Orli Znojmo Orli Znojmo
1. kolo
EBEL - pá 11. 9. 2015
Znojmo
4:0
1:0, 2:0, 1:0
Linz

Na úvod sezóny s čistým kontem a skalpem Linze

Skóre utkání otevřela v závěru úvodní části nová tvář Orlů Yellow Horn. V polovině utkání jej napodobil Štach a ještě v poslední minutě druhé třetiny znovu zaúřadoval Yellow Horn. I poslední dvacetiminutovka patřila domácím, kteří zvládli velký tlak soupeře a díky Stehlíkovi dali výsledku konečnou podobu.

Znojemští hokejisté odstartovali domácím duelem s Linzem ligovou sezónu 2015/2016. A velmi dobrý herní projev z přípravy si přenesli i do úvodních minut mistrovského utkání. Ouzas se musel ve svém brankovišti pořádně otáčet, aby odolával všem střelcům z řad Orlů – z brejku zahrozili Lattner s Fialou, překvapivou tečí pak málem zaskočil gólmana i Yellow Horn. Na druhé straně kluziště se do té doby téměř nezaměstnaný Nechvátal musel činit při oslabení. I on však svůj tým podržel, přestože to před ním několikrát jiskřilo, a na ledě se strhlo několik menších potyček. V polovině třetiny byl tak stav stále bezbrankový.

Domácí měli stále více ze hry, rozhodčí k nim však byli nemilosrdní a na začátku 14. minuty poslali Znojemské do více jak minutového oslabení tři na pět. V něm rozburácel ochozy Jan Lattner, který využil nepřesné střelby Linze a po křídle ujížděl na Ouzase, jehož donutil k obtížnému zákroku. K podobné situaci se chvíli poté dostal i z trestné lavice se vracející Bača. Nepříjemnou pasáž hry měli Orli za sebou a mohli se vrhnout opět do útoku. A činil se hlavně bek Stehlík, po jehož střelách od modré to stadionem několikrát jen zašumělo.

Opravdový výbuch radosti přišel až v 19. minutě, kdy první znojemskou přesilovku nekompromisně proměnil Yellow Colton Horn, jenž zamíchal kotoučem, přejel si od mantinelu až do kruhu a zamířil pod horní tyčku.

Další početní výhoda Orlů zkraje druhého dějství už tak úspěšná nebyla, k vidění byl přesto stále velmi atraktivní hokej s šancemi na obou stranách. Což názorně demonstroval i DaSilva při samostatném úniku zakončeném bekhendovou kličkou, kterou Nechvátal našel na svém pravém betonu. Znojemští byli ale ve střelbě nadále důraznější a skvělé střídání Pucherovy formace, při němž to před Ouzasem vřelo, gólově završil Lubomír Štach.

A domácí beci pokračovali ve velmi solidní střelbě od modré i nadále. Po Šulákově neskutečné bombě, která vypadla Ouzasovi z lapačky, měla rakouská obrana opět potíže. Černá křídla dostala větší příležitost ke snížení v závěru třetiny při přesilovce, ale za Nechvátalova záda procpala kotouč až po přerušení hry. A když už to vypadalo, že se Linz začíná více prosazovat, našel Pucher přesným pasem z rohu kluziště najíždějícího si Yellow Coltona Horna, jenž přesným zakončením kolem těla gólmana zaznamenal svůj druhý gól večera.

Do třetí části hry vlétli Orli s obrovským náporem. Před Ouzasovou klecí se to kombinacemi a střelami jen hemžilo, neujala se teč Šedivého ani souhra již jmenovaného s Bartošem. Znojemský tlak trochu otupil pětiminutový trest. Dlouhou početní výhodu však Linz nesehrál příliš dobře, navíc si počínal velmi netakticky a věnoval se spíše ostřejším zákrokům a nevraživým pohledům, v nichž si liboval hlavně Kozek v tandemu se Stehlíkem či Novákem.

Stále atraktivní podívaná už se ale blížila svému absolutnímu vyvrcholení a překrásnou tečku celému skvělému představení dal nechytatelnou dělovkou ke vzdálenější tyči rakouské svatyně Jakub Stehlík. Závěrečné minuty, v nichž byl ještě velmi blízko hattricku náčelník Yellow Horn, již jen polahodily oku znojemského diváka, který mohl doprovodit vítězné Orly do kabin za bouřlivých oslav.


