11'
54'
57'

Orli úspěšně zvládli maratón s Grazem. Čtvrtfinále, vítej!

Znojemští hokejisté si v zápase plném zvratů sáhli na dno svých fyzických sil. Odměna však má sladkou čtvrtfinálovou příchuť! Napínavou bitvu rozhodl až v druhém prodloužení Sebastian Gorčík, jenž tak poslal Orly do hlavní části play-off. Do čtvrtfinále si pak obratem Znojmo vybral první Salzburg.

V prvních minutách si oba týmy vyzkoušely několik zahřívacích útočných akcí, a gólmani si tak mohli připsat své první úspěšné zákroky. Domácí si ale nedokázali uhlídat čistou hru a brzy následovala série vyloučení, kterou Znojmo jako nejúspěšnější mužstvo ve využívání přesilovek prostě nemohlo pohrdnout. Skóre tak v čase 9:24 otevřel při přesilové hře pět na tři tvrdou ránou Adam Sedlák. Orlí početní výhoda ještě pokračovala a Engstrand byl nucen opět kapitulovat. I druhý gól měl na svědomí obránce – tentokrát Ryan Culkin dokázal zakončit v pádu a poslal kotouč za brankovou čáru.

Domácí hokejisté se snažili rychle vzpamatovat a zareagovat. Pořádně sešlápli plyn a poslední pětiminutovka byla zcela v jejich režii. Český tým se dostal pod silný tlak, který byl navíc živen i vyloučením Neumanna. Gólman Kantor ale v rozhodujících chvílích své barvy podržel, a tak Orli odcházeli do kabin s nadějným vedením 2:0.

Po pauze převzal Graz iniciativu a pod tlakem vyřazení začal Orly výrazně přehrávat. Kantor byl v neustálé permanenci a dlouho odolával. Medici ale přeci jen těsně před polovinou hrací doby snížili přesnou tečí z hole Mika Zalewského. Velká převaha domácích nepolevovala a k radosti tribun se podařilo rakouskému celku vyrovnat. Nedůrazné vyhození kotouče potrestal dělovkou od modré čáry Ben Blood. Znojemským se v prostřední části nedařilo prosazovat a zaútočili jen z několika rychlých brejků.

Navíc hned na startu třetí třetiny se Graz postaral o dokonalý obrat. Po odehraných šedesáti pěti vteřinách nadvakrát doklepával kotouč do znojemské sítě Adis Alagić. Na ledě se pořádně přiostřilo a zápas okořenila hromadná bitka před brankovištěm Orlů, po níž se rozhodčí dlouze radili a nakonec rozdali po dvou dvouminutových trestech na každé straně. Divoká a tvrdší hra více sedla domácím, kteří znovu udeřili – Mike Zalewski si nabruslil do střelecké pozice a nechytatelnou dělovkou propálil Kantora.

Orli však ještě nehodlali složit zbraně a podařilo se jim parádně naložit se závěrem duelu. Ilja Zubov si najel do útočného pásma a střelou z otočky rozvlnil síť za Engstrandovými zády. Znojemské hráče snížení nakoplo, dokázali se obdivuhodně zvednout a po dalších třech minutách bylo opět srovnáno. Radek Prokeš pálil po vyhraném buly a rozburácel početnou skupinu moravských fanoušků. I druhé utkání předkola play-off tedy dospělo až do prodloužení, které se hraje vždy po patnáctiminutové pauze a trvá celých dvacet minut.

V nastaveném čase spálil velkou šanci Gorčík, následně museli znojemští hokejisté do čtyř, ale soupeři se početní výhoda vůbec nevyvedla. Na hráčích byla znát únava z náročného programu posledních dní a čekalo se na rozhodující chybu. Graz vyslal na Kantora úctyhodný počet dvaceti dvou střel, ale s velkou částí z nich neměl jihomoravský gólman velkou práci. Rozhodnutí jsme se tak opět nedočkali. Po další přestávce tak přišlo prodloužení číslo dva. Exploze radosti na znojemské straně vybuchla v čase 87:44, kdy Sebastian Gorčík přesnou dorážkou poslal Orly do čtvrtfinále play-off.

Jens Gustafsson (Graz): Opět to byl velmi vyrovnaný zápas. Na začátku jsme možná byli trochu moc natěšení, udělali dva fauly a proti nejlepšímu týmu v lize na přesilovky jsme najednou ztráceli dva góly. Konec třetiny byl ale z naší strany dobrý, po přestávce jsme se vrátili do zápasu, otočili skóre. Doma se nám celou sezónu dařilo držet vedení do konce, ale tentokrát to byl trochu jiný zápas, více nervozity a někteří naši hráči s takovými situacemi nemají zkušenosti. Prodloužení už je o štěstí, dostali jsme ušmudlaný gól, to se stane. Jsem ale na tým pyšný. V situaci, v jaké jsme byli, jsme bojovali jak nejlépe to šlo.

Jiří Beroun (Znojmo): Vstup do zápasu se nám povedl, využili jsme dvě přesilovky, což bylo super. Pak jsme se nechali zatlačit, prohrávali souboje, hra se přitvrdila a přišla nejistota. Závěr zápasu jsme ale skvěle zvládli, to je pro tým ohromně důležité, že i za stavu 2:4 šest minut před koncem se nevzdal. Prodloužení už pak bylo opatrné, o jedné šanci. Výborně zachytal Pavel Kantor vzadu. Jsme v play-off!