O<sub>2</sub> Extraliga - pá 26. 1. 2007

Téměř padesát osm minut Orli vzdorovali lídrovi

L i b e r e c - Vyrovnaný zápas, ve kterém dominovali brankáři na obou stranách, rozhodl až samotný závěr, kdy se Liberci necelé tři minuty před koncem podařilo vstřelit v přesilové hře gól. Orli nebyli úspěšní ani při následující power play, ale naopak do prázdné brány inkasovali. Z Liberce odjíždějí bez bodu a nezbývá jim než si spravit chuť v nedělním utkání se soupeřem z úplně opačného konce tabulky.

Tygři jako lídr tabulky se hned zpočátku snažili Orlům ukázat sílu své vedoucí pozice. Byli aktivnějším mužstvem. Vytvařeli si šance, ale Trvaj je spolehlivě likvidoval. V šesté minutě mu sice zazvonila tyč od Jirušovy střely od modré, ale další nebezpečné ataky své místo ve znojemské brance nenašly, ani když už byl orlí gólman před Pabiškou na kolenou. Nepřekvapila jej pohotová střela Podkonického po buly. Podruhé tváří v tvář Trvajovi byl neúspěšný Pabiška a Pletka jen vyprášil jeho betony. V závěru první třetiny domácí ze svého tlaku slevili díky nepřesnostem v jejich hře, ale Znojmo na tom bylo podobně.

Jen třicet devět vteřin uplynulo z druhého dějství a chybu ve znojemské rozehrávce mohl využít Čermák. Pečlivá obrana Orlů byla pro Tygry tvrdým oříškem i při dvou přesilovkách, ve kterých se k výraznému tlaku nedostali. Ze Znojemských zahrozil Nedorost, jenž Berounovu přihrávku poslal vedle tyčky tygří klece. Vzápětí na druhé straně zachraňoval na brankové čáře Jareš při střele Procházky. Ani Znojmu nepomohly dve početní výhody ke kýženému gólu.

Taktická bitva založená na výborných gólmanech a na čekání na soupeřovo selhání pokračovala i v poslední třetině. Jarešova snaha překvapit Hniličku se minula účinkem, ani domácím se nepovedl pokus Podkonického střely přes hostujícího obránce. Brankářský reflex pomohl v 52. minutě Hniličkovi, když na něj vytasil střelu Růžička. Tygři již dávno ztratili jiskru, jíž projevili v úvodu utkání, ale byli to oni, kteří utkání rozhodli. V 58. minutě potrestali vyloučení Svobody. Pletka poslal z rohu přihrávku k pravému kruhu Čermakovi, jenž poslal puk k levé tyči do znojemské branky a poprvé se tak měnilo skóre zápasu. Znojmo samozřejmě zkusilo power play, ale hra bez brankáře umožnila Pletkovi skórovat a tím definitivně utnula naděje Orlů na bodový zisk.

Ohlasy trenérů

Josef Paleček (Liberec): Znojmo velice dobře bránilo, od červené čáry postavilo obrannou hráz podporovanou velice dobrým gólmanem Trvajem a skoro po celé utkání mu to vycházelo. Vsadili na nějaké překvapivé protiútoky. Tlak jsme si vytvořili, ale naše koncovka dlouho nestačila na gólmana a dobrou práci znojemských hráčů před brankou. Bylo to těžké, jsem rád, se nám to v závěru povedlo. Kluci neznervózněli a po celou dobu se snažili ten gól dát.

Jan Votruba (Znojmo): Přijeli jsme sem hrát aktivní hokej, což se nám bohužel nepodařilo od začátku. Místy nás domácí dostávali pod drtivý tlak, nicméně v obraně jsme hráli dobře. Od půlky zápasu už domácí nebyli tak pozorní v obraně a my jsme občas vyráželi k nebezpečným brejků. V závěru jsme získali kotouč, řítili se naši dva hráči na Hniličku, bohužel to bylo velice zbrkle zakončené. Byla to vyložená šance. Dvě minuty před koncem zůstal na nejnebezpečnějším místě neobsazený hráč. Mužstvo si zaslouží pochválit za bojovnost a nasazení.