„Každý rok padají rekordy,“ shodli se představitelé EBEL

Aktuální zprávy
ÚT 6. 9. 2011
<em>Znojmo, Vídeň</em> - V pondělí 5. září se uskutečnila v hlavním městě Rakouska tisková konference před zahájením nového ročníku Erste Bank Eishockey ligy, který začíná již tento pátek. Do Vídně se sjeli vrchní funkcionáři soutěže, trenéři všech týmů i hráči. Minulou sezónu měla liga více než milión fanoušků. „Počet diváků se od vzniku EBEL ztrojnásobil,“ prozradil marketingový manažer společnosti Mario Stadler.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Liga se stále rozrůstá do dalších zemí. Letos se v ní poprvé představí účastník z České republiky. Orli Znojmo se stanou jedenáctým manšaftem ligy a přidají se k šesti rakouským, dvěma slovinským, jednomu maďarskému a jednomu chorvatskému týmu.

Svoji premiéru odstartují Jihomoravané v neděli 11. září na ledě Záhřebu.

Minimálně 298 zápasů

Příchodem Znojma do soutěže vznikl nový a atraktivnější herní model. Jedenáct manšaftů se nejprve utká čtyřkolově mezi sebou (dvakrát doma a dvakrát venku). Poté se soutěž rozdělí na dvě poloviny. Prvních šest celků, které bude mít jistotu play-off, bude hrát mezi sebou. Na dalších pět týmů čeká souboj o dvě volná místa do vyřazovacích bojů. Pak přijde na řadu play-off a boj o titul Šampióna EBEL. Liga přinese minimálně 298 zápasů, maximálně pak 319.

Více o herním systému ligy se dočtete v článku zde.

„Dveře pro dvanáctý klub jsou stále otevřené. Žádoucí by byl tým ze západu Rakouska, z Innsbruku nebo z Voralberku. Rozpočty jsou ale stále velké překážky,“ řekl Dr. Karl Safron, prezident EBEL.

Noví rozhodčí, více zápasů se čtyřmi muži v poli

Trenéři a hráči v minulých letech požadovali, aby zápasy EBEL řídili dva hlavní sudí. To bude s příchodem nových rozhodčích možné, ovšem zatím jen v některých duelech. Jejich kvality by chtělo vedení ligy ještě více posunout. "Trenérem" rozhodčích se nově stal Lyle Seitz, který odpískal 679 utkání v NHL. Očekává se od něj, že přinese do ligy nejnovější trendy ze zámoří, odbornost, různá školení, přípravu na zápasy i analýzu hry.

Více televizních přenosů

Servus TV a internetový portál LAOLA1.tv chtějí v tomto ročníku přenášet ještě více zápasů, než tomu bylo loni. Servus TV bude kromě toho vysílat každé pondělí (od 21:05) sportovní zprávy, kde se bude diskutovat o tom nejnovějším z Erste Bank Eishockey ligy. Novinkou jsou také začátky zápasů v neděli a o státních svátcích (17:30). Finálové zápasy budou začínat v hlavním vysílacím čase, a to ve 20:30.

Ohlasy trenérů a hráčů před sezónou

Perre Pege, trenér EC Red Bull Salzburg: „Úspěchy klubů v minulých letech ukázaly, že EBEL je velmi kvalitní soutěž. Chceme být lepší než ostatní země a hrát rychlý a technický hokej.“

Manny Viveiros, trenér EC-KAC: „Naším cílem je titul. V lize není žádný slabý tým, a proto musíme úroveň týmu neustále zvyšovat.“

Tommy Samuelsson, trenér EV Vienna Capitals: „Chceme vyhrávat. S hrou týmu jsem zatím spokojený. V lize chceme stoupat stále výš.“

Marco Pewal, kapitán HC-REKORD-Fenster VSV: „Odehrál jsem sedm skvělých let v Salzburku. Teď se těším na angažmá ve Villachu. Měli jsme dobrou přípravu a chceme si zajistit play-off. Orli opět poletí vysoko!“

Rob Daum, trenér EHC Liwest Black Wings Linz: „V Lincu jsme udělali velké změny. Máme třináct nových hráčů a naše příprava byla velmi kvalitní. Těšíme se na ligu.“

Patrick Harand, hráč Moser Medical Graz99ers: „Absolvovali jsme kvalitní přípravu. Sedí nám náš nový systém. Hrajeme útočnější a agresivnější hokej. Také naše přesilovky jsou lepší, dáváme více branek. Manšaft se už těší na novou sezónu.“

Kevin Primeau, trenér SAPA Fehérvár AV19: „Noví hráči zapadli dobře do týmu a jsou skutečným přínosem. V uplynulé sezóně nám play-off těsně uniklo. Dnes jsme ale silnější! Naším cílem je dosáhnout play-off.“

Heikki Mälkiä, trenér HK Acroni Jesenice: „Měli jsme dobrou přípravu. S ještě jednou nebo dvěma posilami, jsem přesvědčen, dosáhneme play-off.“

Hannu Järvenpää, trenér HDD TILIA Olimpija Ljubljana: „Vylepšili jsme obranu, máme velmi dobrého amerického gólmana. Jsme velmi spokojeni s přípravou a těšíme se na ligu, která nám začíná v pátek ve Villachu.“

Marty Raymond, trenér KHL Medveščak Záhřeb: „Liga je velmi dobře sestavená. Jsem napjatý, co přinese. Chceme udělat krok kupředu a být lepší než v minulých letech.“

Karel Soudek, trenér Orli Znojmo: „Máme velmi mladý tým. Úroveň EBEL je velmi dobrá a z toho mohou naši hráči jen a jen těžit. Když půjde vše podle plánů, neměli bychom si nechat ujít play-off.“

Zdroj: erstebankliga.at