Premiérová extraligová sezóna dorostu nebyla jednoduchá

Dorostenecký hokej
ST 7. 4. 2004
Z n o j m o - Již dlouhých deset let působí ve znojemském klubu <b>Karel Vaněk</b>. V týmu Orlů začal pracovat jako asistent trenéra Pazourka, odtud se přesunul k juniorům a poslední rok koučoval znojemské extraligové dorostence, kteří se v prvním roce svého působení v nejvyšší soutěži umístili na předposledním místě, a podařilo se tak extraligu pro Znojmo uhájit i na příští sezónu. Klady a zápory této obtížné sezóny a úroveň soutěže shrnuje následující rozhovor.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Jste s výsledkem týmu spokojen?
Sezóna pro nás naštěstí dopadla dobře, i když jsem to ze začátku moc dobře neviděl. Cíl jsme splnili hlavně tím, že jsme se v extralize udrželi, i když to bylo opravdu těžké, protože mančaft nebyl v optimálním složení. Bylo to hlavně díky hráčům odjinud, ze znojemských byl opravdu platný jen Sklenář. Po počátečních problémech jsme přidali na trénincích a okolo vánoc už hra vypadala trochu podle našich představ. Už to vypadalo jako hokej, zlepšila se kombinace, bylo to zkrátka více hokejovější. Po té bídě ze začátku už jsme hráli hokej. Znovu budu opakovat, že to bylo hlavně díky hráčům, kteří přišli do Znojma z jiných klubů, jako třeba Hadrava, Bezděk, Týmal, Kamír, Čeřenský, Sedlář, Kudláček, Maruška, Ekl. Bez nich by jsme asi soutěž neudrželi.

Vaši roli vám trochu usnadnilo postavení posledního týmu skupiny, Olomouce.
To byla velká klika, že Olomouc nechytla začátek soutěž a měla velký bodový odstup. Tím se nám podařilo dohrát sezónu v klidu. V momentě, když jsme si spočítali, že už nás Olomouc nemůže ohrozit, jsme dali příležitost i ostatním hráčům převážně z devátých a osmých tříd, aby si oťukali soutěž a měli tak před další sezónou trochu náskok. Myslím si, že pro příští ročník to bude pro ně výhoda, snad se nebudou rozkoukávat tak dlouhou jako hráči letos, kteří do extraligy skočili rovnýma nohama a mysleli si, že jim bude stačit to, co hráli předtím.

Je těžké pro tak mladé hráče hrát extraligu? Jakým systémem se hraje?
Letos se hrálo podle jiného modelu. V podstatě jsme odehráli 56 zápasů, čtyři kola v moravské skupině a dvě kola s českými týmy, což je poměrně hodně. Pro kluky to bylo opravdu hodně náročné a bylo to taky hlavně náročné finančně pro klub. Navíc kluci trénovali denně a díky nařízení svazu dokonce v jeden den dvoufázově, a to mají navíc ještě plnit své studijní povinnosti. Závěr soutěže se hrál třikrát týdně, pondělí, čtvrtek, sobota.

A jaká je úroveň soutěže?
Soutěž je obrovsky kvalitní, zvláště ta česká skupina. Je vidět, že se tam s mládeží pracuje kvalitně, systematicky a mnoho let. Tady bohužel ve Znojmě opravdu není to zázemí takové, abychom mohli takovou soutěž hrát jen s vlastními odchovanci. Extraligu dorostu sice máme, ale znojemský region má tu smůlu, že to máme všude daleko a není tady taková koncentrace dobrých klubů jako například na severu Moravy. Z hlediska perspektivy pro hráče, kteří by měli na to, aby hráli „jen“ dorosteneckou a juniorskou ligu, je to ve Znojmě špatné, protože musí odcházet do jiných měst, aby vůbec s hokejem pokračovali a nemuseli skončit, a to je velká škoda už kvůli rodičům, kteří investovali nemalé peníze do svých dětí na to, aby hráli.

Bude se před další sezónou kádr nějak výrazně obměňovat?
O tom už těžko můžu mluvit, jak to tady bude vypadat, protože se mnou u dorostu nebyla obnovena smlouva, to si bude dělat nový trenér. Ale určitě vím, že definitivně odešel Bezděk a Jakub Sklenář pravděpodobně zůstane ve Slavii, kam odešel na hostování po novém roce. Pokud zůstane v obraně Kudláček, tak si myslím, že ten by mohl být platný, protože ten na extraligu má. Bude to těžký, protože druhá sezóna je vždy hodně náročná a navíc už tam asi nebude takový tým jako letos Olomouc.

V čem je rozdíl mezi kluby pohybujícími se stále na špici a těmi ostatními?
Systém práce s mládeží v těch klubech , které jsou nahoře, je trochu jiný. Do dorostu už přichází hráč, který bez problémů zvládá bruslení, přihrávku, střelbu a trenér se pak zaměřuje na učení složitějších herních kombinací a sytému hry. V době, kdy jsme s Leošem Zajícem trénovali dorost, tak jsme se o tom mnohokrát bavili. V dorostu už by neměl trenér hráče učit bruslit, vést puk, přihrát, střílet a podobně. Toto by se měli kluci naučit v čtvrté, v páté, maximálně to lze ještě naučit do sedmé třídy.

Co budete dělat dál?
Přijal jsem nabídku trénovat čtvrtou a pátou třídu a chci si tam ověřit některé věci, o kterých si myslím, že by měly fungovat. Zastávám názor, že ve všech žákovských kategoriích by se měl hrát hokej pro radost a ne kvůli výsledkům. Jednou z hlavních podmínek fungování tréninkového střediska je naplnění všech věkových kategorií, což Znojmo má a výhodou je, že v žákovských soutěžích není možno spadnout o soutěž níž, a proto není nutné hrát třeba na jednu nebo jednu a půl pětky jenom kvůli vítězství. V tomto věku by se měli kluci hokejem hlavně bavit a ne jim hru znechucovat příliš náročným trénováním a zápas by měl být pro ně jakýmsi vyvrcholením a měli by se na něj těšit.