O<sub>2</sub> Extraliga - ne 14. 9. 2008
Č. Budějovice

Orli prolomili střelecké trápení, na výhru to však nestačilo

<em>Znojmo</em> - Pět třetin čekali Znojemští orli na gól. Dočkali se v domácím zápase proti Českým Budějovicím, avšak na vítězství nedosáhli. Hosté skórovali už v první minutě a jednobrankový stav vydržel až do třetí třetiny, kdy sice po brance Hřebejka snížil Svoboda, avšak MOUNTFIELD znovu odskočil na rozdíl dvou gólů. Domácí si následně vytvořili řadu šancí, ovšem podařilo se jim už jen snížit díky přesnému zásahu Růžičky.

Do utkání sice vstoupili první útočnou akcí domácí, ovšem hned z následného protiútoku dokázal udeřit Mountfield. Z nenápadné akce se z ostrého úhlu prosadil Michal Hudec a po 49 sekundách poslal svůj celek do vedení. Orli byli rychlou brankou zaskočeni a dělali zbytečné chyby, které musel několikrát odčinit pozorný Trvaj. Zhruba od poloviny třetiny se znojemští hráči uklidnili a vyrovnali hru. Měli k dispozici několik přesilových her, v nichž však chyběl nápad a přesná koncovka. Ve velké příležitosti neuspěl Selingr a po něm ani duo Haman – Plášek, které neproměnilo přečíslení dva na jednoho. Když se štěstí neusmálo ani na druhé straně na Dudu, odcházeli hosté do kabiny s jednogólovým náskokem.

V druhém dějství pokračovalo znojemské trápení. Mountfield hrál důrazný hokej, s nímž si domácí často nevěděli rady. Když už se dostali do útočného pásma, jejich akce byly bezzubé a střelecká smůla se jim lepila na paty. Snad jediným světlým momentem byl z pohledu Orlů Demelův únik, který dokázal Turek zneškodnit. Naopak Trvaj se měl ve svém brankovišti co ohánět, když musel řešit šance Dudy, Mertla a Gulaše. Po čtyřiceti minutách se tak v ochozech tleskalo většinou pouze oběma gólmanům. Do třetí dvacetiminutovky si část svých trestů přenesli znojemský Růžička a budějovický Duda, který si pohodlí trestné lavice vyzkoušel již potřetí.

Závěrečná část hry nejprve začala ve stejném stylu jako dvě předešlé. Když ve 44. minutě chytře objel závar v Trvajově brankovišti Štěpán Hřebejk, při předváděné hře domácích se zdálo, že je rozhodnuto. O zápletku se však při vyloučení Šimánka postaral Jaroslav Svoboda, který konečně protrhl střeleckou nemohoucnost. Po první brance se Orli zvedli a začali bojovat o vyrovnání. Při náporu domácích však zavelel k rychlému protiútoku Gulaš a jeho akci dotáhl ke kýženému konci Tomáš Vak. O necelé dvě minuty později však opět snížil na rozdíl jedné branky Martin Růžička, jenž se společně s Pláškem a Hamanem blýskl učebnicově sehraným přečíslením. Závěrečný tlak Znojma byl sice slušný, ale Mountfield si své letošní premiérové body dokázal pohlídat. Nejlepšími hráči byli vyhlášeni znojemský Karel Plášek a za hosty Roman Turek.

Ohlasy trenérů

Radim Rulík (Znojmo): Byl to těžký zápas, hlavně když jsme dostali dvě laciné branky, a myslím si, že jsme dneska soupeři vítězství darovali. V průběhu zápasu jsme se zlepšovali, ale nedokázali jsme to dotáhnout do vítězného konce, ani k prodloužení. Mužstvo hrálo dobře, ale celý zápas jsme jen dotahovali, po psychické stránce to bylo pro nás těžké.

Ernest Bokroš (Č. Budějovice): Bylo to pro nás velice těžké utkání, hlavně z psychického hlediska. Dvakrát jsme doma prohráli a další porážka by nás srazila ještě víc dolů. Proto jsme rádi, že se nám podařilo v tomto utkání zvítězit. Jsou pro nás cenné i ty tři body, ale důležitější je to, že jsme zvítězili. Měli jsme to v hlavách a doufám, že navážeme v dalších utkáních na tuto dobrou hru.