Tipsport Extraliga - ne 27. 11. 2005
Karlovy Vary

Orli na Energii nevyzráli

Po bojovném utkání se vrací Orli z Karlových Varů bez vstřelené branky. Domácí se dokázali prosadit již v 7. minutě, kdy z úhlu překvapil Trvaje Procházka. Jednogólový náskok vydržel až do 59. minuty. To Znojmo odvolalo brankáře a domácím se podařilo vsítit druhou branku. O snaze hostí vyrovnat svědčí počet zásahů v poslední třetině. Zatímco jich Mensator pochytal 24, na Trvaje mířila jen jedna jediná střela.
Předpoklady o vyrovnaném utkání, které rozhodne jen minimum branek, se v nedělním duelu Energie se Znojmem naplno vyplnily. Celý duel by se dal rozdělit do tří zcela rozdílných částí, shodou okolností shodných s rozdělením do tří dvacetiminutovek. V první třetině totiž domácí svého soupeře převyšovali v pohybu i množství šancí, ve druhé se hokej oboustranně vytratil a závěrečná už byla ve znamení totální převahy Orlů.

Pojďme si ale souboj 28. kola shrnout pěkně popořádku. Už ve druhé minutě se ocitl u odkryté tyče osamocený Skuhravý, jenže nestačil těžký puk přesně zpracovat a nakonec nedošlo ani k přímé střele. Po chvíli se natlačil do prostoru mezi kruhy viditelně motivovaný Milan Procházka. Jeho svižnou ránu švihem Trvaj vytěsnil betonem, v 7. minutě měl už ovšem navrch karlovarský forvard. Znojemský odchovanec se uvolnil u mantinelu, naznačil pohyb před branku, ale puk chytře umístil do skulinky u pravé znojemské tyčky.

Vzápětí mohli Orli vyrovnat, když Pláškovu sraženou přihrávku odpaloval v poslední chvíli Hurtaj z brankové čáry. Rušno bylo i nadále před oběma brankovišti. Aktivní Skuhravý nejprve tečoval Krajíčkovo nahození do brankářovy výstroje, posléze v přečíslení napálil Němcovu příhru do Trvajovy vyrážečky. Do provozní teploty se postupně dostával i Mensator, jeho velké chvíle však přišly až později. Do konce úvodního dějství měli blízko zvýšení těsného náskoku v přesilových hrách Košťál a Dvořák – bleskurychlé zákroky Trvaje byly úchvatné.

Po první přestávce se karta začala pomalu otáčet. Doposud pasivní Moravané si v kabině dodali odvahy a začali dělat v karlovarském pásmu pořádné zmatky. Domácí obrana místy přestávala stíhat a musela se spoléhat na muže poslední záchrany, Lukáše Mensatora. Ten si zákrokem lapačkou vychutnal samostatný únik Erata, střelu Urama vytěsnil lemem rukavice a když už se zdálo být vyrovnáno, odrazil bruslí puk směřující do sítě Ondřej Němec.

Sporadicky se do útoku podívala i Energie, její snaha ale byla spíše sbíráním cenných vteřin. Doslova strašidelná byla čtyřminutová přesilovka po „krvavé“ vysoké holi v obličeji Krajíčka. Jedinou opravdovou střelu si totiž připsal neodbytně napadající Uram.

Dění ve třetí třetině dokonale vystihuje poměr zásahů brankářů: Mensator – 24, Trvaj – 1. Lukáš Mensator předvedl výkon, jaký se vidí možná jednou za sezónu. Vypočítávat všechny příležitosti Orlů, s nimiž si mladý gólman poradil, snad ani nemá smysl. Připomeňme jen dvě jasné šance nepokrytého Dopity a kličkovanou Pláška, zakončenou nebezpečnou bekhendovou střelou.

Dvě a půl minuty před závěrečným hvizdem odvolala znojemská střídačka promrzlého Trvaje a do hry naskočil šestý hráč hostí. Nejblíže vyrovnání stál zcela osamocený Uram, jenž z pravého kruhu opět nastřelil jen dobře povyjetého brankáře.

Riskantní power-play byla ale po chvíli potrestána. Duben vystihl rozehrávku v obranném pásmu, Petr Kumstát se několika rychlými tempy dostal přes obránce a pohodlně dovezl puk za brankovou čáru.

Přestože Znojemští boj nevzdali a nadále hráli bez brankáře, skóre už se nezměnilo. Pro hosty hodně krutý výsledek vrátil Energii zpět do elitní osmičky. Zajímavostí je, že obě trefy Karlových Varů zaznamenali bývalí hráči moravského celku, asistenci na první brance si navíc připsal Pavel Selingr, jenž na západě Čech hostuje právě z mužstva Orlů.

Ohlasy trenérů

Václav Baďouček (Karlovy Vary): "V první třetině jsme měli několik šancí i na zvýšení vedení, pak už to byl velmi těžký zápas. Musím mužstvu poděkovat, že ho dokázalo zvládnout, přiklonilo se k nám i štěstí. To nám v některých předchozích zápasech scházelo."

Jan Votruba (Znojmo): "Měli jsme špatný začátek, Karlovy Vary nás přehrávaly u nás ve třetině a byly silné na puku. Chválím mužstvo, že od druhé třetiny se zlepšilo, bruslilo a napadalo. Velkou část třetí třetiny jsme sehráli v karlovarském obranném pásmu, ale jsme impotentní ve střelbě. Proto jsme prohráli."