Orli Znojmo Orli Znojmo
31. kolo
ICE Hockey League - ne 26. 12. 2021
Znojmo
6:3
3:1, 1:0, 2:2
Fehérvár
5'
7'
17'
27'
45'
51'
14'
48'
60'

Prokešova finta i využité přesilovky přinesly Znojmu tři body

Orlům se povedl proti Fehérváru vstup do utkání a již v sedmé minutě vedli 2:0. Svůj náskok v průběhu navyšovali a soupeři nedovolili žádné drama. Zaslouženě si tak připisují tři body do tabulky.

Znojmo vstoupilo do utkání velmi aktivně a od úvodních vteřin diktovalo tempo hry. V páté minutě byla orlí letka za svojí snahu poprvé odměněna, když se přesnou a hlavně rychlou ránou zápěstím prezentoval od modré čáry obránce Adam Sedlák. Fehérvár se v první polovině první třetiny dostával do útočného pásma pouze sporadicky a Pavel Kantor měl tak v úvodu zápasu práci spíše výjimečně. V sedmé minutě přišla překvapivá, ale o to větší paráda Radka Prokeše. Znojemská desítka vytáhla ze svého repertoáru gól, ala Mikael Granlund, čímž se výrazně přihlásila o gól roku! Rozhodčí následně celou situaci posvětili u videa a Znojmo šlo do dvoubrankového vedení.

Ve čtrnácté minutě sice po pěkné kombinační akci snížil z pohledu maďarského celku Istvan Terbocs, Orli ale i nadále předváděli v úvodní třetině velmi dobrý hokej. O tom, že domácí vstoupili do utkání „pravou nohou“ svědčila i obětavost Tomáše Svobody, který při vlastním oslabení efektivní rybičkou zamezil další přesilovkové souhře hostů. Orli ještě v první třetiny odskočili znovu do dvoubrankového vedení, když Ilya Zubov narýsoval zpoza brány přesnou přihrávku na Tora Imma, jenž se bekhendem nemýlil.

Druhá dvacetiminutovka přinesla jedinou branku z hole znojemského Ryana Culkina, který využil přesný pas Radka Prokeše a poslal Orly do tříbrankového vedení. Poté už oba brankáři zamkli své brány a i přes velké množství šancí další puky ze sítě v prostřední části nelovily. Moment vzruchu ovšem nabídla vůbec poslední vteřina druhé periody. Po rozpačité rozehrávce jinak skvěle chytajícího Pavla Kantora dopravili hosté kotouč až do brány. Rozhodčí ovšem následně u videa rozklíčovali, že puk přešel brankovou čáru až po závěrečné siréně, a tak domácí udrželi zajímavý náskok tří branek do závěrečné třetiny.

Gólový účet třetí třetiny otevřela povedená švédská spolupráce na trase Ahl – Immo, přičemž druhý jmenovaný se štěstím procedil puk za záda hostujícího gólmana Kornakkera. Ten následně frustrovaný odjel na střídačku a přepustil místo Oskaru Ostlundovi. Znojmo se snažilo být i nadále aktivní, když už se hosté dostali na dostřel znojemské svatyně, všechny situace dobře vyřešil Pavel Kantor.

Přesto však přišlo těsně před polovinou třetí třetiny snížení z hokejky Brady Shawa. Znojmo ovšem přispěchalo s odpovědí jen o tři minuty později, když se svoji typickou střelou příklepem z první prosadil Tomáš Svoboda. O kosmetickou úpravu skóre se pak v samém závěru utkání postaral znovu Brady Shaw, který dal razítko na konečný výsledek v poměru 6:3. Znojmo si tak připsalo velmi cenný skalp týmu z TOP 3 tabulky a hlavně složilo úspěšný reparát za předvánoční porážku od Innsbrucku.