Autor: Petr Frömel, Petra Matůšová

Moje nula? Ne, zásluha celého týmu, říká Patrik Nechvátal

Za celou loňskou sezónu se Orlům podařilo neinkasovat gól jen v jediném utkání. Letos to zvládli hned v prvním kole, přičemž největší zásluhu na tom měl maskovaný muž mezi tyčemi, Patrik Nechvátal. "Asi takhle nějak jsem si to představoval," usmíval se po vítězství 4:0 nad Linzem.

Pro Nechvátala soutěžní premiéra v pozici týmové brankářské jedničky ani nemohla dopadnout lépe. Nula na kontě obdržených branek, několik skvělých zákroků a vítězství ve vynikající atmosféře, kterou znojemští příznivci vytvořili. "Tu nulu neberu jako moji osobní zásluhu, ale jako zásluhu celého týmu, který hrál obětavě a velmi mi pomáhal," upozorňuje Nechvátal. "Hráli jsme výborně dozadu, skvěle bránili. Navíc jsme zvládali i oslabení. Oni sice neustále zkoušeli něco vymyslet, ale nepustili jsme je do nebezpečných akcí. To bylo hlavní," popisuje.

Za stavu 1:0 předvedl třiadvacetiletý gólman jeden z nejdůležitějších a nejefektnějších zásahů, když vychytal samostatný únik Da Silvy. "V hlavě jsem měl asi jen to, že mu tu akci chci chytit. Trefil mě naštěstí do betonu, popravdě jsem ani moc nevěděl jak. Pomohla mi v tu chvíli i trocha štěstí," přiznává.

Patrik Nechvátal

A odpočinout si nemohl ani ve třetí třetině, když ve 46. minutě inkasoval vyšší trest Jan Lattner a na Orly čekalo pět minut v oslabení. "Je to vždycky těžké. Pětiminutová přesilovka je nepříjemná v tom, že soupeř může dát klidně v první minutě gól a pořád mu zbývá spousta času ve výhodě. Naštěstí kluci pokrývali soupeře výborně a k ničemu jsme Linz nepustili," kvituje Nechvátal, jenž si v duelu připsal 28 úspěšných zásahů.

Toho nerozhodily ani občasné provokace a pošťuchování ze strany hostů, typické pro vzájemné zápasy těchto dvou týmů. "Chytal jsem tu minulý rok, takže jsem to už věděl a byl na to připravený. Jsou to Kanaďani, no… Aspoň je zábava," směje se. Dobrou náladu si bude moci zaslouženě užívat i během víkendu, kdy Znojmo hostí největší svátek vína v Česku, Znojemské historické vinobraní. "V sobotu dopoledne se do města určitě půjdeme s přítelkyní a pejskem podívat. Pak si odpočinu a začínáme zase přípravu na další zápas," uzavírá Nechvátal.


Autor: Lukáš Peroutka

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Martin Bača 0 0 0 0 2
David Bartoš 0 0 0 0 0
Jiří Beroun 0 0 0 0 0
Marek Biro 0 0 0 0 0
Antonín Bořuta 0 0 0 0 2
Radek Číp 0 0 0 0 0
Ondřej Fiala 0 1 1 0 0
Petr Kousalík 0 0 0 0 0
Jan Lattner 0 1 1 0 25
Patrik Novák 0 0 0 0 0
Martin Podešva 0 0 0 0 2
Peter Pucher 0 2 2 0 0
Jakub Stehlík 1 0 1 0 2
Jan Šeda 0 0 0 0 0
Ondrej Šedivý 0 1 1 0 0
Marek Špaček 0 0 0 0 0
Lubomír Štach 1 0 1 0 0
Libor Šulák 0 1 1 0 0
Roman Tomas 0 0 0 0 0
Colton Yellow Horn 2 1 3 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Patrik Nechvátal 60 28 0 28 100,00 0 0

Ohlasy k utkání

Jiří Režnar (Znojmo): Každý se chce rvát o titul, u Linze tomu není jinak. Jejich hra tomu napovídala, byli nebezpeční a nějaké šance si vytvořili. My jsme hráli dobře do defenzivy, sice tam nějaké chybičky byly, ale to si říkáme pořád. Myslím, že na úvod sezony je to skvělý výsledek.

Rob Daum (Linz): Rozhodující bylo, že jsme nedokázali využít naše šance v přesilovkách. Měli jsme jich hodně, hráli jsme i v pěti proti třem, ale nevstřelili jsme žádný gól. Naše špatná efektivita pravděpodobně rozhodla zápas.

Fotogalerie

Související články