Salzburg
1/3
2/3

Skvěle! Orli před vyprodaným stadionem vyrovnali finálovou sérii

Po vyrovnané první třetině, kdy bylo Znojmo svému soku vyrovnaným soupeřem, se ve druhém dějství dostali hosté do vedení, které si přenesli až do závěrečné dvacetiminutovky. V té ale zaúřadovali domácí hráči, kterým se podařilo třemi góly urvat vítězství na svou stranu.

K prasknutí zaplněný znojemský stadion přivítal druhý finálový duel EBEL v naprosto ohlušující, fantastické atmosféře. Gólman Lukáš si hned v prvních vteřinách utkání připsal zákrok lapačkou proti úniku Trattniga, na druhé straně pak záhy prověřil ve slibné pozici Riksmanovu pozornost Bořuta. Orli si, za neutichajícího potlesku diváků, vytvořili menší tlak, z nějž nebezpečně dorážel Yellow Horn. Pak ale přišla obrovská minela v rozehrávce a před Lukášem se objevila trojice hráčů Salzburgu, která neměla potíž dostat kotouč za brankovou čáru. Autorem gólu se stal Pehr Ledin.

Znojemští dostali před polovinou třetiny možnost přesilové hry, ale tu se jim využít nepodařilo. A jen pár minut po jejím skončení si vyzkoušeli i pozici týmu v oslabení. Salzburgská početní výhoda byla o poznání nebezpečnější a Orli se museli prakticky celé dvě minuty bránit. K další změně skóre ale prozatím nedošlo. Od dalšího maléru pak Znojmo zachránila tyčka! Až další přesilovka se Jihomoravanům vyvedla. Domácí si v jejím závěru vytvořili tlak, po němž se k odraženému puku před brankovištěm probil Radek Číp a nekompromisně zavěsil.

Brzy se ale k vedení opět prostříleli hosté. Z trochu nenápadné situace po špatné rozehrávce před Lukášem pálil Brett Sterling a poskakující kotouč proklouzl kolem levé tyče do znojemské sítě.

Prostřední část duelu odstartovali Orli velkým náporem a Riksman byl ostřelován ze všech možných pozic. Zkoušel to Číp i Yellow Horn, nevyšla ani kombinace Puchera s Fialou. A vyrovnání nedopomohla ani početní výhoda, kterou domácí zahráli velmi solidně. V jejím závěru pak obrovskou příležitost promarnil Trivino, jenž v zakončení selhal před odkrytou klecí. Své barvy naprosto famózním způsobem podržel Lukáš proti nájezdu dua Hughes a zakončující Kristler.

Salzburg ale dával Znojmu jasnou lekci z efektivity práce před bránou. Trojice hráčů nepříjemně clonila Lukášovi před brankovištěm a Duncanova střela po teči Manuela Latusy zapadla za záda gólmana. Domácí se ale dokázali obdivuhodně vzchopit. Colton Yellow Horn těžil z křižné přihrávky Trivina a z první propasíroval puk mezi Riksmanovými betony za brankovou čáru. Závěr třetiny se opět nesl v duchu tlaku Jihomoravanů, kteří svou hrou na maximum rozproudili tribuny a nalákali na závěrečné dějství.

A to opravdu začalo ve velkém stylu. V čase 42:31 vyrovnal po šikovné teči Peter Pucher. Následně se objevily velké šance na obou stranách. Nejdříve se řítil sám na Riksmana Yellow Horn, před Lukášem si vyzkoušel podobnou pozici Latusa. Hrál se opravu výtečný, rychlý hokej, který lahodil oku obou fanouškovských táborů ve vyprodané aréně. Neskutečná energie projela zimním stadionem v 51. minutě. Znojmo se dostalo poprvé ve finálové sérii do vedení. Ondrej Šedivý odvedl poctivý kus práce a zaměstnal Riksmana, ten jen vyrazil před sebe a vítěz ankety Mladá hvězda EBEL tohoto ročníku Libor Šulák bez rozpaků skóroval.

Hubené vedení Orlů zavdávalo jasnou k příčinu k obrovskému drama a samozřejmě náporu Salzburgu. Hosté se postupně dostávali častěji ke kotouči a před znojemskou bránou se hrálo čím dál častěji. Domácí se prosazovali hlavně z brejkových situací, po jedné z nichž mohl z kombinace s Lattnerem těžit Číp. Šance Red Bullu výrazně snížil Brett Sterling, jenž si po faulu na Podešvu odnesl pětiminutový trest a předčasné vykázání do šaten. Obrovskou šanci rozhodnout Znojmo nepromarnilo. Roman Tomas se v kruhu chopil puku a poslal jej popáté do klece hostů.

Jiří Režnar (Znojmo): Hodnotí se to dobře, protože jsme vyhráli. Jinak jsme do toho utkání ale vstoupili nervózně. Přišlo šíleně moc lidí a byla nepopsatelná atmosféra. Kluci to měli v hlavách. Někdy toho chtění bylo příliš a my propadali při napadání. Po první třetině jsme si řekli, že musíme hrát tu naši hru a nesmíme bláznit. Salzburg je silný tým, dobře bruslí a těžko se s nimi závodí.