Orli Znojmo Orli Znojmo
30. kolo
2. liga - st 18. 1. 2023
Znojmo
11:2
4:1, 2:0, 5:1
Žďár n. Sáz.
6'
14'
16'
19'
26'
37'
43'
50'
55'
56'
60'
13'
48'

Orli zchladili žďárské Plameny jedenácti trefami

Znojmo otevřelo účet duelu již v šesté minutě gólem, na který ještě soupeř ze Žďáru nad Sázavou dokázal rychle zareagovat. Poté už ale úřadovali jen jihomoravští hokejisté, kteří si krůček po krůčku budovali luxusní náskok. Do statistik se dvěma přesnými zásahy zapsali Čermák, Sklenář, Špaček a Šťovíček. Lukáš Adámek se blýskl pěti asistencemi.

I s uzdraveným ruským forvardem Nižnikovem zahájili Orli střetnutí proti předposlednímu mužstvu tabulky. A právě Nižnikov byl v prvních minutách střelecky aktivní. Jako první se ale gólově prosadil obránce Jakub Jenáček, jehož střela zápěstím na konci šesté minuty skončila až za překvapeným gólmanem Slámou. Až v sedmé minutě si první zákrok v utkání připsal také znojemský Groh, kterého prověřil Ludvík. A i poté hráli hosté aktivně, což se jim vyplatilo. Ve třinácté minutě totiž chyboval na útočné modré čáře Pigl a unikající Miroslav Rohlík na dvakrát překonal Groha. Orli ale velmi rychle odpověděli, když za jednapadesát sekund poslal Znojmo podruhé do vedení Marek Špaček. Netrvalo to dlouho a žďárský brankář kapituloval po třetí. Opět se přesným střelcem stal z prakticky stejné pozice Marek Špaček. Blízko branky byl i Nižnikov, jehož zpoza branky vybídl Kotrba, ale prosadit se dokázal až Patrik Čermák, přesně mířenou střelou mezi nohy zvýšil na 4:1.

Na startu druhé třetiny si zahrála mužstva ve čtyřech. Hostující Macek měl velkou příležitost na snížení, avšak Groh jej vychytal, z následného protiútoku se s pomocí odrazu od lapačky mohl radovat Petr Beránek z páté branky. Znojemští měli jasně více ze hry a tlačili se do dalších příležitostí. V polovině utkání se v rohu obranného pásma Orlů strhla šarvátka. Po zákroku znojemského obránce mstil spoluhráče Jícha a do strkanice se zapojil i Nižnikov. Orli nadále tvořili a po pohledné souhře celé formace zakončoval do prázdné branky Patrik Čermák. Aktivní Nižnikov zkoušel překvapit Slámu střelou přes obránce, ten ovšem kotouč špičkou betonu vytěsnil.

I ve třetí části pokračoval brankostroj Orlů. Třiačtyřicátá minuta nabídla únik kapitána Martina Šťovíčka zakončený bekhendem a stav se měnil na 7:1. Znojmo v klidném tempu ovládalo hru a zásobovalo brankáře dalšími střelami. Jenže právě Šťovíček byl ve čtyřiačtyřicáté minutě vyloučen a Žďár nad Sázavou početní převahu zužitkoval zásluhou Jakuba Čejky. Znojmo však opět rychle vrátilo úder, Dominik Sklenář se mezi kruhy na začátku devětadvacáté minuty nerozpakoval a zamířil přímo do víka branky Plamenů. O druhý gól v utkání se snažil i obránce Jenáček, nicméně Sláma byl pozorný. Na důrazného Martina Šťovíčka už ale reagovat nestihl, ten totiž dorazil jeho vyražený kotouč a zvýšil na 9:2. Nicméně Znojmo nemělo dost a v šestapadesáté minutě se dočkal i Kirill Nižnikov, čímž dovršil desítku branek v síti Plamenů. V poslední minutě se ještě dostali dva Znojemští do samostatného úniku a výsledku dal konečnou podobu Dominik Sklenář. Hned na pěti brankách si připsal asistenci Adámek a Orli dokráčeli k jednoznačné výhře 11:2.


Autor: Petra Matůšová, Martin Smejkal

Max Kotrba: Za příležitost dostat se do sestavy jsem moc rád

Nejmladší znojemský útočník Max Kotrba hodnotí své čerstvé působení u Orlů. Ještě v minulé sezóně byl součástí juniorského týmu v Havířově, tu letošní zahájil v Krajské lize mužů v Telči, kde čekal na svoji příležitost v A týmu Znojma.

