První část přípravy skončila

Rozhovory
PO 1. 7. 2002
Letos poprvé probíhala letní příprava znojemských hokejistů pod vedením kondičního trenéra <b>Milana Skrbka</b>, který se snažil na hráče naložit maximální možnou zátěž. Zúročení této dřiny se pravidelně projevuje až v průběhu sezóny, nejčastěji v jejím vrcholu, v play-off. Jak hodnotí tuto část přípravy sám její autor?
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024 Jak jste sestavoval plán přípravy?
"Mám takovou kostru, která je základ. Udělali jsme si vstupní testy, které nám ukázaly, jak na tom jsou hráči, na co se máme více zaměřit a podle toho vznikl konečný plán."

Jaké druhy sportů jste do přípravy zahrnul?
"Atletiku, kolo, posilovnu, tenis a míčové hry v tělocvičně, hlavně basketbal a fotbal. Chtěli jsme ještě plavání, ale bohužel jsme nesehnali bazén, tak z toho sešlo."

Specifikoval jste nějak zátěž a cvičení pro jednotlivé posty?
"Ne. Všichni hráči v poli měli obsah stejný, jen brankáři měli několik tréninků zaměřených na speciální cvičení. Hlavně na postřeh, obratnost, kloubní pohyblivost, prostorovou orientaci, ale také skoky na trampolíně a žonglování s tenisovými míčky."

Jaká byla struktura tréninků? Kolik fází denně jste trénovali? Kolik dní v týdnu?
"Trénovalo se dvoufázově pondělí až pátek. Třikrát byl ještě pro některé hráče vložen nedělní trénink. Byla to taková nenáročná cvičení na zpevnění těla, rovnováhu a podobně. Nebylo to za trest, ale pro jejich dobro."

Podařilo se vám splnit připravený plán "suché" přípravy?
"Úplně beze zbytku. Měli jsme štěstí i na počasí, během celé přípravy snad vůbec nepršelo. Jen jednou, to když jsme zrovna chtěli dělat závěrečné testy. Přesunuli jsme je na další den a bez problémů udělali."

Jste spokojen s fyzickou připraveností týmu?
"Já si myslím, že je na velmi dobré úrovni. Kluci vzali letní přípravu strašně poctivě, i když někdy trpěli. Bylo to bezvadné! Celý mančaft pracoval výborně, správně se hecoval a byl cítit takový dobrý duch v celé přípravě. Jsem opravdu spokojen."

Vytvořil vám klub dobré podmínky k přípravě?
"Velmi dobré. V podstatě všechno, co jsme potřebovali k práci, jsme měli. Po celou přípravu jsme vlastně byli pořád pohromadě, jen do tělocvičny jsme jezdili přes celé Znojmo. To ale není problém, na který bychom si stěžovali. Kluby v jiných městech, třeba v Praze, to mají daleko složitější. Najezdí větší vzdálenosti, přesouvají se z místa na místo, protože sportoviště jsou rozstrkaná po celém městě."

Letní přípravu s mužstvem neabsolvovali Peter Pucher a Karel Soudek. Nezúčastnili se ani závěrečných testů. Proč?
"Karel Soudek to tak dělá každý rok. Trénuje individuálně a na začátek sezóny byl vždycky dobře připraven. Ve svém věku už ví, na co se má zaměřit, co potřebuje nejvíc. Peter měl z hráčů nejdelší sezónu a individuální způsob přípravy má zakotven dokonce i ve smlouvě. Myslím si, že bude opět v dobré kondici, až se sejdeme na ledě. Testy nedělali proto, že začali s přípravou později. Výsledky by tak asi správně nevypovídaly o úrovni jejich trénovanosti. Tady se ale nedá nic ošidit, všechno se uvidí až na ledě a hlavně v zápasech."

Jaký vliv má, podle vás, na výkonnost hráče talent na jedné straně a tréninková dřina v posilovně na straně druhé? Dá se třeba menší nadání vyšší zátěží v tělocvičně nahradit?
"Dřív to bylo tak, že stačil talent. Dnes už je to tak daleko, že samotný talent nestačí. I velmi talentovaný hráč musí dřít a pak teprve může být dobrý. Teď se hraje tak náročný hokej, že to ani jinak nejde. Méně talentovaní hráči mají daleko víc práce, aby udrželi s těmi nadanějšími krok.

Používáte ke své práci internet? Pomáhá vám?
"Samozřejmě. Potřebujeme si zjistit nějaké novinky, dozvědět se něco o soupeřích a tak podobně. Najde se tam spousta užitečných věci.Škoda, že se k němu dostaneme jen sporadicky. Bylo by to fajn, kdybychom měli připojení v kabině. Hráči by to určitě taky přivítali."
NEWSLETTER