EBEL - ne 2. 12. 2012
1:0, 1:2, 1:1 - 1:0
Salzburg

Orli porazili Salzburg i napotřetí

<em>Znojmo</em> - Až v patnácté minutě se dvě tisícovky diváků na zimním stadionu dočkaly prvního gólu. Postaral se o něj Adam Havlík. Na začátku druhé dvacetiminutovky přidal svoji trefu i Kim Strömberg. Soupeř však zbraně nesložil a před druhou přestávkou se hrálo od nuly. Ve dvaačtyřicáté minutě se podruhé trefil finský forward a domácí znovu vedli. Také na tuto branku našli rakouští Býci odpověď a zápas musel do prodloužení, ve kterém o bonusovém bodu pro Jihomoravany rozhodl Adam Havlík.

Znojmo vstoupilo do utkání kvůli zraněním a chorobě řádící v kabině jen se šesti obránci a brzy bylo z tohoto pohledu ještě hůře, když musel hned ve 4. minutě po střetu u mantinelu odstoupit s nataženými vazy v rameni Martin Pláněk. Na pozici šestého beka tak byl posunut univerzál Jan Lattner.

Samotný duel začal velmi vyrovnaně, obě mužstva se snažila o útočný hokej a k vidění byl zajímavý duel plný útočných kombinací i tvrdých osobních soubojů. Jako první se radovali Orli, když se po 15 minutách hry vydal dopředu Adam Havlík a přesným švihem přes obránce překonal mladého Slovince Gračnara v brance Red Bullu.

Ještě veseleji bylo na začátku druhé části, poté co Kim Strömberg přesným švihem z levého kruhu do horního růžku zužitkoval rychlý protiútok Znojma v početní výhodě. Salzburg se ale nevzdal, vzpomněl si na dvě vítězná utkání v řadě a dostal domácí výběr pod tlak.

Z něj i z často nepřesvědčivých výroků sudích pramenila nervozita na ledě, jenž vyústila v sérii oslabení. To první proměnil ve snižující branku dorážkou do odkryté klece po souboji na brankovišti Manuel Latusa, po krátkých bitkách Lattnera s Duncanem a Fialy s Pöckem pak vyrovnal skóre duelu střelou mezi Landsmanovy betony Marco Brucker.

S domácími mohlo být ještě hůře, ale dlouhé oslabení ve třech na konci druhé části přestáli bez úhony a naopak těsně po pauze ve vlastní přesilovce potřetí udeřili. Znovu byl na konci akce Kim Strömberg, který tentokrát stál na správném místě před brankou a dorazil za Gračnarova záda Kulmalův pokus. Salzburg poté vrhnul všechny síly do útoku. Davison nejprve z hranice brankoviště trefil jen tyč za Landsmanovými zády, narůstající tlak poté po vyhraném buly v útočném pásmu zužitkoval druhou brankou v zápase Manuel Latusa.

Osmnáct vteřin před koncem třetí třetiny putoval na trestnou lavici přísně Stehlík, hosté ale přesilovku nedokázali využít ani v závěru normální hrací doby, ani v prodloužení, a tak přišel trest ze znojemských hokejek. Vyloučení jedné z posil z NHL, Dereka Dorsetta, pro kterého si rozhodčí museli dojít téměř až do kabiny, potrestal rozhodující brankou z mezikruží Adam Havlík. Orli tak proti Salzburgu i počtvrté doma zvítězili.

Ohlasy trenérů

Martin Stloukal (Znojmo): Vyhráli jsme zaslouženě. Hráli jsme úplně jinak, jak ve Fehérváru, tam to byl asi nejhorší zápas letos. Hodně jsme trénovali, a je to vidět. I takovéto soupeře, kde figurují čtyři hráči z NHL a další se zkušenostmi ze stejné ligy, můžeme porazit svojí rychlostí. Tím převyšujeme všechny celky ligy. Proti rychlosti a našemu systému se hledá nějaká zbraň jen velice těžce.

Pierre Pagé (Salzburg): Za posledních dvacet let jsem neviděl agresivnější zápas, v tom špatném slova smyslu. Zákrok na Boychuka byl likvidační. Přivádíme do soutěže nejlepší hráče z NHL i z Evropy, ale asi bychom to neměli dělat, protože tady nejsou chránění. Jinak to byl vyrovnaný souboj dvou dobrých týmů, ale agresivita byla neuvěřitelná.