1:1, 3:1, 2:1
1/3
2/3

Překvapení se na Slavii nekonalo

<em>Praha</em> - Znojemští hokejisté potvrdili, že letos se jim body z venku nedaří vozit. Až do závěru druhé třetiny vypadalo skóre slibně, Orli dokázali odpovídat na slávistické branky. Nejprve v první části vyrovnával 21 vteřiny po gólu Slavie <b>Pavel Selingr</b>. Ve druhé třetině se mohli dostat i do vedení, ale Martin Růžička neproměnil trestné střílení. Naopak Slavia opět vedla, ale Richard Jareš ještě srovnával skóre. Na konci prostřední části však Slavia odskočila Znojmu o dva góly, což bylo pro Orly osudné. Ve třetí třetině přidali domácí další branku. Malou jiskřičku naděje vykřesal gól Radka Procházky, ale ve hře bez brankáře inkasovalo znojemské mužstvo pošesté.
Utkání mezi týmy z opačných pólů tabulky začalo opatrně. Pomalý rozjezd však byl pouze úvodem k atraktivní podívané.
Vedení se ujali domácí. V páté minutě se k puku dostal Jaroslav Bednář, vybruslil si z rohu kluziště a přesnou střelou zavěsil – 1:0. Radost Pražanů však dlouho netrvala. Obrana Slavie pustila za modrou Pavla Selingra, který nachytal Svobodu v nedbalkách – 1:1.

Hrálo se tak znovu od začátku, vyrovnaný souboj pokračoval. Vzrušení přinesla až samostatná akce agilního Demela. Ten míchal s pukem za bránou tak dlouho, dokud si nevynutil faul Kolaříka. V početní výhodě pak nebezpečně pálil Jareš, brankář červenobílých už byl ale pozorný. Tři minuty před koncem první části pak do brejku ujel Hruška, ani jeho bekhend si však cestu do sítě nenašel. Převážit misku vah na domácí stranu mohl těsně před koncem třetiny ještě Rataj, jenž tečoval Bednářovu střelu přímo mezi Trvajovy betony. Ty sklaply ale včas.

Druhá třetina začala vyloučením, na dvě minuty si šel na trestnou sednout Švrček za podražení. Slavia zatlačila soupeře, pohotová střela Slobody však šla přímo do gólmana.

Následovala série vyloučeních na obou stranách, krása ze hry vymizela. Ve 27. minutě se na výlet napříč územím Orlů vydal Klepiš, jeho bekhendový pokus ale skončil pouze na betonech pozorného Trvaje. O chvíli později pak zaváhal při rozehrávce Vondrka, čímž namazal do šance Pláškovi. Na tento pokus ale Svoboda reagovat ani nemusel, rána šla hodně mimo jeho klec.

Skóre se mohlo měnit zhruba v polovině zápasu. Bednář přenechal ve středu hřiště puk aktivnímu Klepišovi, jehož křížná rána orazítkovala pravou tyč! Z brejku se pak po zaváhání Kadlece řítil na Svobodu Plášek, slávistického gólmana ovšem nepřekonal.

Klíčový moment nastal ve 32. minutě. Němeček hákoval unikajícího Demela a rozhodčí nařídil trestné střílení! Sám postižený šanci na důležitý vedoucí gól promrhal, a tak přišel zákonitý trest. V čase 31:49 si vzal puk pod svá křídla kapitán Beránek, vybruslil zpoza Trvajovy klece a přesně nahrál Davidu Hruškovi, jenž z chumlu před bránou poslal domácí opět do vedení – 2:1.

Hra se poté trochu zklidnila, nedisciplinovanosti na obou stranách však přibývalo. Pět na pět se tak hrálo spíše výjimečně a hosté toho využili. Ve 37. minutě se od modré v přesilovce přesně trefil Richard Jareš. Svoboda byl tentokrát bezmocný, přes stínící hráče puk skoro neviděl – 2:2.

Slávistická odpověď byla ale blesková. Ani ne minutu poté Klepiš předal kotouč Červenkovi, ten ho z první posunul na volného Karola Slobodu, který akci spolehlivě zakončil – 3:2.

Těsně před koncem gólově vděčné třetiny pak slávistické vedení ještě zvýšil uzdravený marod Roman Červenka, jenž využil bleskové spolupráce s Klepišem – 4:2.

Navýšit červenobílé vedení mohl zkraje závěrečné dvacetiminutovky opět Červenka, cestu k druhé brance mu však zastavilo břevno! Slavia aktivnější zůstavala i dál, Orli se dopředu dostávali hodně těžkopádně. Ve 47. minutě navíc promarnili velkou šanci, do které se znenadání dostal Jan Beroun. Ani nadvakrát ovšem zblízka čarujícího Svobodu nepřekonal!

Rozhodnout tak v půlce třetí třetiny mohl Michal Vondrka. Brankář hostů si ale s jeho dobrou ránou poradil a ponechal týmu ještě naději. Jenže s přibývajícími minutami tlak Orlů nesílil, hráči Slavie drželi puk daleko od své klece. A aktivní hra jim přinesla ovoce. Definitivní hřebíček do znojemské rakve zatloukl aktivní Jakub Klepiš, jenž švihem prostřelil Trvaje popáté – 5:2.

Hosté pak zápas alespoň zdramatizovali. Při vyloučení Rataje střílel od modré Bičánek, domácí brankář kotouč neudržel a osamocený Radek Procházka pohodlně skóroval – 5:3.

Znojemští se poté odhodlali k přes dvě minuty dlouhé power-play, při níž málem ihned inkasovali. Bednář ani Vondrka ovšem prázdnou klec netrefili. Podtrhnout výsledek ránou do prázdné tak musel až obránce Tomáš Žižka - 6:3.

Slavia tedy protrhla neúspěšnou sérii a zaslouženě si připsala tři body.

Jiří Kalous (Slavia): Bylo to pro nás nesmírně těžké utkání. Potvrdilo se to, s čím jsme očekávali, že Znojmo přijede. Zápas byl vyrovnaný až do konce. Mnohdy mělo Znojmo více ze hry a dostalo nás pod tlak, v těchto klíčových momentech nás podržel Adam Svoboda. Proměnili jsme na rozdíl od Znojma šance a pro nás jsou to nesmírně cenné body v situaci, kdy jsme z posledních čtrnácti utkání vyhráli jen tři.

Václav Sýkora (Znojmo): Jsme v situaci, kdy je pro nás každá zápas existenční a týká se play off. Chtěli jsme hrát na Slavii hodně aktivně z dobré obrany, protože jsme si vědomi velké útočné síly Slavie. Přes polovinu bylo utkání vyrovnané, drželi jsme se Slavií krok. Zlomovým momentem bylo posledních pět minut druhé třetiny, kdy jsme brzy po našem vyrovnání inkasovali gól v oslabení a vzápětí další z rychlého protiútoku. I ve třetí třetině jsme se snažili vytvořit tlak, dostali jsme se k šancím, ale bohužel i celkově Slavie naložila se svými šancemi lépe.