EBEL - ne 5. 1. 2014
Salzburg

Orli si výhrou nad Salzburgem zajistili play-off!

Orlům se před slušnou diváckou kulisou podařilo porazit lídra tabulky. Orli se díky Havlíkovi dostali do těsného vedení, které si drželi až do třetí třetiny. V ní hosté sice dvakrát vyrovnali, ale konečné slovo měli přeci jen znojemští hráči.

Do utkání, v němž si mohli Orli za správných okolností předčasně zajistit play-off, vstoupili domácí s velkou vervou. Po ukázce velice svižného hokeje a šancích na obou stranách se pomalu ale jistě začali více snažit právě znojemští hokejisté, což se jim vyplatilo. Adam Havlík se dostal do samostatného úniku, a ač atakován, dokázal prostřelit Gračnara mezi nohy. Až do konce první části byl vidět velice útočný hokej, další branka ale nepadla.

Stejně tomu bylo i ve druhé dvacetiminutovce, která ale nabídla o poznání více gólových příležitostí. Ani Podešva z úhlu, ani Lattner z mezikruží však na skvěle chytajícího slovinského brankáře nevyzráli. Chvíle nepozornosti málem stála domácí tým vedení, Hovi ale drama nedopustil. Znojmo si v závěru zahrálo čtyřminutovou přesilovku, i přes slibný tlak však Orli gól nevsítili.

Třetí třetina slibovala velice atraktivní podívanou, prvních pár minut však předčilo nejdivočejší očekávání. Minutu a půl po začátku poslední části nejdříve hosté srovnali skóre. Fabio Hofer se dostal před brankou ke kotouči, a zpočátku nenápadná akce tak skončila gólem. Býci mohli i vést, Kristler v úniku však na Hoviho nevyzrál. Hned se ale uplatnilo pravidlo nedáš-dostaneš, jen dvě minuty po vyrovnávací brance Jiří Beroun osamocen před Gračnarem propasíroval touš až za záda gólmana.

O další dvě minuty později bylo opět vyrovnáno. Andreas Nödl znovu vrátil Red Bullu naděje svižnou střelou k tyčce. To ale Orly nezastavilo, jen minutu po vyrovnávacím gólu slavil střelecký úspěch Martin Podešva, který tečoval Havlíkovu ránu, a přetáhl tak vedení opět na stranu domácích. Znojmo mohlo vést o dvě branky, ve skrumáži před svatyní hostů však žádný znojemský hráč puk nenašel, aby jej dorazil do odkryté brány. Teprve poté se hra uklidnila, ačkoli domácí byli stále na koni. Salzburg zkusil ke konci hru bez brankáře, Orli ale svůj náskok ubránili, a mohou tak po prohře Grazu a Klagenfurtu slavit přímý postup do play-off.

Ohlasy trenérů

Jiří Režnar (Znojmo): Je skvělé, že kluci zápas dotáhli do vítězného konce. Dvakrát jsme dostali vyrovnávací gól, to je někdy ještě těžší než prohrávat, ale hráči vždy zareagovali dobře. Dívali jsme se na videu na poslední zápas Salzburgu a na jeho základě si nachystali některé věci hlavně pro přesilovky.

První útok v minulých zápasech inkasoval hodně branek v úvodu zápasu, proto jsme dnes začali s třetí defenzivní formací. Tím, že se nám teď uzdravili zranění hráči, vzniká tlak na místa v sestavě. Nikdo nemá své místo jisté a všichni si ho musí zasloužit. Dnes jsme ostatně v deváté minutě první třetiny posadili první útok se Zdeňkem Blatným a Honzou Lattnerem. Petr Beránek měl ve svých posledních výkonech dobré i špatné momenty. Teď je na něm, jak na těch špatných zapracuje. Saša Magovac zase doplácí na to, že chceme mít k zápasu připravených třináct útočníků, tím pádem se svléká jen sedm beků.

Je samozřejmě dobré, že máme jistotu play-off a v dalších zápasech na nás nebude tlak. Ale není konec sezóny. Je to jen první krůček k cíli, který jsme si před začátkem sezóny mezi sebou v kabině řekli. Nebudu ho teď prozrazovat.