Noví soupeři Orlů #3: Ambiciózní kluby z hlavních měst

Aktuální zprávy
SO 13. 8. 2011
<em>Znojmo</em> - Ve třetím díle minisérie týkající se představování týmů z EBEL jsme se zaměřili na dva kluby z hlavních měst Rakouska a Chorvatska - Vídně a Záhřebu. V následujícím textu se můžete dozvědět více o historii klubů, jejich minulých výsledcích, nebo třeba největších hvězdách, které už brzy zavítají na ledovou plochu znojemské Hostan arény.

EV Vienna Capitals

Klub z Vídně, hlavního a nejlidnatějšího města Rakouska, byl založen v roce 2000. Hned o rok později se poprvé účastnil play-off v Erste Bank Eishockey lize. Příliš tvrdým oříškem se tam ale pro Capitals v semifinále stal Linz, který triumfoval jednoznačně 4:0 na zápasy. Vzhledem k nedostatečným výsledkům i v dalších sezónách byl kádr před sezónou 2003/04 obměněn a Vídeň se díky změnám dostala mezi elitu ligy. Tentýž rok ve finále zazářila proti Klagenfurtu a vyhrála svůj první (a dosud jediný) mistrovský titul v historii.

Následujících šest sezón se Capitals pravidelně objevovali v semifinále nejvyšší soutěže, avšak na finále byly síly klubu příliš krátké. Hokejisté oblékaní do černožluté barvy dresů se tak do boje o mistrovskou trofej od roku 2004 i přes velké ambice klubu nepodívali. K úspěchu by jim nyní mohla pomoci i kompletně zrekonstruovaná domácí hala, která byla poprvé veřejnosti otevřena ve čtvrtek při úvodním utkání Capitals v European Trophy.

Největší hvězdy

Velkou posilou se pro Vídeň stal gólman Reinhard Divis. Dlouholetý hráč rakouského národního týmu opustil po několika letech konkurenční Red Bull Salzburg a přesunul se do kádru ligového rivala. Oporou zadních řad Vídně i rakouské reprezentace je Philippe Lakos. Důraz přidává se svými 108 kilogramy Kanaďan Kevin McLeod.

Už třetím rokem obléká dres Vienny Capitals nejproduktivnější hráč celé minulé sezóny Francois Fortier, který často spolupracuje s krajanem Benoitem Grattonem, jenž vyniká svými zkušenostmi z NHL. Za zmínku také stojí slovinský hokejista Marcel Rodman, který patří k oporám národního týmu, nebo útočník Christoph Harand, jenž v české extralize odehrál 16 utkání v dresu Orlů.

Trenér

V současné době se rakouští hokejisté ocitají v rukou zkušeného švédského trenéra Tommyho Samuelssona, bývalého hlavního kouče týmu Färjestads BK. Jako asistent působil Samuelsson také u švédské reprezentace, s níž se mu v roce 2006 podařilo porazit Českou republiku ve finále mistrovství světa a odvézt si odtud zlatou medaili.

» Aktuální soupiska
» Stadion (Albert Schütz Eishalle)

KHL Medveščak Zagreb

Milionový Záhřeb se nachází v oblasti historického Chorvatska. Hokejový klub byl založen v roce 1961, v rakouské nejvyšší soutěži se objevil poprvé v roce 2009 a až do příchodu Znojma byl nejmladším účastníkem EBEL. Vzhledem k prvenství ve své domovské lize projevil klub chuť účastnit se rakouské ligy už v roce 2007, ale žádost byla v té době vedením EBEL zamítnuta.

Teprve o dva roky později, kdy z ligy vypadl tým HC Innsbruck, doplnil Záhřeb prázdné místo na ligové soupisce. Dosud se týmu nepodařilo překonat osmou příčku, na které se umístil každou sezónu.

Před EBEL se chorvatský klub objevoval v domácí chorvatské lize, kde dosahoval výborných výsledků. Několikanásobný šampión Chorvatska se také čtyřikrát účastnil Kontinentálního poháru, kde dosáhl nejlépe na druhou příčku.

Největší hvězdy

I když pro mnoho fanoušků působí klub z Chorvatska velmi exoticky, Záhřeb má za sebou velmi silnou finanční podporu a velké ambice. Na klubové soupisce drtivě převažují hráči ze zámoří, mnoho z nich však vlastní také chorvatský pas, díky čemuž Medveščak dokáže splnit ligové regule omezující počet cizinců v týmu.

O síle klubu svědčí fakt, že se mu před sezónou podařilo udržet prakticky všechny své nejlepší hráče. Ryan Kinasewich, Joel Prpic, John Hecimovic nebo Frank Banham tak jistě znovu zatíží konta soupeřů mnoha góly. I přes velký počet zámořských hráčů by se dala za mírnou slabinu týmu považovat obrana.

Za ní ovšem znovu najdeme hráče světového kalibru. Brankářskou jedničkou je totiž pro Záhřeb Robert Kristan, opora slovinské reprezentace, která zazářila na letošním světovém šampionátu a modrobílý dres Medveščaku obléká druhým rokem.

Trenér

Na pozici hlavního kouče se nově objeví kanadský trenér Marty Raymond. Bývalý hlavní trenér Bakersfield Condors se po osmi letech rozhodl vyměnit působení v americké nižší soutěži ECHL za atraktivnější Erste Bank ligu.

» Aktuální soupiska
» Stadion (Dom Sportova Zagreb)
» Stadion (Arena Zagreb)