28'
45'
49'

Těžká porážka v boji o CHANCE ligu. Orli nestačili na pražskou Slavii

Klíčový duel o udržení CHANCE ligy ve Znojmě bohužel nevyšel. Aktivní pražský tým si po dvou třetinách vypracoval dvoubrankové vedení, na které se Orlům nedařilo odpovědět až do sedmačtyřicáté minuty, kdy vnesl naději Erik Mareš. Slavia však dokázala po minutě vsítit třetí branku, a situaci domácím znovu zkomplikovala. Ve druhé polovině této třetiny ještě snížil Tomáš Svoboda, bohužel více už znojemští ze svých příležitostí nedokázali vytěžit. Situace v prvoligové tabulce je tímto zápasem pro znojemské hokejisty opět o něco nepříjemnější...

Start do veledůležitého boje o CHANCE ligu byl aktivní ze strany Znojma i Slavie už od první minuty. V první vyložené šanci měl možnost ke skórování Svoboda, Hölsä jeho pokus ale zneškodnil. Hra se následně přesunula na druhou stranu. Pražané v nepříjemném obléhání Groha orazítkovali tyč. Jenže průběh zápasu se následně zklidnil a oba celky spíše čekaly na chybu svého soupeře. Aktivněji se ale přeci jen adaptovali hosté. Pozornost znojemské osmadevadesátky v brance vyzkoušel Žovinec a Knotek. Znojmo nadále hledalo způsoby, jak se dostat a udržet v útočném pásmu. Slavia však do obrany hrála zodpovědně. Po jedné z rychlých akcí pálil z bezprostřední blízkosti opět Žovinec, Groha ale nepřekonal. V druhé polovině periody byli Orli už odvážnější. Možnosti k rozhození obrany sešívaných měli Tejnor a Sklenář, jejich pokusy ale byly zablokované obranými složkami Prahy. V podstatě ihned po přenesení puku na druhou stranu znovu zahrozili hostující hráči. Jaroslav Brož se řítil podél mantinelu na brankáře orlí letky, tentokrát ale zafigurovala lapačka maskovaného muže jménem Dominik Groh. I znojemští si na konci třetiny vypracovali vážnější příležitosti. Ze své hole vyslal kotouč na brankáře Hölsu kapitán Tomáš Svoboda. Dalším, kdo jej prověřil byl Berger, zde měl Fin betony připravené. Úvodní část zápasu tedy nakonec přinesla několik zajímavých šancí na obou stranách, změnu skóre ovšem ne.

I prostřední část utkání začala ve svižnějším tempu. Tentokrát si první pokus vypracovali domácí Orli. V dobré příležitosti se ukázal Svoboda a po něm Mareš. Na druhé polovině ledové plochy unikl obraně Průžek. Rychlé nohy beka Bukače jej naštěstí dokázali zbrzdit, i tak se Groh musel natahovat, aby kotouč levým betonem zastavil. Ale slávisté to zkoušeli nadále. Domácí gólman si na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemohl, zároveň i držel svůj tým v klidnějším rozpoložení. Jenže lepší poziční hra a střelba ze strany hostů, nakonec byla proměněna ve prospěch ve třinácté minutě. Slavíček viděl před Grohovou svatyní úplně volného Robina Všetečku, kterému rovněž zaslal kotouč, útočník Slavie jej jen tečoval mezi betony a otevřel skóre. Z minuty na minutu se Orlům situace ztížila, a museli zabrat. Snažili se více prosazovat do útoku, jenže Pražané dobře využívali malých chyb svého protějšku a dostávali se neustálého do ohrožení branky. Po jednom z úniků emoce ukázali své, hákováním se provinil Zahradníček a následovalo trestné střílení. K němu se postavil Edgars Kulda, ovšem i zde Jihomoravany podržel domácí brankář, který pokus lotyšského útočníka vyrazil lapačkou. Klidu si Groh dlouho neužil. Klub z hlavního města se totiž dostal do nepříjemného dvouminutového tlaku. Zde byla pozice brankáře opět tou rozdílovou. Postupné ostřelování Znojma pokračovalo víceméně až do konce periody. Sešívání předváděli svižný a nebezpečný hokej, naopak Orly gól na 1:0 poměrně rozhodil. Nedokázali se tak dostávat do vyložených šancí. Po druhé třetině svítilo na kostce Nevoga arény skóre výhodnější pro slávistický celek.

