Orli Znojmo Orli Znojmo
7. kolo
2. liga - so 15. 10. 2022
Znojmo
5:0
2:0, 3:0, 0:0
Opava
5'
20'
27'
29'
37'

Orli nedovolili Opavě ani gól a zůstávají neporaženi

I přes aktivitu Opavy se Znojmo prosadilo jako první a těsně před koncem úvodní části náskok zvýšilo. Ve druhém dějství přidalo další trio branek a v závěru svůj náskok již jen kontrolovalo. Matěj Žajdlík zaznamenal druhé čisté konto za sebou.

První třetinu zahájil domácí tým několika střelami, které však hostující brankář pokryl bez problému. Také hosté zahrozili, brankáře Žajdlíka ale nepřekonali. Na druhé straně se prosadil Tomáš Svoboda, který po přihrávce od Jana Hrušky přesně zavěsil do pravého horního rohu. V přesilové hře měl největší šanci Kloz, který bohužel trefil pouze Bartošákovy betony. První přesilovou hru se domácím využít nepodařilo. Vzápětí věnovali hru v početní výhodě svému soupeři. Opava měla několik nebezpečných střel, všechny však dokázal Žajdlík pokrýt. Orli oslabení přečkali bez inkasovaného gólu. Domácí tým svoji šanci v početní výhodě nevyužil, protože 15 vteřin před koncem odešel na trestnou lavici Špaček. Příležitost na srovnání skóre během přesilové hry Opava nevyužila. Hosté vyslali na Žajdlíka několik nebezpečných střel, všechny si pohlídal. Také na druhé straně měl Bartošák co dělat, všechny střely však pokryl. Pět vteřin před koncem první třetiny se prosadil střelou z mezikruží Martin Šťovíček. Na konci první třetiny se strhla šarvátka, kvůli nepříjemnému odrazu přímo do Špačka, což se domácímu celku vůbec nelíbilo.

Druhou třetinu zahájili hosté v početní výhodě, která však žádné zjevné šance nepřinesla. Orli na Bartošáka vyslali několik pěkných střel, všechny úspěšně pokryl. Po střele od modré se ještě jeden hráč hostujícího celku pokoušel dorážet v blízkosti Žajdlíka, ten si však tuto situaci pohlídal. Dvě obrovské šance si vytvořil Pigl s Remtou, brankáře Bartošáka však ani jeden z jmenovaných nepřekonal. Vzápětí se po nádherné souhře Tomáše Svobody a Jana Hrušky, který našel volného Lukáše Adámka, který zamířil do odkryté branky a skóroval. Přesilovou hru využil Martin Šťovíček, který dorazil odražený puk za záda brankáře hostujícího týmu. Do nebezpečné situace se dostal Špaček, který si našel volného Šťovíčka, ten trefil vedle tyčky. Domácí smršť střel museli hosté zastavit pomocí faulu. Chybu domácího celku využil Kadula, když uháněl sám na Žajdlíka. S tímto samostatným únikem i následnou dorážkou si domácí brankář poradil. Přesilovou hru využili Orli díky vynikající souhře Špačka, Havláta a Dominika Sklenáře . Poslední jmenovaný zamířil na pravou stranu a brankář hostujícího celku neměl šanci. Po pátém gólu hosté vystřídali brankáře. Dvojnásobnou přesilovou hru hosté i přes několik nebezpečných střel nevyužili.

Třetí třetinu zahájil lépe domácí celek, který uzamkl hosty v jejich obranném pásmu, ti se museli osvobodit za cenu zakázaného uvolnění. Hra se přelévala z jedné strany kluziště a druhou bez zjevných gólových příležitostí. Z mezikruží se pokusil ohrozit Pitákovu branku Remta, puk za brankářova záda však nedopravil. Po chvíli se v obrovské příležitosti ocitl Adámek, který se trefil pouze do maskovaného muže hostujícího celku. Do nebezpečnější situace se dostali hosté, jejich střelu však Žajdlík bez problému vychytal. Dvojnásobnou porci přesilových minut získal tým Opavy díky prohřeškům Sklenáře. Ve dvou uháněli domácí na Pitákovu branku, gól se však nepodařil. Do stejné situace se dostali také hosté, Žajdlík však své čisté konto prozatím uhájil. V této početní výhodě jsou hosté mnohem aktivnější, zasypávají znojemského brankáře spoustou střel, který zatím úspěšně odolává. Opava tuto dvojnásobnou příležitost nevyužila a na druhé straně se znojemští dostali do několika nebezpečných příležitostí. Diváci byli svědky dvou bitek během krátké doby. Ve vlastním oslabení několikrát zahrozil domácí tým. Přesilovou hru hosté i přes několik příležitostí nevyužili. Na závěr zápasu dostali možnost hrát v početní výhodě také Orli. Devět vteřin před koncem ještě poslal Orly do čtyř Žajdlík, tento prohřešek však už nic nezměnil na udržení jeho třetího čistého konta.


