Liberec
1/3
2/3

Přátelské utkání s Libercem předčasně ukončeno bitkou

Z n o j m o - Poprvé v přípravných zápasech se domácímu publiku představily hvězdy z NHL, brankář Vokoun, obránce K. Rachůnek a útočník Eliáš. Souboj titánů Vokouna a Hniličky však vyzněl lépe pro libereckého strážce svatyně, který udržel čisté konto. V čase 45:13 bylo utkání předčasně ukončeno. Do vzájemného souboje se pustili Bičánek s Ratajem a pak následovalo několik dalších potyček, což bylo důvodem, proč se duel mezi Orly a Tygry nedohrál.
Znojemský útočník Plášek byl prvním hráčem, který se v úvodu zápasu dostal do vyložené šance, tu mu však zlikvidoval pozorný Hnilička. O chvíli později vyzkoušel připravenost Vokouna v brance domácích bývalý centr Orlů, nyní Bílý Tygr Rataj. Liberečtí se v průběhu první třetiny dopustili několika přestupků a velmi často hráli v oslabení. Znojmo však nedokázalo těchto výhod využít, nepřesně si počínali Pardavý a Barus, Eliáše, Pláška a Vorla vychytal Hnilička. Nájezd dvou Libereckých proti jednomu znojemskému obránci nakonec skončil ve Vokounově lapačce. Navrátilec z NHL v brance Tygrů byl neprůstřelný a tato vlastnost mu vydržela až do konce třetiny. To se však nepodařilo novému strážci orlí svatyně, když v 19. minutě po střele Hanzlíka tečoval puk za jeho záda Vaic. Bičánek s hostujícím Víškem se potom od rozhodčího dozvěděli, co je to hrubost a třetinu zakončil svou střelou do Vokouna Ovčačík.

I po druhém dějství měli více důvodů k radosti hosté. Po přestávce diváci příliš pohledný hokej neviděli, žádný z týmů nechtěl dělat chyby. Ty ale přišly a hosté dokázali zvýšit Jarešem při hře 4 na 3, když na znojemské trestné lavici seděli Kvetan a Bičánek. Vokoun pak sice zneškodnil pokus Plodka, po dobré kombinace Tygrů v útočném pásmu ale nestačil na Hanzlíkovu střelu. V polovině utkání byl Liberec za stavu 3:0 na koni a Znojmo se do vyložených šancí nedostávalo. Jeho hra byla snadno čitelná a hráči byli u všech akcí později než soupeř. Vyloučení přibývala na obou stranách a při oslabení se museli oba brankáři činit. Do konce třetiny už však střelci vyšli naprázdno.

Poslední dvacetiminutovka se nedohrála. V čase 45:13 ji ukončil znojemský rozhodčí Palášek. Ve 44. minutě přidal čtvrtou branku Severočechů Stanislav Procházka a zlomení Orli se nechali snadno vyprovokovat. Hromadná potyčka, která začala pošťuchováním Bičánka a Rataje, přerostla rozhodčím přes hlavu, když na led naskákala většina hráčů z obou střídaček. Hosté vstřelili všechny góly v přesilovkách, Orli si sice vytvořili několik slibných šancí, ale bez efektu.

Milan Hnilička: Je to škoda, že jsme nemohli odehrát celé utkání, bylo tam několik zbytečných faulů. My jsme se na zápas připravovali jako na každý jiný. Docela mě překvapilo, že dneska nastoupili za Znojmo hráči z NHL. Nevím, jak dlouho byl Tomáš Vokoun na ledě, myslím si, že jeho výkon dnes nezáležel na štěstí.

Leoš Zajíc (Znojmo): Začali jsme dobře, pak nás mrzely přesilovky, které jsme v první třetině nevyužili. Dostali jsme čtyři góly v oslabení a Liberec to sehrál dobře. Je vidět, že jsou hráči hodně unaveni. Šli jsme do zápasu z plného tréninku. Přípravu jsme začali dobře, ale teď jsme ve fázi, kdy nabíráme kondici a myslím si, že to bude nejméně celý týden trvat, než se z toho dostaneme. Počítali jsme s tím, že to bude těžké. Až se hráči dostanou z toho útlumu, z tvrdého tréninku, věříme, že už bude všechno fungovat. Je jedině dobře, že v tomto týdnu hrajeme tři těžké zápasy, aspoň si vyzkoušíme, jaké to je hrát v únavě. V sezóně budou zápasy taky třikrát týdně, a to už v tom nebudeme sami, tak budou hrát všichni, a to je úplně něco jiného. Mistráky budou vypadat úplně jinak.

Josef Paleček (Liberec): Nechtěl bych hodnotit závěr. Byly tam moc velké emoce. Znojmo nás v první třetině přehrálo, bylo lepší, nechali jsme se zbytečně vylučovat. Dali jsme Znojmu šanci rozhodnout zápas, ale oni ji nevyužili. Po první třetině už jsme se zlepšili, naopak soupeř byl vylučovaný a my jsme z těch přesilovek prakticky rozhodli zápas. Už jsme si trochu zvykli na tvrdou hru, protože na turné ve Švýcarsku, kde jsme byli předtím, tak hráli všichni. Řekl bych až na hranici pravidel, bylo to pro nás prospěšné. V případě výluky NHL tady bude hrát spousta hráčů, kteří jsou na tvrdou hru zvyklí a tým, který bude odolnější, bude i úspěšnější.