ICE Hockey League - ne 19. 9. 2021
Vídeň

Fryčerův odkaz oslaven nejlepším možným způsobem

Orlům se povedlo před fantastickou diváckou kulisou porazit Vídeň. Skóre se pro domácí zpočátku nevyvíjelo vůbec dobře, dvakrát museli dotahovat dvougólovou ztrátu, což se jim ve druhém dějství povedlo. Ve třetí části šli poprvé v utkání do vedení, které uhájili až do závěrečné sirény a připisují si tak první tři body do tabulky.

Zápas nezačal pro Orly vůbec dobře, soupeř už po půl minutě využil jejich díry v obraně, Patrick Antal dostal přihrávku před bránu a zamířil na bližší tyč. Český tým ale neprohrával dlouho, za čtyři minuty unikl vídeňským zadákům Anthony Luciani a bekhendem zakončil nad beton Davida Kickerta. Gólové hody pokračovaly a o necelé dvě minuty později se skóre měnilo potřetí, Brody Sutter rychlou střelou nad beton Pavla Kantora velmi dobře vyřešil přečíslení a poslal svůj celek zpátky do vedení. Následovaly velké šance převážně domácích hráčů, kteří dostali možnost zahrát si dvakrát přesilovou hru, ale Culkin, Ahl a po nich Tejnor si vylámali zuby na hostujícím brankáři, kterého v nejtěžší chvíli zachránila tyč. Přišel tak trest v podobě třetí inkasované branky v poslední minutě úvodní dvacetiminutovky. Lukas Piff obdržel přihrávku do pravého kruhu a střelou na vzdálenější tyč zvýšil na 3:1.

Do druhé části vstoupili znojemští hráči s novým mužem v brankovišti a začali velmi dobře. Brittainovo nahození Starkbaum, který v 15. minutě vystřídal Kickerta, nedokázal pokrýt, toho využil Anthony Luciani, který si sjel pro puk a dorazil jej do odkryté svatyně. Znojmo bylo aktivní, tvořilo hru, ale zároveň zapomínalo na zadní vrátka. Ve 29. minutě vyrazila Vídeň do přečíslení tři na dva a Brody Sutter pohotovou střelou pod břevno nedal Grohovi šanci. Orly však ani čtvrtý zásah rakouského mužstva nesrazil, už za minutu to bylo znovu jen o gól, když střela Sebastiana Gorčíka od modré skončila až za gólmanovými zády. Také hosté mohli hned odpovědět, ovšem Tropp před odkrytou znojemskou bránou nezasáhl puk vůbec dobře. Poté přišly na řadu šance domácího mužstva, které se nakonec radovalo ze zasloužené vyrovnání. Radek Prokeš sice ve své první tutovce trefil pouze tyč, ale v 38. minutě už mířil přesně do pravého horního rohu brány.

Třetí dějství bylo, co se branek týče, nejméně plodné. Znojmo pokračovalo ve své aktivitě, zatímco Vídeň byla spíše pasivní. Ve velké šanci se ocitl Tejnor, Starkbauma však nepřekonal. Podobně se vedlo Culkinovi, který měl v mezikruží dost místa ke střele, ale tu adresoval pouze do betonu strážce vídeňské svatyně. V 52. minutě přišel rozhodující moment zápasu, Radim Matuš, jako správný kapitán, vybojoval puk u hrazení a svoji následnou střelu procedil s trochou štěstěny mezi gólmanovými betony. Mančaft z hlavního města se tak poprvé dostal do role dotahujícího mužstva, ovšem jednobrankové manko se mu smazat nepovedlo. Bylo to naopak jihomoravské mužstvo, které mohlo náskok ještě navýšit, avšak soupeře zachránila potřetí v utkání tyč, tentokrát pro Fejesově ráně.

Ohlasy trenérů

Jiří Beroun (Znojmo): Prvních deset minut jsme zaspali a zase zápas museli honit, ale už v první části bylo vidět, že jsme silní a šance máme. Bojujeme s jejich proměňováním, ale dneska jsme si šli za vítězstvím a jsem rád, že jsme to zvládli.

Dave Barr (Vídeň): Hráli jsme dnes s těžkým soupeřem. Byl to první zápas Znojma, věděli jsme, že na nás vlétnou, ale dovolili jsme jim příliš mnoho. Nesmíme soupeře pouštět do tolika šancí, jako dnes my. Ale musíme uznat sílu soupeře, vítězství si vybojovali svým nasazením.