Autor: Petr Frömel, Silvie Schmidová

Mareš: Chci hrát hlavně hokej, ale počítám i s provokacemi soupeřů a zákeřnou hrou

Znojmo nadále kráčí druholigovým ročníkem bez porážky a navíc 192 minut neinkasovalo. Body sbírá i jednadvacetiletý obránce Erik Mareš, který na jih Moravy zamířil před sezónou z Ústí nad Labem a v posledním vítězném utkání proti Opavě si vyzkoušel i úspěšnou bitku.

Třetí zápas za sebou bez inkasované branky. Jaké jsou pocity?
První dvě třetiny jsme se snažili hrát hlavně pozorně z obrany a ve třetí už to bylo plné zbytečných zákroků, které rozhodčí nechal být a podle mě ten zápas úplně nezvládl. Určitě nás znovu podržel brankář, a pokud budeme hrát nadále takto, tak musíme i nadále vítězit.

Nasbíral jste zatím na obránce sympatických šest bodů v sedmi zápasech. Převládá spokojenost s osobními výkony?
Já jsem určitě zatím spokojený. Proti Opavě jsem tedy bohužel nebodoval, ale mám kolem sebe zkušené hráče Honzu Hrušku, Tomáše Svobodu a Vojtěcha Kloze, kteří mi neskutečně pomáhají a s nimi se hraje opravdu výborně.

Po sedmi zápasech zůstáváte jako jediní v celé druhé lize neporaženi. Hodnotíte tedy výkony pozitivně?
Jediné utkání, kde jsme měli problémy, bylo Velké Meziříčí, které má ale specifické kluziště a pro nás nebylo lehké se přes to jejich malé střední pásmo dostat do útoků a zakončovat. Jinak ale dáváme mnoho branek a docela se nám daří i v přesilovkách.

Jak osobně vnímáte tlak veřejnosti, klubu, médií, kteří očekávají úspěch v letošním ročníku?
Rád hraji pod tlakem. Jsem na to zvyklý z Ústí nad Labem, kde jsem jako malý kluk hrál pod trenérem svým tátou, takže mi to nevadí. Fanoušci i sázkaři můžou být zatím s námi spokojeni.

V utkání s Opavou jste předvedl pěstní souboj. Vyhledáváte tyto situace?
Snažím se hrát hlavně hokej, ale tady v tomto případě to vzniklo tím, že mě sekl úplně zbytečně pod koleno. Pak už jsme se domluvili a dopadlo to, jak to dopadlo.

Očekáváte, že budou i další soupeři se snažit vás rozhodit provokacemi?
Už v první třetině bylo několik sekund do konce a soupeř se podívá na čas a nastřelí Marka Špačka pukem do kotníku. Za mě zcela zbytečné. Počítáme s tím a i trenéři nás na to upozorňují, že soupeři budou hrát tvrdě až zákeřně.


Autor: Martin Smejkal

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Lukáš Adámek 1 1 2 0 0
Robert Havlát 0 1 1 0 0
Jan Hruška 0 2 2 0 0
Jakub Jenáček 0 0 0 0 0
Vojtěch Kloz 0 0 0 0 0
Jakub Köver 0 0 0 0 0
Erik Mareš 0 0 0 0 27
Kirill Nižnikov 0 0 0 0 6
Tomáš Pigl 0 0 0 0 2
Jiří Remta 0 0 0 0 0
Dominik Sklenář 1 0 1 0 6
David Stránský 0 1 1 0 0
Ondřej Svoboda 0 0 0 0 0
Tomáš Svoboda 1 1 2 0 0
Marek Špaček 0 2 2 0 6
Martin Šťovíček 2 0 2 0 0
Dominik Tejnor 0 1 1 0 2
Lukáš Zukal 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Matěj Žajdlík 60 23 0 23 100,00 0 0

Ohlasy k utkání

Jiří Beroun (Znojmo): Půl utkání jsme hráli výborně, ale potom se to hodně kouskovalo a hráči už nebyli tolik koncentrování. Je pro nás strašně náročné do soupeře šedesát minut bušit. Tři body máme, což je pro nás dobře a co se dělo ke konci už bylo úplně zbytečné. Už se to muselo nějak začít řešit. Věčné sekání a dohrávání, takže to kluci vyřídili sami. Někdy jsou to sice jen drobnosti a k zápasům to patří. Ale když už, tak by se to mělo trestat hned zpočátku, pak se hra vyostřuje a je to zbytečné. Možná už se hráči ve třetí třetině nechtěli zranit, tak to nebylo ono. Co se týká defenzívy, tak tam to máme skvěle zavřené, ale i dnes tam byl nějaký únik, což by se nám nemělo stávat.

Aleš Tomášek (Opava): Přijeli jsme jako outsider, věděli, že to bude hodně náročné a navíc máme nějakou marodku, takže s výkonem převládá spokojenost. Bohužel to ale hrajeme na pár hráčů, nedaří se nám přesilovky a bez nich uspět nemůžeme. Na to se ale vymlouvat nemůžeme. Klobouk dolů před Znojmem. Mají to výborně poskládané a zaslouženě zvítězili. Nemyslím si ale, že to bylo nějak vyhrocené, nejsem spokojený s panem rozhodčím, který nás už pískal několikrát a asi to prostě neumí.

Fotogalerie

Související články