Vedení dlouho nevydrželo, Orli na jihu Čech těsně prohráli

27.02.2009 | LuP, David Lukeš

České Budějovice - Druhý zápas extraligového playout znojemským hokejistům body nepřinesl, když počtvrté v této sezoně podlehli budějovickému Mountfieldu o gól. V první formaci Orlů nastoupil místo Erata Radim Kucharczyk a utkání se mu vydařilo, první gól připravil pro Dopitu a druhý vstřelil sám. Na oba zásahy však domácí brzy odpověděli a vyrovnaný duel rozhodl v 50. minutě šikovnou tečí Tomanova nahození v přesilové hře Tomáš Vak.

UDR2, pátek 27. 2. 2009, 17:30, Budvar Aréna
Č. Budějovice
Branky a nahrávky: 18. Veselý (Toman, Gřegořek), 39. Mucha (Šimánek), 50. Vak (Toman) - 15. Dopita (Selingr, Kucharczyk), 39. Kucharczyk (Dopita). Rozhodčí: Fraňo, Šír - Guth, Křivský. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:0. Diváci: 2985. Střely na branku: 33:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.
ČEZ Motor České Budějovice: Turek - Gřegořek, Toman, Ptáček, Sičák, Vydarený, Mucha, Frolo - Veselý, Vak, Kůrka, Melichárek, Huml, Hudec, Šimánek, Bílek, Gulaš, Mertl, Hřebejk
ORLI ZNOJMO: Trvaj - Bičánek, Švrček, Rýgl, Mojžíš, Tesařík, Mrázek, Chvátal, Vyrůbalík - Selingr, Dopita, Kucharczyk, Demel, Procházka, Svoboda, Plášek, Haman, Růžička, Řípa, Čachotský, Davídek

Úvodní dějství přineslo podívanou, v níž bylo možné postřehnout v nedávném období nabytou herní pohodu Orlů a zákřik Budějovic, které jakoby stále víc než se soupeřem bojovaly s pocitem, že hrají o záchranu a ne o titul. Celou první desetiminutovku se hra odbývala víc ve středním pásmu než před brankovištěmi, což víc vyhovovalo hostům.

První branku přinesla až 15. minuta, v níž se ujala hned první pohledná akce zápasu. Přesnou kombinaci hostů po ose Selingr - Kucharczyk zakončil doražením do odkryté branky Jiří Dopita - 0:1. MOUNTFIELD se však nepříjemnými depresemi prohrávajícího netrápil dlouho. V přesilovce v 18. minutě se tečí Tomanovy střely od modré prosadil Ondřej Veselý 1:1.

Druhá třetina přinesla o chlup lepší hokej, rovněž góly před sirénou a stejně jako v první dvacetiminutovce v totožném pořadí - nejprve Orli, pak Jihočeši. Předcházely tomu ale dlouhé minuty čekání na rozdílovou branku. Zprvu byli nebezpečnější hosté - respektive jejich přesilovka v 25. minutě, která na body přebila tu budějovickou o chvíli později. Žádná rána od modré v podání Moravanů se však neujala.

Na druhé straně musel Trvaj své umění vytasit ve 36. minutě, kdy Šimánek přihrávkou zpoza branky mezi kruhy vybídl ke skórování Kůrku, jehož gólový pokus švihem zastavila výtečně lapačkou opora Jihomoravanů. Znojemský gólman se mohl radovat podruhé ve 39. minutě, tentokrát po úspěchu svých kolegů vepředu. Dopita v dobré pozici posunul do ještě lepší situace Radimu Kucharczykovi, jenž trefil - 1:2. Ke smůle hostů už o 23 vteřin později vyrovnal nekompromisní bombou od modré Ján Mucha - 2:2. Do kabin se tak šlo opět za nerozhodného stavu.

Až ve třetí třetině dokázali Jihočeši zmobilizovat síly k alespoň těsnému přehrátí soupeře. Po úvodním tlaku MOUNTFIELDU sice mohlo udeřit na druhé straně, když ve 45. minutě Pavel Selingr po vyjetí z úhlu trefil jen horní tyčku Turkovy branky, vzápětí už ale na druhé straně hrozil Hřebejk. Následovala budějovická přesilovka, jež po delší době vykázala vyšší parametry.

Několikrát v ní Jiří Trvaj svůj tým podržel, v čase 49:48 už ale kapituloval. Nepříjemné Tomanovo nahození od modré čáry dokázal před brankovištěm úspěšně ztečovat Tomáš Vak - 3:2. Orli zareagovali sympaticky náporem. Ten byl ovšem nejnebezpečnější těsně po inkasované brance a s přibývajícím časem vadl. Jihočeši se před koncem naplno vrhli do obrany, kterou Znojemští nedokázali překonat a ani se natrvalo prosadit ke hře v power-play. Důležité body v boji o záchranu tak zůstávají na jihu Čech.

Jan Tlačil (České Budějovice): Ve značně vyrovnaném utkání jsme pořád dotahovali a výsledek jsme zřejmě zachránili gólem na 2:2 před koncem druhé třetiny. Také závěr byl vyrovnaný a my jsme velice rádi, že hráči to odbojovali a dotáhli zápas do vítězného konce.

Radim Rulík (Znojmo): Nezačali jsme špatně, ale zabrzdilo nás oslabení, ve kterém se soupeř dostával do tempa. V utkání bych viděl dva zlomové momenty. Neměli jsme inkasovat před druhou sirénou a za druhé to byla oslabení, v nichž nám soupeř dal dva góly z kategorie šťastných. První byl dosažen nohou, druhý hokejkou ze vzduchu, ale i takové platí a dnes rozhodly o výsledku.