Třetí třetina rozhodla o vítězství Orlů

31.01.2013 | Marcela Procházková

Znojmo - Orli si upevňují svoji pozici v tabulce. Skóre utkání sice jako první otevřeli hosté, ale domácí se nijak nezalekli a okamžitě díky Kulmalově střele vyrovnali. Salzburgu se ale podařilo strhnout vedení na svoji stranu, když dvě minuty před koncem druhé dvacetiminutovky přidali další branku. Richard Jarůšek ale vrátil Znojmo zpět do hry. Po něm se prosadil ještě Jan Lattner, který tak rozhodl o konečném stavu utkání a dvou bodech pro Orly, které v utkání místo nemocného trenéra Stloukala vedl asistent Petr Kučírek.

Q5, čtvrtek 31. 1. 2013, 19:15, Zimní stadion Znojmo
Salzburg
Branky a nahrávky: 22. Kulmala (Štach, Beránek), 50. Jarůšek (Strömberg, Pláněk), 54. Lattner (Strömberg, Fiala) - 22. Trattnig (Welser, Latusa), 39. Latusa (Trattnig). Rozhodčí: Gebei, Smetana - Kovacs, Siegel. Vyloučení: 5:6 navíc Kristler (SAL) 10 min. OT. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 2213. Střely na branku: 24:49. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.
ORLI ZNOJMO: Kacetl - Wharton, Pláněk, Henry, Štach, Sova, Kulmala, Tichý, Bořuta - Lattner, Fiala, Jarůšek - Rožník, Bartoš, Beránek - Beroun, Strömberg, Komínek - Müller, Pucher, Uram.
EC Red Bull Salzburg: Gračnar - Richmond, Trattnig, Wesler, Glenn, Lynch, Heinrich, Davison, Pallestrang - Raffl, Cullen, Obrist - Brucker, Duncan, Latusa - Kristler, Schremp, Duco - Regier, Bischofberger, Pöck.

Důležitý souboj o vedení v nadstavbě začal opatrně. Oba celky hrály pozorně v defenzivě, hosté navíc aktivně napadali znojemskou rozehrávku a působili domácím problémy. Do zakončení se Orli dostávali zřídka, jedinou šanci úvodní třetiny si v 8. minutě vytvořila Pucherova formace, ale Uram z dobré pozice minul branku.

Salzburg byl v výrazně střelecky aktivnější a po přestávce se dostal do vedení. Rychlý protiútok a přihrávku z levého křídla pohotově usměrnil nad rameno přesunujícího se Kacetla kapitán Red Bullu Matthias Trattnig. Orlům však stačilo k vyrovnání 41 vteřin, poté co si lehké nahození Vesy Kulmaly skrz klubko hráčů našlo cestu až za záda brankáře Gračnara.

Obraz hry se neměnil. V opticky vyrovnaném duelu měl střelecky navrch rakouský tým a chvíli před přestávkou se zaslouženě dostal podruhé do vedení. Trattnigovu nebezpečnou střelu Kacetl ještě vyrazil, na dorážku číhajícího Manuela Latusy už ale neměl nárok.

Do třetí třetiny stáhl Petr Kučírek, který v utkání vedl Orly místo nemocného Martina Stloukala, hru na tři pětky a toto rozhodnutí přineslo ovoce. Znojmo zatlačilo svého soupeře do pásma, vytvořilo si tlak a vyrovnání viselo ve vzduchu. Rožníkovu střelu v přečíslení ještě skvělým zásahem zlikvidoval Gračnar. Ve 49. minutě už ale v přesilovce Richard Jarůšek ve vzduchu trefil vyražený kotouč a zblízka srovnal.

To ještě podpořilo znojemské nasazení. Hosté se jen bránili, vyhazovali kotouče a faulovali. Duncanův faul ve středním pásmu se ukázal být rozhodující. Pucherovu nabídku v 53. minutě nedokázal před odkrytou brankou správně trefit Müller, o minutu později už ale hala vybuchla nadšením. Strömberg v přesilovkovém rozestavení ideálně načasoval přihrávku napříč pásmem a Jan Lattner nedal zakončením pod břevno brankáři sebemenší šanci.

Závěrečný tlak hostů už vyrovnání nepřinesl, a to ani poté, co radující se znojemské klubko hráčů poslali rozhodčí zpět na střídačku a nechali opakovat poslední dvě vteřiny třetí části. Znojmo zvýšilo svůj náskok na čele nadstavbové skupiny už na pět bodů.

Petr Kučírek (Znojmo): Salzburg nás překvapil, hrál se třemi napadajícími útočníky a dvě třetiny byl lepší. My se nemohli dostat do tempa. Před třetí třetinou jsme stáhli hru na tři útoky a tento tah vyšel. Kluci zabojovali a nakonec jsme zaslouženě vyhráli. Hráči zaslouží pochvalu, vyždímali se ze všech sil.

Pierre Pagé (Salzburg): Dvě třetiny byl náš výkon dobrý, ale pak jsme byli několikrát vyloučení a inkasovali v oslabení. Neumíme hrát pod tlakem, nerozumím tomu. To byl hlavní rozdíl mezi oběma celky. Při hře pět na pět jsme hráli dobře.