskutečnou sílu, to jsem nikdy nezažil. Vždycky jsme si díky tomu dokázali pomoct. Bohužel v nejméně vhodnou chvíli jsme nedokázali skórovat, i když si myslím, že jsme je hráli skoro nejlépe, jak jsme mohli. Góly z toho ale tentokrát nebyly. V sezóně jsme měli v těchto situacích i štěstí, že tam puk vyplaval, nebo jsme to dokázali ztečovat do brány kalhotami a já nevím čím ještě. To se teď nestalo, naopak stoprocentní šance jsme neproměnili a když za celou sérii nedáte gól v přesilovce, a nebo si početní výhodu ani nevybojujete, nedá se pomýšlet na úspěch.

“Neproměňovali jsme přesilovky, přitom jsme v nich měli během celé sezóny neskutečnou sílu. To byl jeden z klíčových faktorů, který ovlivnil celou sérii“

Radek Prokeš (TESLA ORLI ZNOJMO)

Všechny zápasy proti Salzburgu byly vyrovnané, přesto je to tým, který je výkonnostně o tolik jinde oproti zbytku ligy?
Jsou prostě dobří. Je na nich cítit obrovské sebevědomí, které mají. Celou sezónu vyhrávají jeden zápas za druhým, z čehož pramení právě to jejich sebevědomí. V tom je asi největší rozdíl oproti jiným týmům. Samozřejmě je tu i šířka a kvalita jejich kádru, ať už byl na ledě kdokoliv, byla tam obrovská kvalita.

Přestože sezóna skončila, vy osobně máte za sebou fantastický ročník, momentálně jste dokonce v čele kanadského bodování celé soutěže… Jaké u vás převládají bezprostředně po vyřazení pocity, ohlédnete-li se za celou sezónou?
Strašně rozpolcený. My jsme měli v průběhu sezóny hrozný výpadky. Kdybychom je neměli, možná jsme mohli jít do play off z úplně jiné pozice a nemuseli tak narazit na Salzburg. Za to, že se mi dařilo a měl jsem kolem sebe skvělé spoluhráče, jsem rád, ale nakonec to nebylo k ničemu, protože jsme vypadli ve čtvrtfinále 4:0 na zápasy.

Teď je po sezóně a úspěch nikde. Upřímně, když jsme se tu v létě sešli, říkal jsem si "wow", vždyť to je tým jako hrom. Věřil jsem tomu, že tady uděláme úspěch. V sezóně vždycky přišel moment, kdy jsme se vyhrabali z nějakého útlumu, jenže pak do toho zase znovu padli. A takhle to bylo celý rok, ty výpadky, které nás provázely celý ročník, a o kterých jsem mluvil, nás stáli sezónu, protože bychom byli v jiné pozici a nemusel si nás vybrat Salzburg. Mohli jsme na ně narazit třeba až v semifinále, dát si to s nimi o medaile… Ale to je jen „kdyby“. Strašně mě to mrzí. Opravdu hodně.

Když to vezmeme za opačný konec, může to být i motivace zůstat pospolu a pokusit se laťku posunout v příští sezóně?
Tohle asi není otázka úplně na mě. Já jsem ve Znojmě moc spokojený, nic mi tu nechybělo. Hodně jsem přemýšlel před sezónou, jestli udělat ten krok a jít sem. Teď můžu říct, že jsem za to rozhodnutí šťastný. Ale je tam ta pachuť vyřazení ve čtyřech zápasech, přitom jsme s nimi klidně mohli jít i do sedmi zápasů. Nevěřím tomu, že nás nějak přejeli, jenže když se podívám do novin, uvidím tam, že jsme prohráli 0:4 a pak jsou tyhle moje slova tak trochu zbytečná…


Autor: Marek Hruška

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Filip Ahl 0 0 0 0 0
Jan Bartko 0 0 0 0 0
Josh Brittain 0 0 0 0 0
Ryan Culkin 0 0 0 -1 0
Tor Eriksson Immo 0 0 0 -1 4
Sebastian Gorčík 0 0 0 -1 0
Josef Hrabal 0 0 0 0 0
Michal Kvasnica 0 0 0 0 0
Anthony Luciani 0 0 0 0 0
Radim Matuš 0 0 0 0 0
Brett Neumann 0 0 0 0 0
Radek Prokeš 0 0 0 -1 0
Adam Sedlák 0 0 0 -1 0
David Stránský 0 0 0 0 0
Tomáš Svoboda 0 0 0 0 0
Dominik Tejnor 0 0 0 0 2
Alexander Younan 0 0 0 0 0
Ilja Zubov 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Pavel Kantor 59 38 1 37 97,37 0 0

Ohlasy k utkání

Glen Hanlon (Znojmo): Jako trenér po hráčích chcete, aby na ledě nechali všechno, makali na sto procent a hráli jeden za druhého. To jsme splnili. Dva zápasy jsme ztratili v posledních minutách. Dnes to bylo jediné utkání, kdy jsme prohrávali prakticky od začátku. Jako člověku je pro mě velkou ctí, že jsem se mohl stát členem tohoto týmu: hráči, realizační tým i skvělí fanoušci mi přirostli k srdci.

Související články

Naši soupeři
po 14. 3. 2022

Podaří se Znojmu zdramatizovat sérii?