Orli Znojmo Orli Znojmo
18'
20'
29'

Po velkém boji slaví Znojmo první výhru!

Úvodní část byla dlouho vyrovnaná, v jejím závěru se však událo vše podstatné. Nejprve Orli díky početní převaze odskočili soupeři na rozdíl dvou gólů, Klagenfurtu se v prostřední dvacetiminutovce povedlo snížit. Domácí však těsné vedení i přes střeleckou převahu rakouského mužstva udrželi.

V úvodu utkání byl k vidění opatrný hokej, který rozčísla až přesilová hra Klagenfurtu. Ta ale paradoxně více nakopla domácí tým, v oslabení navíc zahrozil po chybě v rozehrávce soupeře unikající Kalus. Na ledě se objevilo pár menších strkanic a také promarněná přesilovka Znojemských. Krátce po ní se Orli ocitli pod tlakem rakouské pětice a Halász musel předvést jistý zákrok při střele Comrieho. V závěru třetiny dostali Jihomoravané dvě početní výhody krátce po sobě, zvláště ta druhá už vypadala o hodně slibněji. Hosté neopouštěli své obranné pásmo, a když se navíc po dalším faulu objevila výhoda pět na tři, nebylo co řešit. Skóre otevřel šikovnou tečí Cameron Braes a o minutu později měl snadnou práci Petr Mrázek, k němuž se odrazil kotouč, který lehce napálil do prázdné brány. Přesně takový moment Znojmo potřebovalo.

Do prostřední části vstoupili o poznání dravěji Orli. Nechyběly ani pěkné kombinace a nebezpečné výpady. Haugen v bráně KAC se tak v krátkém sledu musel postavil teči Matuše i individuální akci Špačka, který ale v rozhodujícím momentu přestřelil. Jako blesk z čistého nebe tak přišlo snížení z rakouských hokejek. Dobře umístěnou střelu od modré čáry vyslal Clemens Unterweger a Halász se mohl jen bezmocně otočit za svá záda. Klagenfurt však získával postupně navrch a znojemští hokejisté měli co dělat, aby ustáli tempo soupeře. V posledních vteřinách se navíc bránili přesile, v rozhodující chvíli ale stál na svém místě Halász a v jasné tutovce zmrazil svou hbitou lapačkou zakončujícího Bischofbergera.

Ani třetí dějství nebylo na šance chudé. Znojmo zahrozilo především po střele aktivního Kaluse, kterému ale chybělo v zakončení více přesnosti. Jinak se ale hra přelévala z jedné strany na druhou a na další gól se stále čekalo. Dle očekávání začal postupně aktivitu přebírat Klagenfurt, avšak narážel nejen na defenzívu domácích, ale i výborně chytajícího gólmana. Halász se nenechal vykolejit Unterwegerem, s přehledem vybruslil i dotírajícího Bischofbergera a naprosto bravurně si poradil s Wahlem, jenž zakončoval z bezprostřední blízkosti. Maskovaný muž Orlů tak nadále držel šance svých barev na výhru. Rakouský kouč sáhl téměř dvě minuty před závěrečnou sirénou ke hře bez gólmana, přestože hosté drtili Znojmo před jeho klecí, těsné vítězství a s ním důležité tři body zůstaly doma.

Autor: Petr Frömel, Petra Matůšová, foto: Libor Duchoň

Miroslav Fryčer: Věřím, že se odrazíme k nějaké delší sérii

Po šesti prohrách v řadě vybojovali znojemští hokejisté v úterý před domácím publikem kýženou výhru a odrazili se ode dna tabulky. Trenér Miroslav Fryčer však v rozhovoru zdůrazňuje, jak náročný program musejí hráči momentálně absolvovat.

Tým nastoupil do zápasu s Klagenfurtem s velkým odhodláním. Byl jste spokojený?
Ano. Podobně to bylo už v tom Linzi a nyní to pokračovalo. Na klucích bylo vidět, že nejsou ztuhlí, jak v těch předchozích dvou zápasech doma. Šly jim nohy, hráli do těla, jeden pomáhal druhému...

Rozhodujícím momentem byla jistě ta přesilovka na konci první třetiny, v níž jste dali dva góly. Nabádal jste pak hráče, aby se více soustředili na obranu?
Byl to gól do šatny. Ta přesilovka se vydařila. Kluci pak dali do bránění všechno. Bylo tam vidět srdíčko a ta obětavost.

Fanoušci v těch prvních dvou zápasech dávali znát svoji nevoli pískotem. Může se to podepsat na psychice hráčů?
Ano, mám na ně právě takovou prosbu. Když fanoušci budou chtít křičet mé hráče, tak ať ten hněv obrací raději na mě. Já jsem si je vybral a stojím si za nimi. Ti kluci za to nemůžou. Neviděl jsem jediného hráče, který by šel do zápasu, aniž by nechtěl vyhrát. Ta psychika je opravdu náročná.

Vedení klubu ohlásilo novou brankářskou posilu. Výkon Tomáše Halásze vám však trochu zamotal hlavu, že?
To je asi ta nejradostnější starost, kterou mám (smích). Do pátku je dostatek času. Myslím si, že i ten nový gólman by pochopil, kdyby začal Halász. Vítězná sestava se nemění.

Mohl se tým semknout i díky té křivdě v podobně chybně uznaného gólu ve Fehérváru?
Má to nějaký vliv. Kluci byli naštvaní opravdu hodně. Srazilo nás to. Tohle jsem v životě neviděl. Nevím, jestli ten pán má řidičák, ale slepého by za volant pouštět neměli. Všichni na stadionu viděli, že to gól nebyl.

Během následujícího víkendu vás čekají mistři EBEL posledních dvou let. Jak se na zápasy připravíte?
Zatím musím před kluky smeknout, protože jsme hráli tři zápasy ve čtyřech dnech. Je to opravdu fyzicky náročné. Máme nějaké zraněné hráče, ale do pátku bude dostatek času dát se dohromady. Je jedno, s kým hrajeme. Jsme schopni vyhrát s kýmkoliv. Věřím, že se odrazíme k nějaké delší sérii.

Autor: Lukáš Caha

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Tomáš Halász 60 39 1 38 97,44 0 0

Ohlasy k utkání

Miroslav Fryčer (Znojmo): Jeden zápas sezónu nedělá, ale samozřejmě panuje spokojenost. Kluci potřebovali výhru jako sůl, navíc doma. Hlavně tam bylo vidět srdíčko a bojovnost. Kluci tomu dali maximum a to štěstí jsme si přitáhli na svoji stranu. Halász zachytal dnes výborně, což ten tým nakoplo.