Orli chrání své hnízdo na čele tabulky

08.10.2006 | HoR, GaZ, Vladimír Gregor

P a r d u b i c e - Orli potvrdili sílu svého týmu i z Pardubic si vezou tři body. Ani nepříznivý stav 0:2 je nesrazil do kolen a dokázali utkání strhnout na svou stranu. Dvěma brankami vyrovnával Roman Erat, nejdříve těsně před koncem druhé třetiny a poté hned v úvodu poslední části hry. Vítěznou trefu zařídil Jiří Dopita. Pátým vítězstvím v řadě si Znojmo upevnilo vedoucí postavení v tabulce.

12.kolo, neděle 8. 10. 2006, 18:30, Duhová aréna
Pardubice
Branky a nahrávky: 8. Čaloun (Kolář), 27. Píša (Sýkora)- 40. Erat (Čakajík), 41. Erat (Dopita), 49. Dopita (Bičánek). Rozhodčí: Minář – Bádal, Pouzar . Vyloučení: 6:7. Využití: 2:1. Diváci: 8362. Průběh utkání: 2:0, 2:3.
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Lašák - Píša, Havíř, A. Novotný, Snopek, M. Čech, Čáslava - P. Sýkora, Rolinek, M. Hlinka - Ondřej, Tvrdík, Andrašovský - Čaloun, Koukal, Kolář - Fořt, Roubík, Starý
ORLI ZNOJMO: Trvaj - Němeček, Bičánek, Mojžíš, Čakajík, Kotaška, Šmach, od 21. navíc Jareš - J. Svoboda, Pucher, M. Růžička - Erat, Dopita, Selingr - Kucharczyk, Haman, Plášek

Pardubická eskadra vlétla do zápasu s velkou chutí a hosté v úvodních minutách rozhodně dravce nepřipomínali. Fořt ani Andrašovský své šance do úspěšné koncovky ještě nedotáhli, nakonec ale Znojmo náporu Moelleru neodolalo. V přesilové hře si našel Čaloun mezi kruhy puk po vlastní sražené střele a neomylně jej pověsil do pravého růžku Trvajovy branky – 1:0.

Branka domácí povzbudila a nadále byli lepším týmem. Po vyloučení Mojžíše chybělo Kolářovi v přesilovce jen více důrazu, kdy jeho střelu mířící do prázdné branky stihla hostující obrana srazit nad. Vzápětí hlavní sudí odpustil hostům trest po vyhození kotouče mimo hrací plochu z vlastního obranného pásma a karta se začala pomalu obracet.

Po Havířově zákroku se otevřela přesilová možnost i hostujícímu celku a Orli ji určitě špatně nesehráli. Po rychlé kombinaci zakončoval z mezikruží Dopita, ale svého bývalého kolegu v brance Moelleru nepřekonal. Povzbuzení hosté nadále pokračovali ve svižné kombinační hře a Jaroslav Svoboda byl po parádním ťukesu blízko vyrovnání. Snahu Znojma navíc v závěru třetiny podpořilo vyloučení Čecha, jenže pozorný Lašák do konce třetiny žádný puk za svá záda nepropustil.

Co se nepodařilo hostům v prvé části, mohli realizovat hned zkraje druhé. Po dalším faulu Pardubic uzamkli domácí hráče před Lašákem a po neskutečném závaru chyběl Němečkovi a po něm Svobodovi k brance opravdu jen kousíček.

Moeller vrátila do hry až početní výhoda po faulu Selingra a tahle herní situace je v poslední době mocnou zbraní pardubického celku. Její účinnost dokumentoval Aleš Píša, jehož projektil zahlédl Trvaj také díky clonícímu Rolinkovi až v síti – 2:0.

Aktuální lídr extraligové tabulky to ale na východě Čech nemínil zabalit a hráči Znojma neustále zaměstnávali domácí obranu. Velkou šanci spálil třeba Růžička, jehož dorážku z bezprostřední blízkosti likvidoval pozorný Lašák. Na druhé straně se připomněl král ligových střelců Petr Sýkora, jehož drtivý příklep zkrotil efektní pohyb Trvajovy lapačky.

Pardubice s přibývajícími minutami přidaly na aktivitě a krom Tvrdíkovy šance z toho byla i další přesilová hra. V té se domácím navýšit náskok nepodařilo a hosté trestali. 12 vteřin před odchodem do kabin totiž taktéž v přesilovce pálil Čakajík, kotouč se odrazil k nekrytému Eratovi a tomu stačilo jen zasunout puk do odkryté branky Pardubic – 2:1.

Jak Orli zakončili druhou část, tak načali tu třetí. Domácí hráči se po příchodu z kabin ani nestihli rozkoukat a souhra Dopity s Eratem znamenala rychlé vyrovnání – 2:2. Zmrazené Pardubice vzápětí málem inkasovaly potřetí. Odražený kotouč si za brankou našel Dopita, bleskurychle jej vytáhl před tyč a zasouval prakticky do prázdné. Jenže Lašák předvedl zákrok zápasu, když tygřím skokem stihl hokejkou zachránit svůj tým před jistou brankou.

Nervozitu z holí pardubických hokejistů nesmazaly ani dvě po sobě jdoucí početní výhody. Naopak hned po skončení druhé z nich poslal Bičánek od mantinelu prudkou přihrávku do předbrankového prostoru a Dopita neměl se zakončením problém – 2:3.

Těsné vedení bylo signálem pro hostující hráče, kteří se stáhli do obranné ulity a místo tvoření předváděli mnohem jednodušší kouskování hry. Čas pro Pardubice ubíhal až krutě rychle a Trvaj svými jistými zákroky jen nahrával rostoucí nervozitě domácích hráčů. Těm jakoby navíc zvlhnul veškerý střelný prach a opustilo je potřebné štěstí.

Snahu Pardubic o vyrovnání utnul zbytečný zákrok Davida Havíře, po kterém Znojmo dohrávalo závěr utkání v početní převaze. V té mohl zasadit definitvní K.O. domácímu celku Erat, jeho branku vysokou holí ale Minář neuznal. Znojmo si přesto závěrečné vteřiny pohlídalo a nadále vládne naší nejvyšší soutěži.

Miloš Říha (Pardubice): V první třetině jsme hráli excelentně a měli jsme zápas rozhodnout. Bohužel jsme ze šancí, které jsme si vytvořili, nedali víc gólů. Od druhé třetiny jsme přestali být aktivní a nenavázali jsme na úvodní výkon ani ve třetí třetině, i když jsme hráče neustále burcovali ke zvýšení aktivity. Zbytečně jsme se zbavovali puků a nebyl tam nikdo, kdo by to vzal na sebe a kdo by mužstvo trochu pozvedl.

Jan Votruba (Znojmo): První třetina z naší strany nebyla dobrá, byli jsme zakřiknuti a měli málo pohybu. Domácí dominovali i díky tomu, že jsme do desáté minuty hráli třikrát oslabeni. Postupně se ale naše hra zlepšovala, přebírali jsme iniciativu a ve zbývajících třetinách jsme podali velice dobrý výkon.