Aqotec Orli Znojmo Aqotec Orli Znojmo

EBEL v plném proudu! Co nového u soupeřů?

EBEL v plném proudu! Co nového u soupeřů?

Každý začátek nové sezóny s sebou každoročně přináší nové tváře soutěže. V některých mužstvech proběhne pouze drobná obměna kádru, jinde se vymění většina týmu. Jak si vedly kluby na přestupovém trhu a na které hvězdy se můžeme v nadcházejících měsících těšit?

Salzburg

Během letní přestávky došlo u obhájce titulu k mnoha změnám. Nejcitelnější ztrátou je odchod Konstantina Komareka, Bretta Sterlinga, Pera Ledina, Bena Waltera a Dominiqua Heinricha. Jejich útočnou sílu by měl nahradit rakouský reprezentant Raphael Herburger, navrátilec Thomas Raffl a zejména ostřílený borec Bill Thomas. Obranné řady vyztužila posila z KHL Mark Flood a ofenzívní bek Bobby Raymond, jenž si loni připsal 29 bodů v DEL. Ani brankářský post nezůstal beze změny. Fin Juuso Riksman ukončil kariéru, jeho místo proto zaujme rakouská reprezentační jednička Bernhard Starkbaum. Od letošní sezóny navíc Salzburg nepovede Dan Ratushny, ale Američan Greg Poss.

Linz

V ambiciózním Linzi se navzdory třetímu místu také rozhodli učinit výměnu klíčových hráčů. Společně s miláčkem publika Andrew Kozekem odešli i jeho kanadští spoluhráči Olivier Latendresse, Travis Roche a Jason Ulmer, jenž ukončil kariéru. Velmi brzy po vypadnutí Linze v semifinále oznámil klub nové posily, a to hodně zvučných jmen. S jedním z nejlepších útočníků Rakouska Brianem Lebrerer přichází známá jména EBEL - Joel Broda z Bolzana, Jonathan D´Aversa z Dornbirnu a Rick Schofield z Villachu.

Villach

Tým neúspěšného semifinalisty zasáhla ještě v průběhu sezóny tvrdá rána. Nejlepší gólman playoff Jean-Philippe Lamoureux dopředu avizoval, že nebude ve Villachu pokračovat a vedení se s ním marně pokoušelo vyjednat novou smlouvu. Na jeho místo proto přivedlo jedničku Lublaně Oliviera Roye, jenž si i přes často chybující obranu slovinského mužstva držel solidní úspěšnost zákroků 91,8 %. Jednoznačně největší posilu však představuje finský obránce Mikko Jokela. Ačkoliv se dvojnásobný mistr finské ligy nikdy na trvalo neprosadil do NHL, nezůstal přehlížen trenéry reprezentace a vybojoval s národním týmem stříbrnou medaili na mistrovství světa v roce 2008.

Vídeň

Hlavní město Rakouska chce po dlouhých dvanácti letech utnout čekání na mistrovský titul. Pomoci tomu má nejlepší gólman uplynulého ročníku EBEL - Jean-Philippe Lamoureux, jehož Vídeň vyfoukla Villachu. O body by se měli starat bývalí hráči Bolzana Taylor Vause, Jerry Pollastrone a Riley Holzapfel, který působil poslední tři roky v nejvyšší švédské lize. Často se spekuluje, že Capitals chtějí ulovit Jareda Rosse. O produktivního amerického útočníka s více než 100 brankami v AHL a téměř 200 body v německé DEL se zajímají ale i ostatní kluby z Německa. V poslední době se navíc zdá, že jednání uvízla na mrtvém bodě.

Bolzano

Ani u jediného italského účastníka EBEL nebyl přes léto klid. Nové působiště si našla řada klíčových hráčů v čele se znojemským Seanem McMonaglem, českým brankářem Jaroslavem Hüblem, Joelem Brodem, Brettem Flemmingem, Taylorem Vausem a dalšími. Naopak do Bolzana se společně s loňskou jedničkou Košic Marcelem Melicherčíkem přestěhovala útočná hrozba v podobě několika zkušených hráčů ze zámoří. Za zmínku stojí například Denny Kearney, Jesse Root, Andrew Yogan, Marc-Olivier Vallerand nebo Ryan Glenn známý z působení ve Spartě Praha.

