Český Telecom Extraliga - ne 30. 12. 2001
Vítkovice

Žáčci viděli znojemský úspěch

Lekci z produktivity udělili znojemští hráči ostravanům při jejich posledním utkání na domácím ledě v tomto roce. A neměli s tím ani moc práce. Dvěma rychlými góly v závěru druhé třetiny rozhodli zápas, ve kterém byla závěrečná třetina už jen nutností danou pravidly.
Přes jasné vítězství se hosté výrazněji prosadili před Trvajovou brankou až v závěru deváté minuty a i tuto Pucherovu šanci Jiří Trvaj zlikvidoval. Tou dobou už měli domácí na svém štítě dva zářezy v podobě šancí před Svobodovou brankou. Už na konci úvodní minuty zápasu využil špatného střídání hostí Jiří Burger a řítil se sám na Svobodovu branku. Ze znojemské střídačky však naskočil Karel Plášek, který jej stihl dojet a zablokovat. Na umění Oldřicha Svobody došlo na sklonku třetí minuty, ve které ustál souboj s Peterem Pucherem Lukáš Galvas, posunul na Jiřího Burgera a Svoboda musel ukázat svou lapačku. Znojmo využilo hned první přesilovku, když se po souboji dvou čtrnáctek, Jurečky s Plchem musel na trestnou lavici odebrat domácí obránce. Uram s Pucherem si prohodili puk na pravém kruhu, posunuli jej do mezikruží, odkud Radek Haman vymetl snad všechny růžky Trvajovy branky. O dvě minuty později již vedli jihomoravané o dvě branky, přestože se mezitím do pořádné šance nedostali. Po hrubce Davida Moravce poslal Karel Plášek do brejku Pavla Kumstáta, který proti Trvajovi nezaváhal.

Kontaktní branka se podařila domácím vsitit až ve čtrnácté minutě druhé třetiny, přestože k tomu měli podstatně více příležitostí než hosté. Ve čtvrté minutě šel na trestnou lavici Karel Soudek, v sedmé se neujala střela Lukáše Chmelíře z mezikruží, Irglovu teč Štraubovy střely vytáhl Oldřich Svoboda nad. Až v patnácté minutě přišla zasloužená branka domácích. Při avizované výhodě po faulu Davida Pazourka se po skrumáži před Svobodovou brankou dostal k puku Vítězslav Škuta, jehož střelu zastavila až síť znojemské branky. Snížení na jednu branku vlilo domácím krev do žil, ale jejich euforie netrvala dlouho. Necelých třicet vteřin v rozmezí devatenácté minuty stačilo hostům ke konečnému zvratu utkání. Nejprve vyjel z rohu nikým neatakovaný Marek Uram, zamíchal s pukem a nedal ostravskému brankáři sebemenší šanci a o dvacet sedm vteřin později využil rychlý průnik Václava Krále přes dva obránce Karel Plášek.

Vedení o tři branky dalo Znojmu potřebný klid a jistotu, který navíc korunoval svou brankou Ján Plch. Pátý zásek totálně zlomil domácí tým a zbytek zápasu se dohrával jen z povinnosti. Znojemští hokejisté ukázali svým následovníkům z pátých a sedmých tříd, kteří využili zápasů v Ostravě ke shlédnutí extraligového utkání, jak má vypadat optimální lekce z produktivity.

Ohlasy trenérů

Mojmír Trličík (Vítkovice): Vůbec se nám nepodařilo navázat na tři výhry z venku. Soupeř sice začal s patrným respektem, ale první třetina nám vůbec nevyšla. Byla snad nejslabší, kterou jsme doma sehráli, nevypracovali jsme si v podstatě jedinou šanci. V druhé části jsme už byli daleko aktivnější, avšak po kontaktním gólu jsme po individuálních chybách znovu dvakrát inkasovali. Naše závěrečné úsilí už přišlo vniveč.

Pavel Pazourek (Znojmo): Sehráli jsme dobrý zápas. Hráči pozorně bránili a proměňovali šance, což rozhodlo. Výraznou oporou byl navíc gólman Svoboda. Musím všem hráčům poděkovat za kompaktní výkon.