Autor: Lukáš Caha, Marek Hruška

Trénuji to hodně, říká o své gólové parádě Radek Prokeš

Orlí letka si spravila chuť a ve druhém domácím zápase v krátkém sledu tentokrát skolila silný Fehérvár. Ozdobou tohoto utkání, a nepochybně i celého ročníku ICEHL, byla povedená florbalová finta Radka Prokeše, kterou se v minulosti blýskl Fin Mikael Granlund. Na to, co předcházelo této situaci, i kde se v utkání lámal chléb, jsme se zeptali autora výstavní trefy.

Jak chutná cenné vítězství nad Fehérvárem?
Povedl se nám vstup do zápasu, což bylo hodně důležité a hlavně to byl naprostý opak posledního utkání s Innsbruckem. Chtěli jsme tu čtvrteční porážku odčinit, což nám vyšlo. Stále ale ve mně zůstává trochu hořkosti, protože náš výkon proti Innsbrucku nebyl podle mě až tak špatný. My jsme ale nedokázali dát góly, kterými bychom se do utkání vrátili. Za výhru proti Fehérváru jsem samozřejmě šťastný, ale porážka od Innsbrucku mě pořád ještě štve.

Reparát za poslední utkání vám vyšel na výbornou i díky kombinační hře, kterou jste oproti utkání s Innsbruckem výrazně zlepšili…
Hodně nám pomohly ty úvodní dva góly, to se potom hraje úplně jinak. Se soupeřem to zamávalo a nám to naopak dalo křídla. Byl to jeden z klíčových momentů celého utkání.

Vy jste vystřihl v první třetině fantastickou a málo vídanou parádu, kterou jste poslal svůj tým do zmíněného dvoubrankového vedení. Pojďme společně po stopách této finty, kterou hokejový svět zná též jako „Michigan goal“.
Věnuju se tomu velmi často na tréninku. Už jsem to v zápasech párkrát zkoušel, ale až dnes mi to poprvé vyšlo. Bylo to na začátku třetiny, takže byl čistý led a navíc mě nikdo nenapadal, když jsem vyjel z rohu. Já si na tohle fakt věřím a pravděpodobnost, že se mi to za těchto okolností povedené je celkem vysoká. Obránce na mě nemohl vyjet, jelikož kluci dobře drželi předbrankový prostor. Pak už je to jenom o tom, jestli to dokážu hodit pod horní tyč, anebo trefím gólmana do hlavy. Jsem moc rád, že se to povedlo.

“Když jsem vyjel z rohu, viděl jsem, že po mně nikdo nejde. Byl začátek třetiny, čistý led... Na tréninku to zkouším často a teď to konečně vyšlo! Jsem šťastný, že mi to tam spadlo“

Radek Prokeš (TESLA ORLI ZNOJMO)

Hrálo roli i to, že brankář Fehérváru byl menší postavy a tedy nezabral v bráně tolik místa?
Asi ano, když tam bude dvoumetrový gólman, tak tam toho místa nebude tolik. Většina brankářů si ale přiklekne, takže tam to místo stejně vznikne. Naštěstí mi to nepřečetl.

Vy jste aktuálně nejlepší střelec týmu, cítíte od obránců, že si vás více všímají?
Nemyslím si, že by si mě nějak speciálně všímali. Dávám hodně gólů z předbrankového prostoru, kde jsem dost bitej… Ale to není jen o mně. Všichni, co před tu bránu chodíme pro dorážku, teč nebo clonit, tohle máme podobně.

Jak moc byla podle vás klíčová situace na konci druhé třetiny, kdy rozhodčí neuznali gól Fehérváru, který padl až po siréně?
To byl hodně důležitý okamžik! Soupeř se mohl dotáhnout na rozdíl dvou branek, což by mu před třetí třetinou dalo spoustu elánu. Ve výsledku ho to ale spíš srazilo dolů, i díky tomu, že se to zkoumalo na videu. Takže pro nás vlastně dobrý (úsměv)

Když se ohlédnete za posledními dvěma zápasy, hraje se vám lépe proti ofenzivně laděným týmům, než proti těm, kteří vychází spíše ze zabezpečené obrany, jako například Innsbruck?
Nemyslím si, že by Innsbruck hrál nějak přehnaně zezadu. Mají podobný styl jako my, hodně bruslení a napadání. Je ale pravdou, že zrovna proti nim se nám ještě nepodařilo bodovat, což je nakonec to jediné, o co jde.