Dornbirn

Navzdory tomu, že v nejzápadnějším městě soutěže postoupili do vytouženého playoff, došlo k hodně nečekanému odchodu opor. Největší ztrátou bylo oznámení kapitána Kyle Greentreeho, že hodlá ukončit svoji pestrou kariéru. Aby toho nebylo málo, Jonathana D´Aversa přestoupil ke konkurenci a bude oblékat dres Linze. Padesát jedna Greentreeho kanadských bodů by měla nahradit nová posila ze zámoří Charles Sarault, plnění D´Aversových defenzívních povinností zase Kevin Schmidt, jenž působil posledních šest let v Německu.

Klagenfurt

Nejúspěšnější rakouský celek skončil ve čtvrtfinále, bylo proto jasné, že ani jemu se přestavba kádru nevyhne. Skončili oba dva brankáři - Pekka Tuokkola i René Swette. V obraně se rozloučila například rakouská ikona s mnoha starty v NHL Thomas Pöck nebo útočně laděný Jason DeSantis. V útoku již nebudeme vídat lídra Olivera Setzingera, Jeana-Francoise Jacquese, ani bývalého reprezentanta Švédska Jonase Nordqvista. Do Korutan si naopak našli cestu Slovinci Žiga Pance a Mitja Robar, oko znojemského fanouška ale rozhodně zaujme nejvíce jméno Tomáš Duba. Bývalého strážce Orlí klece ulovil Klagenfurt z Německa společně s urostlým obráncem Davidem Fischerem.

Innsbruck

Pod Alpami příliš rušno nebylo. Z klíčových hráčů odešel zkusit své štěstí do extraligy Nick Schaus a do Británie se přestěhoval forvard Jeff Ulmer. Ke žralokům přišla ze Znojma dvojice Lubomír Štach a Ondrej Šedivý. Zajímavou posilou by také měl být reprezentant Rakouska Daniel Mitterdorfer a Andrew Clark, jenž v předloňské sezóně zaznamenal více než dva body na zápas v dánské nejvyšší lize.

Fehérvár

S Fehérvárem se rozloučila velká řada hráčů národního týmu Maďarska. Odešel Kevin Wehrs, Gergő Nagy, István Bartalis, Csaba Kovács, Arnold Varga, András Benk i Ladislav Sikorčin. Nahradilo je několik nových jmen, mezi nimiž ční zejména Adam Courchaine - jenž doslova utekl extraligovému Hradci Králové, David Makowski - který jako obránce nasbíral v loňském playoff zámořské ECHL dvacet bodů v osmnácti zápasech nebo Justin Maylan s průměrem jednoho a půl bodu v italské lize.

Graz

Velká obměna kádru se stává v Grazu pomalu již tradicí. Po ročním působení odešel do finské nejvyšší ligy jeden z nejlepších útočníků týmu dánský reprezentant Morten Poulsen. V obraně bude chybět zejména Kevin Mitchell, jenž se podepsal pod poslední extraligový titul Pardubic. Mezi nejvýraznější nové tváře patří Oliver Setzinger z Klagenfurtu, Troy Vance, Kurtis McLean, ale především obránce Brendon Nash z Kladna, který loni získal téměř bod na zápas!

Lublaň

Slovinci se chtějí letos vyhrabat z posledního místa, o čemž svědčí i letní posily. Nejsilnější stránkou by měl být pro Lublaň útok. Ze zámoří přišel Gilbert Gabor, jenž by si měl rozumět s nově příchozími Kanaďany Jonathanem Hardym, Raphaelem Bussieresem a Chrisem Langkowem. Vzniklou mezeru na brankářském postu po odchodu Oliviera Roye vyřešilo vedení angažováním Američana Jeffa Frazee.