Orli budou v sezóně 2020/21 působit v českých soutěžích

Aktuální zprávy
PÁ 22. 5. 2020
Pandemie Covid-19 a s ní spojená zdravotní a ekonomická rizika dopadají na celé odvětví vrcholového sportu. Kluby jsou nuceny snižovat svoje rozpočty a přehodnocovat svoje plány. Tato situace se týká také Orlů, kteří proto budou minimálně příští soutěžní ročník hrát v Česku.

Většina hlavních sponzorů klubu jsou společnosti, jež působí v oblasti zahraničního obchodu. Současné restrikce s nimi spojená nejistota je nutí přehodnocovat rozpočty a snižovat výdaje na marketing. Prioritou partnerů a podporovatelů klubu je nyní udržení chodu vlastních společností a zabezpečení práce svých zaměstnanců, což si Orli plně uvědomují a chápou.

Na základě reálných předpokladů se Orli budou muset v důsledku pandemie vypořádat s výpadkem finančních prostředků pro následující ročník přesahujících 60% loňského rozpočtu, který činil zhruba 36 miliónů korun. To by bez přijetí preventivních opatření ohrožovalo samotnou existenci klubu.

Rozpočet na následující sezónu mezinárodní soutěže (dříve známé jako EBEL) byl před příchodem pandemie nastaven přibližně na úroveň 40 miliónů korun. Konkurenční zahraniční kluby hrají soutěž mnohdy i s násobky tohoto rozpočtu. S takto výrazným výpadkem příjmů by klub v následující sezóně nemohl fanouškům zajistit konkurenceschopnost a partnerům i městu Znojmu adekvátní prezentaci v mezinárodní soutěži.

Dalším výrazným faktorem, který zvyšuje nejistotu a znemožňuje jakékoliv plánování, je situace spojená s predikovanou druhou vlnou pandemie a omezeními, která se nyní mění prakticky každý den. Žádná z organizací našemu klubu momentálně není schopna zaručit, jak bude vypadat a za jakých podmínek probíhat další ročník rakouské mezinárodní soutěže.

Na základě těchto skutečností a po diskuzi se všemi hlavními partnery se vedení klubu rozhodlo pro sezónu 2020/2021 o pozastavení členství v EBEL s možným návratem a orientací na dostupné české soutěže. Vzhledem k nejistotě si klub nyní nemůže dovolit podstoupit riziko účasti v mezinárodní soutěži. Závazky vůči hráčům a plnění vůči partnerům tvoří fixní výdaje, které bude muset vynaložit za všech okolností. Naproti tomu příjmy mohou být ohroženy epidemiologickou situací, kdy hrozí riziko uzavírání hranic či omezování počtu diváků. Tyto faktory jsou pro účast v mezinárodních soutěžích zásadní.

Ambicí klubu rozhodně není toto období pouze přečkat. Cíl je jasný, přinést fanouškům v tomto těžkém období radost z výher a dobrého hokeje. Podle toho také Orli budují tým, který by toto měl zaručit v kterékoliv dostupné soutěži. Věříme, že se tento záměr podaří, dojde ke stabilizaci situace a znojemští hokejoví příznivci si cestu na stadion najdou v co nejvyšším počtu.

V rámci českých soutěží klub momentálně disponuje licencí pro 2. ligu. Nicméně situaci v českém hokeji pečlivě sleduje a další kroky bude vyhodnocovat na základě aktuálních podmínek.

Jaký postup Orli zvolí po této sezóně, bude záležet na vývoji situace v naší zemi a okolních státech. Je nutno říci, a to se vší pokorou, že mezi cíle klubu nepatří dlouhodobé setrvání v 1. nebo 2. lize ledního hokeje v Česku.

Věříme, že situace se co nejdříve uklidní, vše se opět vrátí do normálních kolejí a tento krok poskytne klubu, partnerům i fanouškům čas nadechnout se a společně následně rozhodnout, která cesta bude pro budoucnost Orlů po všech stránkách nejlepší.

Jsme přesvědčeni, že za pomoci partnerů klubu a všech fanoušků tuto situaci zvládneme a do budoucna budeme společně ještě silnější.

Jedno je jisté, ani v těchto těžkých časech znojemští fanoušci o hokej nepřijdou!