Jak vám osobně vyhovuje nabitý program soutěže přes vánoční svátky?
Já mám rád tyhle zápasy, které trochu naruší stereotyp. Speciální sada dresů, prskavky v hledišti… Já tohle určitě vnímám a líbí se mi, když je trochu „bordel“ na ledě i tribuně.

Domácí zápasy přes Vánoce jsou určitě velká výhoda…
Stoprocentně. O tom se nemusíme vůbec bavit, je to obrovská výhoda i kvůli cestování, které odpadá. Už když jsem to rozlosování viděl na začátku sezóny, věděl jsem, že tohle je pro nás velké plus a může nám to hodně pomoci. Je to ale vždy o tom přenést to na samotný led.

Sledujete tabulku i kvůli netradičnímu formátu zapisování bodů?
Víceméně je to všude přepočítané, a byť to může být pro někoho matoucí, řekl bych, že pro nás to složité není. My s tím navíc nic neuděláme, takže nemá smysl se tím nějak více zabývat. My musíme hlavně vyhrávat! Tam, kde se teď nacházíme, nikdo z nás být nechce. Víme všichni, že máme kádr na to, abychom se v tabulce pohybovali v úplně jiných vodách. A je jen na nás, co s tím dokážeme udělat.


Autor: Marek Hruška

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Filip Ahl 0 1 1 0 2
Jan Bartko 0 0 0 -1 2
Josh Brittain 0 0 0 -1 0
Ryan Culkin 1 2 3 2 0
Tor Eriksson Immo 2 0 2 -1 0
Sebastian Gorčík 0 1 1 0 0
Filip Haman 0 0 0 -1 0
Jakub Köver 0 0 0 0 2
Michal Kvasnica 0 0 0 0 0
Anthony Luciani 0 1 1 0 0
Radim Matuš 0 1 1 0 0
Vojtěch Němec 0 0 0 1 4
Radek Prokeš 1 1 2 1 0
Adam Sedlák 1 2 3 1 0
David Stránský 0 0 0 -1 0
Tomáš Svoboda 1 1 2 1 4
Alexander Younan 0 0 0 -1 0
Ilja Zubov 0 2 2 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Pavel Kantor 60 19 3 16 84,21 0 0

Ohlasy k utkání

Tomáš Jakeš (Znojmo): Podařilo se nám dnes něco, co minule proti Innsbrucku ne, a to dobrý vstup do zápasu. Dali jsme tři góly, poté jsme chodili do branky, byli důrazní v útočné třetině a myslím si, že těch gólů mohlo být i více. Pro nás je to každopádně super vítězství. Byli jsme pohyblivější, měli jsme více střel od modré i dorážek, vyhrávali osobní souboje a to vše se odrazilo na celkové hře. Hrajeme teď velmi náročné období, musíme do toho šlápnout, protože zápasů po tomto náročném vánočním období už moc nezbyde. Připravíme se i na další zápas, jak nejlépe dovedeme.

Kevin Constantine (Fehérvár): Znojmo je nejofenzivnější tým v lize a když jsme se na něj připravovali, měli jsme hodně respektu pro jejich útočnou hru. Nechtěli jsme je pouštět do mnoha šancí a myslím si, že to se nám i celkem dařilo. Podle mě rozhodly chvíle, kdy nám soupeř dal góly z přesilovek, tehdy se lámal zápas. Nemůžete dostat šest gólů a doufat, že zápas vyhrajete. Nepodali jsme dnes zkrátka dostatečně dobrý výkon v obraně.

Fotogalerie

Související články