Orli Znojmo Orli Znojmo
7'
25'
54'

Orli v derby dohnali dvougólové manko, po šesti zápasech jsou ale nyní bez bodu

První derby sezóny znojemskému týmu nevyšlo. Ačkoliv se mu podařilo stáhnout dvoubrankové vedení Vídně, záhy padla rozhodující branka zápasu, po které již Orli nedokázali nepříznivý výsledek zvrátit.

Oba týmy nabídly od prvních minut svižnou a atraktivní podívanou. Na šance to ale bylo zpočátku zcela jasně ve prospěch Vídně. Domácí v bráně s Lassilou odrazili několik rychlých brejků, nejvíce všem zatrnulo při přečíslení, po němž z druhé vlny zakončoval Wukovits jen do připraveného gólmana. Hosté si ale již na startu páté minuty vysloužili početní výhodu. Tu ještě Orli skvěle ubránili, ale těsně po vypršení trestu poslal od modré čáry pozdrav Alex Wall a Lassilovi propadl kotouč mezi betony. Znojmo se rozhodně nesložilo, naopak v dalších minutách se usadilo před klecí Vídně. Všechny střelecké pokusy však vyšly naprázdno, navíc v samostatném úniku byl Luciani čistě odstaven od puku. Závěr třetiny už znovu patřil žlutočerným, kteří ostřelovali bránu, ale skórem pohnout nedokázali.

Příchod prostředního dějství byl tentokrát v režii Orlů, jimž pomohla také brzká přesilovka. Vídeňská defenzíva s výtečným Zapolskim ale nebyla ochotna jen tak kapitulovat. Stačil pak jeden šikovný přechod do rakouského útočného pásma a z ničeho dokázali hosté vytvořit svou druhou přesnou trefu. Ty Loney se z rohu prodral až před Lassilu a zamířil přesně do horního růžku. Hra se vyrovnala, znojemští hokejisté po ledě doslova létali, ale přesnost a jistota v koncovce se ne a ne usídlit na holích. Když ani po samostatné akci Bowlese neskončil kotouč za brankovou čárou, zdálo se, že Jihomoravané odejdou do šaten opět s nulou na své straně. To ale nechtěl připustit Aaron Berisha, jenž vzal vše do svých rukou a po ráně z vrcholu kruhu se puk zastavil až v síti.

Ani závěrečná třetina neztratila na atraktivitě. Akce střídala akci, Znojmo prahlo po vyrovnání, kterému byl nejblíže Bartoš při nastřelení tyče. Také Lassila se musel činit, poradil si s přečíslením soupeře a ve střehu byla také jeho lapačka. To vše rámovala výtečná atmosféra, o kterou se staraly oba tábory fanoušků. Ta navíc ještě vygradovala po vyrovnávací trefě Radima Matuše, jenž bleskově využil znojemskou přesilovku. Vídni se ale nerozklepala kolena, za Lassilou brzy zvonila další tyč a po nedorozumění domácích před bránou se opět měnilo skóre. Obrovskou minelu bez okolků potrestal Julian Großlercher. Závěrečný tlak Orlů ještě přiživen dvěma početními výhodami už k dalšímu srovnání nevedl. Zkušený rakouský tým si tak dokráčel pro těsné vítězství.

Autor: Petra Matůšová, Nikola Katolická

Nesmíme myslet negativně. V neděli to budou tři body, věří kapitán Matuš

Znojmo v pátek po šesti zápasech poprvé nebodovalo. Na negativity ale podle kapitána Radima Matuše není prostor. Tým musí tvrdě pracovat a jít si za svým cílem.

V zápase jste dokázali dotáhnout dvougólovou ztrátu, ale nakonec z toho není ani bod. Co na to říkáte?
Je to zklamání. Minimálně po tom bodu jsme sahali a strašně jsme se nadřeli. Dlouho jsme dotahovali, a když už to přišlo, tak jsme po chvíli znovu inkasovali. Škoda té power play, ale to je loterie.

To, jak se tým zachovat za stavu 0:2, je pozitivní, že? Nikdo to nevzdal, zvonily tam tyčky...
Určitě. Říkali jsme si i v kabině, že ten zápas musíme brát pozitivně. V neděli nás čeká další těžký soupeř a my se musíme rychle oklepat. Nesmíme myslet negativně a dobře si odpočinout. Věřím, že v neděli uděláme tři body pro fanoušky.

Jaká byla Vídeň soupeř? Byl to jiný zápas oproti těm předchozím?
Ne, ne. Ta soutěž je tak vyrovnaná, že je opravdu jedno, jestli hrajete s Fehérvárem nebo s Vídní. Všichni jsou brusliví, ten fyzický styl hokeje je poznat.

Z osmi odehraných zápasů nebodoval tým pouze ve dvou. To je solidní rozjezd, že?
Víme, že musíme pracovat tvrdě. Bez toho ten tým nebude tím, čím chce být. Z každého zápasu si musíme vzít něco pozitivního. Musíme si jít to svoje a nic neměnit.

Autor: Lukáš Caha

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Teemu Lassila 58 46 3 43 93,48 0 0

Ohlasy k utkání

Miroslav Fryčer (trenér Znojma): Zápas se mi těžko hodnotí. Je to pro nás větší zklamání, než minulý týden s Klagenfurtem. Odehráli jsme dobrý zápas, zachytal nám brankář, ale nedokázali jsme využít šance, do kterých jsme se dostali. To se soupeři povedlo. První třetina byla v jeho režii, ale pak jsme byli kolikrát lepší my. Individuální chyby nás stály body.

Dylan Beston (asistent trenéra Vídně): Jsme spokojeni. Dokázali jsme pokrýt ofenzivní akce Znojma, byli jsme na ně připraveni a tým před nimi varovali. Myslím si, že kdybychom proměnili některé šance, které jsme si vypracovali, mohl být pro nás zápas poklidnější. Ale musíme uznat sílu soupeře, Znojmo je dobrý tým a každý zápas proti nim je těžký.