Český Telecom Extraliga - pá 24. 1. 2003
2:1p
0:1, 1:0, 0:0 - 1:0

Na Slavii rozhodlo prodloužení

Z n o j m o - Až branka Michala Supa v poslední minutě prodloužení rozhodla vyrovnaný zápas v pražském Edenu. Znojmo dostal do vedení brankou od modré čáry Radek Haman, podobným gólem vyrovnával Sailer. Orli doplatili na nevyužité šance, naopak je podržel brankář Altrichter
Hokejová veřejnost očekávala od utkání Slavia - Znojmo, jaký vliv na psychiku týmu bude mít kauza s Radkem Dudou. Zápas se nakonec ukázal jako velmi těžký, rozhodně však ne proto, že by na hráčích Slavie ležel stín předchozích dnů, nýbrž díky tomu, že se v Edenu střetla dvě kvalitní družstva.

Orli vyrukovali na Slavii s nepříjemným napadáním, dobrým bruslením a svou typickou dravostí a rychlostí. V první třetině byli domácím více než vyrovnaným soupeřem a díky Hamanovi otevřeli skóre. Po vyrovnávacím gólu v polovině zápasu převzala otěže zápasu sice Slavia, přesto si odvezli Jihomoravané z Prahy bod, především díky výbornému výkonu Martina Altrichtera. V loterii v prodloužení byli šťastnější svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky, spokojenost mohla panovat i tak na obou stranách.

Utkání začalo v rychlém tempu, ve 40. sekundě vyzkoušel Altrichtera jedovatou střelou Krátoška. Ve 2. minutě si rozhodčí vybral prvního adepta na zájezd na trestnou lavici, byl jím Orel Vorel. Slavia sehrála přesilovku velmi špatně, útočnou souhru museli zkušenějším kolegům předvést až o dvě minuty později při plném počtu hráčů mladí junioři. Největší šanci Kopeckého však zpacifikoval Altrichter. Orli poprvé klovli v 6. minutě po rychlé útočné akci. V polovině první části chybovala Slavia v rozehrávce a Haman ze střední vzdálenosti prostřelil nepřipraveného Málka. Hra se pak díky sérii vyloučení rozdrobila, Slavia se těžko dostávala na dostřel Altrichterovy branky, Znojmo se s vědomím jednogólového vedení nikam nehrnulo, a tak hokej trochu postrádal šťávu, což se projevilo na komorní atmosféře v hledišti.

Druhou část otevřel nepříjemnou střelou Milan Procházka. Pak se na ledě nedělo dlouho nic, co by stálo za povšimnutí. Až v polovině zápasu přineslo vzrušení nepříjemné zasažení Hejdy. Slávistický obránce ale za potlesku tribun odjel na střídačku bez větší újmy. Na začátku 32. minuty ujel domácím bekům Barus, jenže Málkův beton pokryl všechna místa, kudy by mohl puk proniknout do sítě. Posléze se potvrdilo nedáš, dostaneš. Z protiútoku vypálil z podobné pozice jako Haman Sailer a bylo vyrovnáno. Slavia najednou výrazně ožila, z přemíry snahy ale fauloval Krátoška. Početní výhodu však Orlům zkrátil svým prohřeškem Snopek. Ve zkrácené přesilovce Slavie nabídli oku hokejového labužníka krásnou akci Sailer s Krátoškou, to nejdůležitější, gólové zakončení, jí bohužel pro domácí chybělo. Prostřední dějství po faulu Kadlece dohrávali slávisté v oslabení.

Zbytek Kadlecova trestu na začátku závěrečné dvacetiminutovky domácí s přhledem ubránili. Slavia byla ve třetí třetině lepším týmem, hosty však držel Altrichter. Největší šanci si vypracoval dvě minuty před třetí sirénou Beránek, tváří v tvář znojemskému brankáři ale ani nadvakrát neuspěl. Utkání tedy dospělo do epilogu v podobě prodloužení. V něm už nemohl nikdo nic ztratit a hra se tudíž přelévala ze strany na stranu. Po šancích Krátošky a Beránka udeřili Orli svou hlavní zbraní rychlým přečíslením. Slavii zachránily tyčka v kombinaci s Málkovým roštěpem. Vzápětí se podruhé Orlům vymstilo pokoušení hokejové Štěstěny. Z protiakce se prodral do útočného pásma Sup a tvrdou střelou zajistil pro své spoluhráče jeden bod navíc.

Ohlasy trenérů

Jiří Kalous (Slavia): "V první polovině utkání se nám nedařilo, jak bychom si představovali. Na druhou stranu oceňujeme to, že jsme hráli až do konce a vývoj zápasu otočili. V koncovce se nám moc nedařilo. Citelně nám chybí Duda, Hruška i Fadrný."

Miloslav Hořava (Znojmo): "Potvrdilo se pravidlo nedáš - dostaneš. Měli jsme dvě velké šance a vždy jsme dostali z protiútoku gól. Hráči hráli naplno, takže jsme v uvozovkách spokojeni. V boji o play off nekalkulujeme, jdeme zápas od zápasu. Je škoda, že jsme v uplynulých třech kolech ztráceli body, ale nedá se nic dělat."