Poslední část zápasu započalo pozvolné tempo. Slavia se snažila udržet svou výhodu jednobrankového vedení a Znojmo se opět pokoušelo o útok. Ve třiačtyřicáté minutě dostali hosté výhodu přesilové hry. Po její dobu závažněji nehrozili, jenže poté přišel na řadu čas 44:06. Z pravého kruhu si najel Holý, jeho pokus Groh ještě odrazil, ale v následném chumlu hráčů se nejlépe zorientoval Tomáš Knotek, který propasíroval puk za brankovou čáru. Domácí se tak dostali do velkých problémů. Naštěstí dokázali včas zareagovat. Tvrdou střelou vymetl roh branky obránce Erik Mareš, gólman Hölsä se po tomto gólu zlobil na své spoluhráče. Orli sice branka nakopla, ale o více jak minutu znovu inkasovali. Do úniku podél mantinelu se dostal Jaroslav Brož a prostřelil bližší roh znojemské branky. Znojmo se i přesto nadále snažilo útočit, z jedné z šancí trefil Zahradníček konstrukci slávistické svatyně. Hokej měl od této chvíle rychlý spád, šance střídala šanci. V nebezpečné situaci se objevil před Dominikem Grohem Strnad, zde gólman Orlů rovněž úspěšně zasáhl. Ovšem v 52. minutě diváci měli opět důvod k radosti. Lídr nováčka první ligy Tomáš Svoboda se napřáhl, a trefil přesně pod břevno Slavie. Naděje pro znojemské tedy znovu ožila. Orli zkusili zmařit průběh duelu ještě při hře bez svého gólmana. Ihned po prvním vhazování nebyli daleko od gólu, stadionem totiž zazněla tyč. Poslední vteřiny bohužel závažnější ohrožení nepřinesly, a Znojmo tak utrpělo těžkou porážku v přímém boji o setrvání v druhé nejvyšší soutěži.

Václav Baďouček (Znojmo): Bohužel jsme nezvládli jeden z klíčových zápasů. Situace je kritická. Matematicky pořád body ve hře jsou, ale ztráta je velká a nemáme to ve svých rukou. Už nám nezbývá než čekat na zaváhání soupeřů. V průběhu utkání jsme si nedokázali vytvořit větší tlak. Nevyhrávali jsme osobní souboje, málo jsme stříleli a to málo šancí, které nám soupeř nabídl, jsme nevyužili. Pokud budeme mít alespoň teoretickou šanci se udržet, udělame všechno pro to, abychom tuhle situaci ještě zvrátili. Hráči z extraligových týmů už se k nám nemůžou připojit. Je tady parta kluků, kteří jsou od začátku spolu a mají velký zájem na tom, aby to dopadlo dobře.

Aleš Totter (Slavia): Již před zápasem jsme měli náskok dvou bodů před Znojmem. Tlak na týmy v závěru základní části je obrovský. Hráči byli na zápas dobře připravení, důležitý byl první gól a následně jsme vždy v pravý moment náskok navýšili. Byl to vyrovnaný zápas a k nám se přiklonilo štěstí. Nic ale ještě nekončí, čekají nás další čtyři zápasy a může se stát cokoliv. Jedeme s pokorou domů a budeme se připravovat na dalšího soupeře. Se Znojmem máme horší vzájemné zápasy. Tento závěr základní části může připomínat play-off hokej, musíme být každý zápas lepší, hrát poctivě a dodržovat všechny drobné věci.