Plzeň
1/3
2/3

Orli si zahrávali, ale vyhráli

Z n o j m o - Opět téměř ztratit čtyřbrankový náskok dokázali Orli proti Plzni, posílené Viktorem Ujčíkem. Právě on se podílel na třech brankách, kterými Západočeši snížili na 3:4, konečnou podobu výsledku dal v poslední třetině svou premiérovou brankou v extralize Marián Cisár.
Dvougólový příděl nadělili Orli Plzni hned na úvod utkání. Ve 2. minutě překonal Bartu nejprve Benák, když mu hned v prvním střídání v dresu Plzně „namazal“ Ujčík. Ve 4. minutě dostal ve středním pásmu Pucher nahrávku od Ludvíka, sám najížděl na plzeňskou branku a střelou do šibenice zvyšoval skóre. Poté zoufalý trenér Farda již v tuto chvíli marně hledal východisko z krize v oddechovém čase. Plzeň se dostala pod tlak a na jednoduchou hru Znojma nedokázala účinně reagovat. Keramici poprvé výrazně zahrozili v 16. minutě ve vlastním oslabení, kdy po akci dvou na jednoho puk putující do branky přisunul Haman pod ležícího Kameše. V závěru první třetiny se oběma mužstvům naskytla možnost hrát ve dvojnásobné početní převaze. Nejprve čtyřicetivteřinová znojemská a následně necelé půldruhé minuty plzeňská. Obě zůstaly přes několik dobrých střel nevyužity. Na straně Orlů stál kromě štěstí i rozhodčí Nečas, který v rozmezí dvaceti vteřin neuznal Plzni dvě branky, když předčasně přerušil hru, přestože znojemský brankář neměl puk pod kontrolou.

I začátek druhé třetiny patřil Orlům. Těsně po nástupu Voskára z trestné lavice na led ve 22. minutě dokončili přesilovkovou souhru Pucher s Uramem. Ve 24. minutě si po pěkné kombinaci Puchera a Ludvíka našel Plášek chladnokrevně místo ke skórování a střelou z bekhendu nedal Bartovi šanci. Po čtyřech obdržených gólech sáhli trenéři Plzně ke změně v sestavě. Ujčík, dosud hrající s Voskárem a Volákem, se přesunul ke Strakovi a Andrašovskému a tento tah přinesl Keramikům ve 27. minutě gólové vyjádření. Ujčík naskakoval na led ze střídačky, s dobře načasovanou přihrávkou Straky si věděl rady a střelou přes obránce poslal puk do Kamešovy sítě. Znojmo najednou ztratilo lehkost a jednoduchost ve hře a vytvořili hostům prostor ke kombinaci a vyrovnání hry. Výsledkem byla v 31. minutě branka Andrašovského za vzorné asistence Ujčíka a Straky. Až do konce třetiny měli Plzeňští trochu více ze hry.

Ve třetí třetině byla hra obou týmů vyrovnaná. Možnost Plzně zvrátit skóre na svou stranu přinesla všeobecnou nervozitu. V 51. minutě obdržel desetiminutový trest Snopek za připomínky k výroku rozhodčích a Znojmu tak zůstalo ve hře jen pět obránců. Plzeň si uchovala naději na vítězství, když v 53. minutě snížil Andrašovský opět za asistence Ujčíka na rozdíl jediného gólu. Osobní trest byl udělen i na druhé straně Mazancovi za naražení zezadu. Svým prvním zápisem do extraligové tabulky střelců se v 57. minutě zapsal Cisár a vnesl klid do ochozů, protože na zvrat už Plzeň neměla dostatek času.

Milan Skrbek (Znojmo): "Do zápasu jsme šli s cílem vyhrát, neboť nás čeká série tří utkání na ledě soupeřů. Po získání čtyřbrankového náskoku jsme nepochopitelně polevili, přestali bruslit a začali hrát velmi složitě. Soupeř toho využil, snížil na rozdíl jediné branky. Nakonec se nám ale podařilo vítězství uhájit."

Radek Kampf (Plzeň): "Utkání jsme začali špatně, udělali jsme během tří minut dvě velké individuální chyby, po nichž jsme soupeři nabídli vedení. V přesilovce pěti proti třem jsme si vytvořili velký tlak v přesilovce, který se nám nevyvedl. Ani nástup do druhé třetiny se nám nepovedl a po dalších dvou brankách jsme sáhli k redukci v sestavě. Podařilo se nám sice snížit na rozdíl jediné branky, ovšem gól Cisára tři minuty před koncem rozhodl o vítězství soupeře."