Zápas proti Žďáru nad Sázavou skončil dvoucifernou výhrou, jak byste jej zhodnotil?

Hráli jsme přesně tak, jak nám trenéři řekli. Jsme hodně nabruslení a to jsme dokázali přenést i do zápasu. Dobře nám chodily puky, k tomu je potřeba i trošku štěstí, takže za mě skvělý zápas.

Do sestavy u Orlů jste se dostal až v novém roce. Co vedlo k tomu, že jste dostal příležitost hrát?

Jedna z věcí, která mi pomohla do sestavy, je hostování Tomáše Svobody a Jana Hrušky v Pardubicích. Zároveň v kabině byla nějaká viróza, takže i pár dalších hráčů bylo mimo a já dostal svoji šanci za kterou jsem moc rád.

Jaký máte pocit z prvních odehraných zápasů?

V prvním přišly nešťastné trestné minuty. Byl jsem ve špatnou dobu na špatném místě (smích), ale stalo se a muselo se jít dál. V utkání proti Opavě přišel první gól, za který jsem moc vděčný. Kluci v kabině jsou skvělí, lepší partu jsem si ani nemohl přát, takže zatím jsem velmi spokojený.

V čem cítíte, že je seniorský hokej oproti juniorskému jiný?

Určitě je to rychlejší, tvrdší a musíme se více koukat kolem sebe. Chodí samozřejmě i více fanoušků, kteří jsou fakt úžasní. Je radost hrát před větším množstvím lidí.


Autor: Simona Růžičková

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Lukáš Adámek 0 5 5 0 0
Petr Beránek 1 3 4 0 0
Patrik Čermák 2 1 3 0 0
Jakub Jenáček 1 1 2 0 0
Vojtěch Kloz 0 2 2 0 0
Max Kotrba 0 0 0 0 0
Erik Mareš 0 1 1 0 0
Kirill Nižnikov 1 0 1 0 2
Tomáš Pigl 0 0 0 0 0
Jiří Remta 0 0 0 0 0
Jan Sedláček 0 1 1 0 0
Dominik Sklenář 2 2 4 0 0
David Stránský 0 1 1 0 0
Ondřej Svoboda 0 0 0 0 0
Marek Špaček 2 2 4 0 0
Martin Šťovíček 2 2 4 0 2
Lukáš Zukal 0 1 1 0 2

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Dominik Groh 60 16 2 14 87,50 0 0

Ohlasy k utkání

Tomáš Jakeš (Znojmo): Chtěli jsme to zjednodušit, zkoušeli jsme to na tréninku, kluci to přenesli do toho zápasu, byly tam fragmenty hry, které bychom chtěli, šlo se do brány, obránci to dávali rychle, útočníci stříleli, šlo se před gólmana, clonilo se, dneska si to všechno sedlo, soupeř se tomu samozřejmě nějak přizpůsobil, ale my pořád hráli tu svoji hru, kterou jsme zkoušeli, a vycházelo to. Kluci jeli od prvního do posledního. Myslím, že kdo dnes přišel, tak se hokejem bavil a my na střídačce také. Zítra je ale nový den a musíme makat dál.

Když je výsledek takový, jaký je, ti kluci to na tom ledě cítí, že ta převaha je, víc si věří, vychází jim kličky, střelba a víc si dovolí, než kdyby to byl zápas, kde by to bylo jen o dvě branky. Je důležité, že si dnes kluci vyhověli, na ledě musí hrát jako pětka a to dneska předváděli. Kolektivní výkon. Havířov bude těžký soupeř, připravíme se na to. Sestava bude prakticky stejná, uvidíme co Tejnor.

Milan Řehoř (Žďár nad Sázavou): Těžko se hledá něco pozitivního. Byli jsme ve všem o dvě třídy horší, výsledek je pro nás krutý, ale tak to je. Znojmo hrálo parádní hokej, útočilo, rotovalo, my na to nenašli recept. Jediné pozitivum je, že jsme využili přesilovku. Přijeli jsme sem udělat co nejlepší výsledek, abychom se posunuli do dalšího zápasu, což se nám nepodařilo. Znojmo nás rozebralo po všech stránkách.

Našeho brankáře jsem se ptal, zda chce střídat. Říkal, že buď odjede sám nebo ne. Za žádný gól nemohl, naopak nebýt jeho, byl by výsledek ještě horší.

Související články