Gólman Ladislav Kudrna už si na Británii zvykl

Rozhovory
ČT 28. 7. 2005
Z n o j m o - V prostorách znojemské Hostan arény je možno v létě potkat celou řadu osobností, které mají vztah k hokeji. Kromě činovníků klubu a hráčů současného kádru se zde občas objeví i hráči bývalí, kteří se sem vrací za rodinou, přáteli, nebo jako spolutrenéři mládeže při letní hokejové škole. Jedním z nich je i brankář <b>Ladislav Kudrna</b> <i>(foto: www.hullstingrays.co.uk)</i>, který za Orly nastupoval v letech 1998-2002. Zažil tak postupovou baráž do nejvyšší soutěže, v první extraligové sezóně téměř nepustil do branky své kolegy Rybára a Kuběnu a další dva ročníky zdatně sekundoval O. Svobodovi. Potom odešel zkusit štěstí do zahraničí; už čtvrtým rokem bude jeho přechodným domovem Velká Británie. O hokejové zajímavosti z této země se podělil v následujícím rozhovoru.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024 Po jaké době jste se objevil ve Znojmě?
Já ve Znojmě žiju, to ví asi každý Znojmák, že jsem se sem přiženil. Letos se mi narodila dcera Adriana. Vracím se sem vždycky po sezóně v Anglii, když skončí.

Teď tady trénujete s mládeží?
Už vloni jsem tu byl na hokejové škole a letos také, protože sem jezdí kluci z Anglie a ze Skotska, takže tady vypomáhám.

Po odchodu ze Znojma jste zamířil do britské ligy. Za které kluby jste hrál a jakých úspěchů jste dosáhl?
Za tři roky jsem prošel třemi kluby. Dva roky jsem byl v Edinburghu Capitals, vloni jsem byl Hull Stingrays a potom na konci sezóny jsem šel vypomoct v play-off týmu Nottingham Panthers. Tam jsme se dostali do finále a prohráli jsme v prodloužení 1:2. Tam jsem se potkal s bývalým spoluhráčem ze Znojma Markem Ivanem.

Jakým způsobem se hraje play-off v Británii?
Pokaždé se to hraje jinak, je to trošku jiný systém než tady. Není to vyřazovacím způsobem na tři nebo na čtyři vítězné zápasy, ale bylo to tam tabulkově a potom křížem na jeden zápas.

Jaký je rozdíl v úrovni české a britské nejvyšší soutěže?
Letos to bylo všude těžké, protože byla stávka v NHL a i v Anglii byli hráči z NHL. Měl jsem to štěstí, že jsem v Nottinghamu se třemi hrál a musím říct, že to byli opravdu šikovní kluci: Steve McKenna, Ian Moran a Nick Boynton.

Jak se vám líbí tamní životní styl, už jste si přivykl?
Za ty tři roky už jsem si tak nějak zvykl. Ne že by se mi tam úplně líbilo, vždycky se rád vracím domů za přáteli a rodinou. Člověk si zvykne všude. Je to většinou cestování, protože Anglie je velká. Ale já si nestěžuji.

Zvládl jste jazyk?
Za tu dobu už něco jo.

Budete v Anglii chytat i v nové sezóně?
Letos jsem podepsal smlouvu s London Racers.

Plánujete časem návrat domů do Česka?
Nikdy nevím, co bude za rok, takže těžko říct. V tom hokejovém životě se to různě mění. Jednou můžu být tady, v Anglii, nebo na druhém konci světa. Uvidíme, co bude pro mě výhodnější.

A co návrat do Znojma? Nenaznačil vám klub něco, nebo měl byste vy sám zájem?
Těžko říct. Těch gólmanů je tolik a každý je rád za to své, když může chytat. Já se ničemu nebráním.

Sledujete českou extraligu?
Sleduji to na internetu, hlavně bráchu (Jaroslav, před sezónou 2005-06 přestoupil z Plzně do Třince – pozn. aut.) a hodně sleduji i Znojmo.