Orli Znojmo Orli Znojmo

Finská skála do defenzivy! Do Znojma míří Mikko Vainonen

Finská skála do defenzivy! Do Znojma míří Mikko Vainonen

Obrana Orlů se rozrůstá o výraznou posilu. Urostlý čtyřiadvacetiletý finský bek Mikko Vainonen, juniorský mistr světa z roku 2014, přichází do Znojma z finské nejvyšší soutěže.

Vainonen má za sebou vynikající juniorskou kariéru. Rodák z Helsinek prošel mládežnickými kategoriemi místního IFK, zároveň byl kapitánem mládežnické reprezentace Finska do 17 i 18 let. V roce 2012 zamířil do kanadské juniorky, kde působil v týmu Kingston Frontenacs. Na přelomu let 2013 a 2014 pak patřil k největším osobnostem finské juniorské reprezentace, která na světovém šampionátu v Malmö zaskočila favorizovanou Kanadu i domácí Švédy a získala titul mistrů světa. Právě Vainonen si mimo jiné připsal i asistenci u vítězné branky celého turnaje.

Hlavní přednosti urostlého zadáka, který po třech sezónách ve Finsku a dvou v Německu přestupuje do Znojma z celku Vaasan Sport, ale hledejme jinde. „Nehledali jsme tentokrát beka podle přihrávky nebo ofenzivních kvalit, jako je třeba Patrik Parkkonen, ale spíše někoho, kdo dokáže hrát fyzicky a být silný před vlastní brankou. Z hráčů, kteří nám byli nabízeni, se Mikko jevil velmi dobře. Přeci jen když je někdo draftován do NHL a hraje finskou ligu, bude mít svou kvalitu," upozorňuje hlavní kouč Orlů Miroslav Fryčer.

Vainonena v roce 2012 draftoval Nashville Predators, nejslavnější soutěž na světě si ale nikdy nezahrál a zámořské angažmá ukončil v průběhu sezóny 2014/15. „Pomůže nám i v aktuální situaci, kdy zdravých hráčů do obrany nemáme úplně přebytek a kabinou se ženou různé bacily. Klobouk dolů před kluky, kteří v neděli v takovém počtu úspěšně odehráli zápas v Grazu," dodává Fryčer.

Vainonen už v pondělí před šestou hodinou večerní přistál v Česku a k týmu se připojí v nejbližších hodinách.

» Statistiky Mikky Vainonena