Ohlédnutí za sezónou 2023/24

Zaostřeno na...
PO 18. 3. 2024
Sezóna 2023/24 je již minulostí. Letošní ročník se nesl ve znamení výročí 90 let klubu a sezónu Orli odehráli v druhé nejvyšší české soutěži. Po vybojovaném postupu se v CHANCE lize nedokázali udržet a koncem na posledním místě nastal přímý sestup zpět do druhé české ligy.

Po oslavách postupu do CHANCE ligy radost vystřídala nejistota. Otazník visel nad finanční situací klubu a účast ve vybojované soutěži nebyla jistá. Následovala jednání s městem Znojmem i se zástupci Jihomoravského kraje. Po pár dnech vyšla zpráva: „Potvrzeno, ve Znojmě se bude hrát CHANCE liga!“ A letní příprava na sezónu začala na plné obrátky.

Nové posily orlí letky

Velká část týmu zůstala beze změny. Jako jedna z mála posil pro nový ročník se k Orlům přidal bývalý kapitán Radim Matuš. Do útočných řad dále přibyl Anton Karlsson, Jakub Masař a během přípravných zápasů za zapojil Jan Kučera. Jako třetí brankář přišel Roman Durný. Do obrany se vrátil také bývalý hráč Znojma Jan Bartko. Další člen do obrany byl Patrik Fajmon a od třetího zápasu v lize nastupoval brněnský Jan Zahradníček.

Soupiska na úvod sezóny
BrankářiDominik Groh, Matěj Žajdlík, Roman Durný
ObránciJan Bartko, Erik Mareš, Dominik Tejnor, David Stránský, Jakub Jenáček, Lukáš Zukal, Jiří Remta, Patrik Fajmon, Jan Sedláček
ÚtočníciTomáš Svoboda, Jan Hruška, Anton Karlsson, Radim Matuš, Dominik Sklenář, Lukáš Adámek, Martin Šťovíček, Patrik Čermák, Jakub Masař, Marek Špaček, Petr Beránek, Robert Havlát, Jan Kučera

Od 8. kola základní části působil v roli hlavního trenéra Václav Baďouček.

Během sezóny nastalo v týmu mnoho změn. Postupně odcházeli Matěj Žajdlík, David Stránský, Anton Karlsson, Lukáš Zukal, Patrik Fajmon, Marek Špaček, Tomáš Pigl, Robert Havlát a Jan Kučera.

Místo nich se k týmu připojili Pavel Jenyš, Jan Berger, David Štich, Daniel Bukač, David Vala, Kevin Horváth, Peter Lichanec, Petr Kratochvíl a výměnou za Jana Kučeru přišel Marek Berka. V bráně odchytal dva zápasy Jan Strmeň a tři zápasy Jan Kavan. Do jednoho utkání se zapojil i brněnský útočník Jakub Kos.

Příprava na sezónu

V úvodu přípravných zápasů se znojemští hokejisté setkali s ligovými soupeři. První utkání sehráli v Třebíči, kde vyhráli poměrem 4:2. Následně vyjeli do Pelhřimova k zápasu s jihlavskou Duklou a tentokrát padli 3:6. Domácí odveta s Horáky vyšla opět vítězně pro Znojmo a zdálo se, že Třebíč nebude nejtěžší soupeř v lize. Dále Orli na svém ledě přivítali Zubry z Přerova. Dvakrát v utkání dokázali vyrovnat a dostat tak zápas až do prodloužení, ve kterém nakonec prohráli 3:4. Další zápas v programu byl opět s týmem Jihlavy. Ti potvrdili svoji domácí výhru i ve Znojmě výsledkem 4:1. V závěru se Orli vydali do Zvolenu, kde se nedokázali gólově prosadit a padli 0:6. Domácí generálka na ligu však vyšla vítězně 3:2 po prodloužení, kdy dokázali porazit tým Bratislavy B.

1. čtvrtina základní části

V první čtvrtině základní části Znojemští dokázali získat 11 bodů. Z toho 7 z domácích zápasů a 4 z venkovních. Po úvodních dvou zápasech přišla první výhra nad Berany ze Zlína poměrem 5:1. Následný venkovní dvojzápas vyšel bodově i gólově naprázdno. Po 7. kole přišla změna na postu hlavního trenéra. Na tuto pozici přišel Václav Baďouček. V zápase proti Slavii nastala první venkovní výhra.

2. čtvrtina základní části

Ve druhé čtvrtině základní části Orli získali 12 bodů a všechny při domácích zápasech. Mohlo to však být minimálně o tři více, ale v utkání proti Sokolovu přišel zkrat v závěru třetí třetiny a původní vedení 3:0 se proměnilo v prohru 4:5. Podobný zápas byl před polovinou základní části proti Litoměřicím. Vedení 2:1 Orli nedokázali udržet a padli 2:3.

20. kolo - Znojmo - Třebíč4:2

Po polovině základní části byl zisk 23 bodů. Z toho pramenilo poslední místo v tabulce avšak v kontaktu dokonce i s dvanáctým týmem.

3. čtvrtina základní části

Třetí čtvrtina základní části se dá považovat za nejúspěšnější. Tentokrát získali 21 bodů z toho 12 při domácích zápasech a 9 při venkovních. 27. kolo bylo přesunuto na náhradní termín z důvodu sněhové kalamity, a tak si dlouhou dobu nesli pomyslnou výhodu zápasu k dobru. V Přerově znojemští hokejisté předvedli skvělý obrat ve třetí třetině a získali tři venkovní body. Součástí této čtvrtiny byl i zisk bodů v pěti zápasech v řadě.

33. kolo - Třebíč - Znojmo4:1

Díky této povedené části se jim podařilo odrazit ze dna tabulky a i pozice zajišťující předkolo play-off nebyly nereálné.

4. čtvrtina základní části

V závěru základní části Orli získali 13 bodů. Z toho 12 z domácích zápasů a 1 z venkovního. Poslední derby proti Třebíči ovládli jednoznačně 5:0. Důležitý zápas proti Slavii nezvládli a od té chvíle neměli osud ve svých rukou. Poslední teoretické naděje na udržení v soutěži uhasly proti rezervě Pardubic po porážce 2:4.

46. kolo - Znojmo - Třebíč5:0

Poslední zápas v CHANCE lize odehráli v Nevoga aréně proti Litoměřicím, kde se jim alespoň nepodařilo ukončit sezónu výhrou.

TOP 5 nejproduktivnějších hráčů

Kapitán Tomáš Svoboda se zároveň ujal role nejproduktivnějšího hráče týmu. Mezi pětici nejlepších se dokázal probojovat i obránce Jan Bartko a to hlavně díky velkému počtu asistencí. Do této tabulky se zapsal také Pavel Jenyš, který jako posila týmu odehrál pouze pětatřicet utkání.