Jiří Trvaj: V brance jsem cítil, že venku přimrzlo

Aktuální zprávy
PÁ 20. 2. 2009
<em>Znojmo</em> - Rozloučení se základní částí hokejové extraligy dopadlo pro Znojemské orly na jedničku, před vlastními fanoušky zdolali Slavii Praha 3:1 a do skupiny o udržení vstupují se solidním náskokem na poslední Boleslav. Jednou z klíčových postav čtvrtečního duelu byla brankářská jednička Orlů <b>Jiří Trvaj</b>, který za svá záda během šedesáti minut propustil z šestadvaceti střeleckých pokusů hostů jen ránu Davida Hrušky.

Na první vstřelenou branku museli diváci čekat až do druhé dvacetiminutovky, první třetina přinesla především boj o střední pásmo a když už se nějaká šance objevila, měli ji hosté."Bylo štěstí, že jsme nedostali gól, první třetinu jsme odehráli špatně," řekl Trvaj. "Nejvážnější zákrok byl asi proti Červenkovi, který mi tam vleže trefil ruku," připomněl velkou šanci slávistického útočníka ze 14. minuty zápasu.

foto
⇒  Jiří Trvaj odchytal v základní části 3049 minut, největší porci mezi extraligovými brankáři

Zbytek utkání už ale patřil domácímu výběru, a přestože do vedení šli jako první hosté z Prahy, Trvaje jinak příliš nezaměstnávali. "Ve druhé třetině jsem trochu cítil, že venku přimrzlo," poznamenal s úsměvem. "Neměl jsem moc zákroků a když se nic neděje, mrznou v brance chodidla. O moc lepší to nebylo ani v poslední části, ale tam jsme se snažili hrát v jejich pásmu, což bylo dobré, oni měli snad jen jednu střelu z křídla, a ta mě naštěstí trefila."

Jediným pokořitelem znojemské jedničky mezi tyčemi se stal s 31 brankami nejlepší střelec letošního ročníku extraligy David Hruška, na ledě Hostan Arény tak skončila unikátní série nejproduktivnějšího hráče soutěže Jaroslava Bednáře, který si připsal alespoň jeden kanadský bod v předchozích 23 utkáních. "Na Slavii bylo vidět, že jim dneska o moc nešlo, přijeli se tím hokejem asi taky trochu jen pobavit," připomněl Trvaj jistotu prvního místa v tabulce, kterou si Slávisté už dříve vybojovali.

Příští týden začíná Orlům playout, v němž se utkají s Českými Budějovicemi, Kladnem a Mladou Boleslaví. "Škoda, playoff nebylo daleko, dva nebo tři zápasy jsme ztratili nešťastně v posledních minutách. Do playout ale musíme jít naplno od prvního zápasu, vyhrávat a bodovat. Máme nějaký bodový náskok, vážíme si ho a budeme hrát na vítězství," tvrdí. Mnoho utkání sice Orli dříve ztratili díky špatné produktivitě v útoku, Jiří Trvaj ale hledá chyby v první řadě u sebe. "Jsem takový vztahovačný a beru to vždycky z té druhé stránky."

foto
⇒  Radek Procházka, který svým čtvrtým gólem sezony srovnal na 1:1, na buly s Romanem Červenkou.

Hráč, který v polovině utkání nastartoval rozhodující obrat vývoje střetnutí, byl Radek Procházka. Důrazem před brankou vybojoval v přesilovce kotouč a poslal ho z bezprostřední blízkosti poprvé za záda osmnáctiletého Dominika Furcha v brance Pražanů. "Byl to rozhodující moment, otočili jsme ze stavu 0:1, po dlouhé době se nám zase podařily přesilovky, to mužstvu pomůže a nakopne ho. Hned se hraje líp," pochvaloval si Procházka. "Ze začátku hra nebyla ideální, znovu jsme prohrávali a museli dotahovat. Brzo jsme ale vyrovnali, to nás nakoplo a otočili jsme to úplně."

Slavia přijela oproti některým předpokladům na jih Moravy v plné sestavě, zčásti možná i díky tomu, že její útočníci hájili vedení v individuálních statistikách soutěže. "Možná nehráli úplně naplno, Slávisti jsou ale pořád páni hokejisti, vyhráli základní část, s pukem to umí, jsou nebezpeční v každém útoku," poznamenal Procházka. "Museli jsme si pořád dávat pozor, aby nám někdo neujel, někdy se to sice nepodařilo, ale výborně zachytal Jirka Trvaj."

Znojmo v součtu základní části extraligy nasbíralo 68 bodů a obsadilo dvanáctou příčku, tři body za postupovým desátým místem. "Kdyby se nám podařilo doma porazit Boleslav, se kterou jsme prohráli 0:1, nebo udržet zápas s Pardubicemi, kdy jsme hráli útočnější hokej než oni, podobně první zápas se Slavií, mohli jsme myslet i na playoff. Stačí třeba i vyhrané nájezdy a hned jste někde jinde," litoval Radek Procházka cenných ztracených bodů na domácím ledě, zároveň už ale vyhlížel blížící se playout. "Potřebovali jsme se teď trochu odpoutat od posledního místa, dívali se samozřejmě dolů, jak hraje Kladno a Boleslav. Chtěli jsme udělat co největší rozestup, abychom playout začínali v klidu bez nervů. A to se povedlo."