Orli Znojmo Orli Znojmo
ČF1
Tipsport Extraliga - st 3. 3. 2004 - Hostan Aréna Znojmo
Znojmo
4:3
0:0, 1:1, 3:2
Slavia

První malý krůček

Z n o j m o - První vítězství ve čtvrtfinálovém duelu play-off nezačali Orli šťastně. Nedařila se jim kombinace a Slavia hrozila z rychlých brejků. Rozhodující v utkání bylo zužitkování dvou přesilových her a hlavně perfektně odehraná třetí třetina, ve které strhlo Znojmo vítězství na svou stranu. Zápas to byl ale v pravdě infarktový, zvláště v posledních dvou minutách, kdy Slavia stupňovala tlak ve snaze o vyrovnání. Slavia sáhla více než minutu před koncem ke hře bez brankáře, z čehož taky vytěžila kontaktní gól. Dobře rozjetí Orli již ale nedopustili vyrovnání. Všechny branky domácího týmu vstřelila první pětka. Nejdříve otevíral skóre kapitán Pucher, dvě branky připojil Uram a jednu obránce Havíř.
První utkání nadstavbové části letošního ročníku extraligy začalo velmi netradičně. Do potemnělé Hostan arény se linula melodie z filmu Pán prstenů a ve stejném duchu proběhlo i představení domácího týmu na obrazovkách kostky. Jednotliví znojemští hráči byli spodobněni jako postavy z tohoto filmu. Tento úvod navodil bojovou náladu a mrazení z výjimečnosti bojů o hokejový titul.

Znojemští hráči vyjeli na led pomalováni válečnými barvami ve snaze hned v začátku vzbudit u soupeře respekt. Do zápasu ovšem vletěla s větší vervou a chutí Slavia. Zatímco se Znojmo snažilo hrát svoji kombinační hru, která končila již ve střední třetině na holích pozorných slávistů, ti se dostávali velice lehce a daleko častěji do brejkových situací a přečíslení. Orli působili daleko těžkopádněji a upracovaněji. Do tempa se dostávali pomaleji, Slavia byla rychlejší a hlavně důraznější v osobních soubojích.

Ve druhé třetině se od začátku hrál hokej, jaký by se dal od utkání play-off očekávat. Oba týmy předváděly rychlý a důrazný hokej, který byl ale utlumen častým vylučováním na obou stranách, kdy sudí udělili devět menších trestů. Slavia začala ve druhé třetině střílet z každé pozice, vědoma si volného prostoru před brankou k případné dorážce. Střelba nebyla bezhlavá a bylo vidět, že tuto herní situaci mají zažitou. Vyústěním byla Beránkova branka ve 28. minutě, kdy zužitkoval několikrát odražený a dorážený puk střelou nad bezmocně ležícího Dubu. Na branku slávistického kapitána odpověděl za čtyři minuty v přesilové hře znojemský kapitán Pucher, který neměl problém zakončit klasickou znojemskou hračičkovskou kombinaci celé slovenské útočné trojice. Vyrovnávací gól vlil Orlům energii a na čas byli pány na ledě. Slavia odpověděla přidáním na důrazu, což si Znojmo nenechalo líbit a hráči obou týmů po zbytek třetiny plnili trestné lavice.

Hned v úvodu poslední třetiny se podařilo Orlům využít další přesilovou hru a poprvé v zápase se ujmout vedení. V zárodku akce byl opět znojemský kapitán, který na sebe vylákal dva hráče Slavie a ač v obklíčení, dokázal přesně najít Urama stojícího před zívající brankou a ten neměl problém úspěšně zakončit. Poté následoval tlak Slavie a přišly velké chvíle brankáře Duby. Zvlášť si vychutnával nájezdy elitní slávistické formace, kdy kryl čtyři velmi nadějné akce Beránka a také Supovi několikrát zmařil šanci dopravit puk za svá záda. Logickým vyústěním byl v 52. minutě gól Martince v přesilovce, který dorazil nepřesnou Novákovu střelu od modré. Puk jen těsně minul branku a od zadního mantinelu se odrazil do brankoviště a odtud neměl slávistický útočník problém dorazit.

Znovu vyrovnaný stav stupňoval tempo hry, ale lépe se dařilo Orlům. Tři a půl minuty před koncem utkání zavezl Pucher puk do třetiny, v kruhu nečekaně zasekl a zatímco důrazný Rataj dělal prostor před Fraňkem, ideálně přihrál z druhé vlny najíždějícímu Havířovi, který střelou kousek za modrou propálil puk až do brány. Po minutě a půl byly znovu ruce nad hlavou domácích. Svůj čich na góly prokázal Uram, který vyčkával u pravé tyče slávistické brány na svou příležitost. Havířovu střelu ještě dokázal Franěk zastavit, ale několikrát tečovaný puk se odrazil přímo na Uramovu hůl.

Slavia dokázala zápas zdramatizovat vstřelením branky minutu a devatenáct vteřin před závěrečným hvizdem při hře bez brankáře. Beránek naznačením střely chladnokrevně vytáhl Dubu z branky a ve vhodné chvíli přihrál nekrytému Supovi, který neměl problém zblízka trefit prázdnou bránu. Při Znojmu stálo v poslední minutě štěstí, kdy na Dubu sršely střely ze všech stran a mladý znojemský gólman se měl co ohánět, aby chudé vedení Orlů uhájil.


Autor: GaZ, HoR

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Miroslav Barus 0 0 0 0 0
Václav Benák 0 0 0 0 2
Roman Erat 0 0 0 0 4
Radek Haman 0 0 0 0 0
David Havíř 1 1 2 1 0
Aleš Křetínský 0 0 0 0 0
David Ludvík 0 0 0 0 2
Ján Pardavý 0 0 0 0 0
Karel Plášek 0 0 0 0 0
Milan Procházka 0 0 0 0 0
Peter Pucher 1 2 3 1 0
Igor Rataj 0 1 1 0 2
Jan Snopek 0 0 0 0 0
Karel Soudek 0 0 0 1 0
Milan Toman 0 0 0 0 2
Marek Uram 2 2 4 1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Tomáš Duba 60 0 3 45 93,75 0 0

Ohlasy k utkání

Milan Kastner (Znojmo): Měli jsme špatný začátek. Nedokázali jsme se dlouho dostat přes obranu Slavie, která dobře bránila střední pásmo a vyrážela do rychlých protiútoků. Vstřelili jsme dvě branky z přesilovek, ale když začala Slavia hrát svoji hru, tak se dostávala do tlaku a nám se nepodařilo ten tlak eliminovat. Zápas můžeme kvalifikovat jako šťastné vítězství, se kterým jsme spokojeni. V zítřejší odvetě však musíme předvést lepší hru.

Jiří Kalous (Slavia Praha): Začátek byl z obou stran hodně opatrný, oba týmy hrály velmi zodpovědně. Výsledek byl ovlivněn tím, že jsme inkasovali hodně branek v oslabení. Zbytečně jsme faulovali a toho se musíme v odvetě vyvarovat. V závěru se nám podařilo sice korigovat na rozdíl jedné branky, čas na vyrovnání jsme už ale neměli.

Související články

Naši soupeři
po 1. 3. 2004

Na Orly se chystá Vršovická letka

Fotoreportáž
st 3. 3. 2004

První utkání play-off ve fotografiích

Aktuální zprávy
st 3. 3. 2004

Dubův křest ohněm