52'
60'
7'

Dramatický zápas rozhodlo Znojmo ve třetí třetině

Domácí tým se v první třetině sice prosadil jako první, ovšem Salzburg dokázal ještě ve stejné minutě stav srovnat. Následoval velký a vyrovnaný boj s nevyužitými šancemi na obou stranách. Rozhodnutí na sebe vzala poslední desetiminutovka zápasu, kdy Orli strhli vedení zpět na svoji stranu a v závěru jej pojistili třetím zásahem.

Oba týmy odstartovaly utkání hodně svižnou hrou a první šance na sebe nenechaly dlouho čekat. Při přečíslení dva na jednoho vzal na svá bedra zakončení Zubov, o chvíli později pálil po krásné nabídce z kruhu Luciani a do třetice to zkoušel Gorčík z bezprostřední blízkosti. Aktivita přinesla početní výhodu, a tu zvládli domácí perfektně. Nádhernou kombinaci vyšperkoval střelou pod břevno Tomáš Svoboda. Radost Orlů ale trvala necelých čtyřicet vteřin. Znojemští vyrobili hrubku v rozehrávce a po pobídce do předbrankového prostoru zakončoval za záda bezmocného Kantora zcela osamocený Jan-Mikael Järvinen.

Po vyrovnávacím gólu se chopili iniciativy hosté a několik minut drželi útočné pásmo, k výraznějšímu ohrožení Kantora se však nedostali. To Orli v této pasáži hrozili hlavně z rychlých brejků, na konci jednoho z nich mohl zakončovat Luciani, ale obrana na poslední chvíli kotouč zblokovala. K závěru třetiny začalo tempo trochu upadat, viděli jsme pár nepřesností v rozehrávce a málo gólových příležitostí. Při první siréně tak na časomíře svítilo skóre 1:1.

Návrat z kabin zastihl v lepším rozpoložení Salzburg, který byl o poznání aktivnější a několikrát před Kantorem nepříjemně zaúřadoval. Za zmínku jistě stojí střela od modré čáry, kterou měl na svědomí Lo Verde. Orli měli velké štěstí, že hosté často trefovali prostor mimo tři tyče, a když už mířili přesně, stál na svém místě pohotový gólman. Jako blesk z čistého nebe tak přišel únik Fejese, jenž se objevil sám před Tolvanenem, ale puk za brankovou čáru neprocpal. Znojmo i dál sázelo na brejkové situace a po další takové se po střele Prokeše rozezněla tyč rakouské klece.

Znojmo následně výrazně zabralo a soupeře sevřelo pod mohutným náporem. Gól visel ve vzduchu hlavně při početní výhodě, kterou Jihomoravané sehráli velmi solidně, ale Salzburg zachránila již potřetí v krátkém sledu tyčka. Poslední minuty prostřední pasáže si vyzkoušeli početní výhodu i hosté a zvláště její druhou část sehráli velmi nebezpečně. Několikrát se výborně předvedl Kantor, jenž vypíchl osamocenému Schneiderovi kotouč těsně před zakončením, ale zvládl pokrýt také další střelecké pokusy. I díky těmto skvělým zákrokům se odcházelo do kabin opět za smírného stavu.

Domácí tým se ani ve třetím dějství nevyvaroval zbytečných chyb v rozehrávce a sám sebe tak dostával pod zbytečný tlak. Blízko ke gólu měl obránce Brennan, jenž po přihrávce zpoza brány mohl ideálně zakončovat, ale další zákrok Kantora překazil salzburgskou radost. Hra se dál z větší části odvíjela před znojemskou svatyní, velká šance se naskytla pro Petera Schneidera, který z předbrankového prostoru znovu zkoušel pozornost gólmana. Na nerozhodné skóre se už ale déle nesnesl dívat Anthony Luciani, jenž uťal nápor Býků, při přechodu do útočného pásma se zbavil bránícího hráče a ze samostatného úniku propálil Tolvanena.

Do sirény zbývalo ještě devět minut a hra výrazně nabrala na obrátkách. Třetí gól a uklidnění pro své barvy měl na hokejce Zubov, po rychlém brejku však neusměrnil kotouč přesně. Salzburg ke konci přitvrdil, rozhodčí zůstávali neteční a fanouškům se některá rozhodnutí nelíbila, přesto se hrálo dál bez vylučování. Hostující střídačka si vyžádala oddechový čas a odvolala gólmana. K nelibosti domácích putoval v poslední minutě na trestnou lavici Sedlák, rakouské mužstvo tak dostalo výhodu dvou mužů v poli. Orli ale zvládli poslední vteřiny perfektně, navíc čtrnáct sekund před sirénou trefil přes všechny čáry prázdnou bránu Ryan Culkin a o třech bodech pro Znojmo bylo rozhodnuto.

Jiří Beroun (Znojmo): Chtěli jsme hrát doma opět aktivně, ale Salzburg je kvalitní soupeř a velmi dobře napadal. První třetina byla hodně ubojovaná, pak jsme si zhruba od poloviny zápasu začali vytvářet šance. Ty jsme sice neproměnili, ale šedesát minut poctivé práce dnes rozhodlo. Výborně zachytal Pavel Kantor.

Matt McIlvane (Salzburg): Začali jsme docela dobře, domácí sice šli do vedení, ale my brzy vyrovnali a měl jsem pocit, že po první třetině jsme měli víc ze hry. Další průběh byl vyrovnaný. Znojmo je nebezpečný tým, hrozilo ze situací jeden na jednoho a nakonec taková situace i rozhodla. My nehráli špatně, ale nevytvořili si zas tak moc šancí a chyběl nám jeden dva šťastné momenty před brankou soupeře.